» Teksty » Inne » Erpegowe podsumowanie 2007: Neuroshima

Erpegowe podsumowanie 2007: Neuroshima


wersja do druku
Miniony rok był dla fanów Neuroshimy wyjątkowo ciężki. Na sklepowe półki trafił tylko jeden dodatek: Mistrz Gry^2 oraz wydana pod koniec roku antologia Czerwone Oko, zawierająca osiem opowiadań osadzonych w realiach Zasranych Stanów Ameryki. Pocieszać się można wznowieniem druku podręcznika głównego. Wydawnictwo zachęca do kupna nie tylko starą sprawdzoną treścią, ale i dodatkowym krążkiem pełnym bonusów. Marne to jednak pocieszenie, dlatego nie dziwi wzmożona aktywność fanowska, dzięki której choć częściowo możemy zaspokoić swój NeuroGłód.

Ukazanie się w kwietniu długo wyczekiwanego dodatku Hi-Tech, dawało nadzieję na silny ruch fanowskiej sceny NS i nie były to nadzieje płonne. W połowie sierpnia ruszył serwis Crossroads - stworzony w oparciu o działające od 2004 roku forum o tej samej nazwie – który dość szybko zyskał niezwykłą popularność. Jednym ze sztandarowych projektów tego serwisu jest Cthulhushima, objęta oficjalnym patronatem wydawnictwa. Również w wakacje reaktywowany został serwis NS Center, poświęcony szeroko pojętej twórczości fanowskiej związanej z Neuroshimą. Październik był kolejnym owocnym miesiącem fanów: wystartowała NeuroKoncepcja - konkurs, w którym uczestnicy opisują swoje pomysły na podany odgórnie temat (do tej pory miały miejsce trzy odsłony) oraz światło dzienne ujrzał pierwszy w Polsce serwis poświęcony wyłącznie Neuroshimie HEX. Ponadto pod choinkę dostaliśmy Szczura, pierwszy tak solidny professionbook, przygotowany przez Malkava. Warto zaznaczyć, że także Polter dorzucił do fanowskiej twórczości NS swoją cegiełkę publikując Neuroshime Reloaded #1.

Duża część fanowskich projektów została zrealizowana, jednak wielu pozostałych tym razem się nie doczekaliśmy. Tak oto 2007 rok minął na pracach nad Łowcą, Neuroshimą Survival, Sargem oraz wieloma innymi napoczętymi a nadal nieskończonymi projektami. Warto wspomnieć, że do tego ostatniego pojawiły się już dwie niezwykle ciekawe części, choć na całość pozostanie nam jeszcze poczekać.

Mimo nielicznych oficjalnych dodatków NS trzyma się dzielnie - głównie dzięki fanom. Jednak i tutaj mieliśmy do czynienia z jednym sporym rozczarowaniem. Mowa o Morycu2, drugiej edycji konkursu na najlepszy scenariusz do Neuroshimy. Słaba reklama, olewczy stosunek organizatorów do twórców, a w końcu brak rozstrzygnięcia – wszystko to czyni z Moryca2 największą fanowską porażką minionego roku.

Na koniec warto wspomnieć o antykonwencie Tornado. Impreza poświęcona całkowicie postapokalipsie odbyła się już po raz piąty i jest jedną z najlepiej ocenianych imprez fantastycznych 2007 roku.

Jak widać internetowa scena NS tętni życiem pozwalając nasycić pragnienie w oczekiwaniu na kolejne oficjalne produkty z fabryki Portalu. A tych w 2008 nie powinno zabraknąć. Na horyzoncie już widać kolejne, znakomite projekty skierowane do fanów apokalipsy, z Rzeczpospolitą Odrodzoną na czele.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Neuroshima: Last Aurora – Przebudzenie Molocha
Podróż przez tereny Molocha
- recenzja
Neuroshima: Last Aurora
Wyścigi w świecie Neuroshimy
- recenzja
Neuroshima Hex 3.0: Iron Gang - Hexogłówki
Neuroshima solo? Tak!
- recenzja
Baniak Baniaka #12
Mistrzu, nie wykorzystuj graczy
Zasady i linia wydawnicza
Omówienie linii wydawniczej NS - część trzecia
Baniak Baniaka #11
Czy zabijać Bohaterów Graczy?

Komentarze


Kuglarz
    podsumowanko...
Ocena:
0
... całkiem fajne i w sumie wyczerpujące temat. Niestety 2007 był chyba najgorszym rokiem dla NSa pod kątem wydawniczym, całe szczęście fani są aktywni. Nie zmienia to faktu, że Portal balansuje na granicy utraty części rynku poprzez tak słaby plan wydawniczy linii NS. Był moment, że na Neuroshimę przechodzili DeDekowcy, a to osoby przyzwyczajone, że mają co kupować do settingu. W momencie, jak przez ponad pół roku nic nie dostali, podejrzewam, że cześć może wrócić na stary tytuł bądź sięgnąć po całkowicie nową grę...
11-01-2008 13:18
~Sulphuriel

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Zaiste, dość dziwna to sytuacja, w której fani okazują się bardziej aktywni od wydawnictwa, ale fakt faktem - żelazo zwane Neuroshimą wciąż jest gorące. Nic, tylko kuć.
11-01-2008 17:55
~Micronus

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Tekst fajny i właściwie wyczerpuje temat. MG^2 i antologia to ciut mało jak na tak popularny system jak Neuroshima. A Moryc v.2 to bieda z nędzą. Wstyd.
11-01-2008 22:46
~Halfling

Użytkownik niezarejestrowany
    OldTown
Ocena:
0
"Na koniec warto wspomnieć o antykonwencie Tornado. Impreza poświęcona całkowicie postapokalipsie odbyła się już po raz piąty i jest jedną z najlepiej ocenianych imprez fantastycznych 2007 roku."A OldTown to pies? Większa ilość konwentowiczów, więcej fabularki, ludzie wczuwający się w klimat postapokaliptycznego miasteczka. Generalnie najlepsza postapokaliptyczna impreza w Polsce, jeśli nie w całej Europie.

Wystarczy wejść na stronę
http://www.oldtown.org.pl/
12-01-2008 21:40
grem
    Halfling
Ocena:
0
o ile pamietam oldtown nie jest wlasciwie impreza neuroshimowa. co do postapokalipsy si zgodze, ale na OT niepodzielnie kroluje fallout. nie mozna dyskutowac jesli idzie o liczbe uczestnikow, ale pozwole sobie prztoczyc statystyki tegorocznych edycji obu imprez z informatora konwentowego:
tornado v5 - srednia ocena 6,0 (19 glosow)
oldtown 07 - sredia ocena 4,5 (4 glosy)
osobiscie zaluje, ze zblizone terminy T i OT nie pozwalaja mi byc na obu, ale jeszcze ani razu nie zalowalem tego, ze wybralem tornado.
13-01-2008 17:18
15939

Użytkownik niezarejestrowany
    Ja tam nie mówię, że Tornado złe :)
Ocena:
0
tylko się czepiam, że OldTown nie wymieniono, bo to też impreza postapokaliptyczna. I nie tylko ja walczyłem o to by z OldTown nie zniknął aspekt Neuroshimy.
14-01-2008 10:07
Mar_cus
   
Ocena:
0
Szkoda, że w tym podsumowaniu nie wspomniano o Prawdzie...
18-01-2008 23:30

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.