» Teksty » Pierwsze wrażenie » Rzut okiem na Cyberpunk RED

Rzut okiem na Cyberpunk RED


wersja do druku

Wizja CZERWONEJ przyszłości

Redakcja: AdamWaskiewicz

Rzut okiem na Cyberpunk RED
Cyberpunk. Kto z fanów fantastyki naukowej nie słyszał o netrunnerach, brutalnych solo broniących swoich CEO z korporacji i cyberwszczepach? CD Projekt, wydawca gier takich jak Wiedźmin, niewątpliwie przyczynił się do zwiększenia popularności tej wizji świata. Zajrzyjmy do najnowszego podręcznika, za który odpowiedzialny był człowiek-legenda – Mike Pondsmith, kluczowy twórca między innymi wcześniejszych edycji Cyberpunka.

Cyberpunk RED to najnowsza odsłona słynnego systemu RPG wydana przez  R. Talsorian Games, który ściśle współpracował z CD Projektem. Podręcznik liczy ponad 450 stron, na które składa się kilkanaście rozdziałów.

Ilustracja: Eve Ventrue

Głównym wyróżnikiem najnowszej odsłony Cyberpunka jest świat. Rok 2045, od którego zaczyna się akcja, wygląda inaczej niż lata 20-te XXI wieku  znane z wydanej w Polsce drugiej edycji gry. Przede wszystkim dlatego, że świat został poważnie zniszczony przez wojny, ataki z orbity i pył radioaktywny, który odpowiedzialny jest za piękne, czerwone, promieniotwórcze niebo, od którego pochodzi drugi człon nazwy systemu. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

A co z mechaniką, zapytacie? Dostajemy trzy sposoby na zostanie Cyberpunkiem. Testy? Klasyczne k10+Statystyka+Cecha, oczywiście z niuansami i smaczkami. A czy będzie coś nowego? Oczywiście! Zdolności specjalne Solo czy Reporterów to miód na serce fanów czegoś więcej niż statystyk.

Ciekawie zapowiada się także świat Netrunnerów. Mimo częściowej destrukcji Sieci, hakerzy w świecie RED ciągle znajdą dla siebie miejsce. Co więcej, dzięki specjalnym goglom, będą mogli obserwować świat materialny i wirtualny jednocześnie, będąc integralną częścią zespołów wyruszających na misje. Uszkodzenia sprzętu, mózgu, LÓD (ICE) ścigający graczy, wirusy instalowane na najniższych poziomach Architektury Sieci – niewątpliwie, będzie się działo.

Oczywiście w treści znajdziemy tony cybermięsa. Opowiadania, fabularyzowana treść przygody i wiele, wiele więcej. Szczegóły już wkrótce w pełnej recenzji!

Ilustracja: Anselm Zielonka

Dziękujemy wydawnictwu R. Talsorian Games za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.17
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Cyberpunk Red
Linia wydawnicza: Cyberpunk Red
Autorzy: Mike Pondsmith, James Hutt, Cody Pondsmith, Jay Parker, J Gray, David Ackerman, Jaye Kovach
Ilustracja na okładce: Anselm Zielonka
Ilustracje: Doug Anderson, Bad Moon Art Studio, Richard Bagnall, Santiago Betancur, Neil Branquinho, Alexander Dudar, Colin Fisk, Matthew S. Francella, Hélio Frazão, Huntang, J Gray, Maksym Harahulin, DariusK, Jaye Kovach, Bernard Kowalczuk, Adrian Marc, Jan Marek, Eddie Mendoza, Pedram Mohammadi, Alan Okamoto, Anna Podedworna, Sebastian Szmyd, Eve Ventrue, 望瑾 Jin Wang, Wavefront, Anselm Zielonka
Wydawca oryginału: R. Talsorian Games
Data wydania oryginału: 14 listopada 2020
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 458
Format: pdf
ISBN-13: 978-1-950911-06-6
Cena: 60 USD



Czytaj również

Cyberpunk Red
Przyszłość, ćwierć wieku później
- recenzja
Cyberpunk Red
Cyberpunki w czasach Czerwieni
- recenzja
Cyberpunk Red Jumpstart Kit
Wypad do Night City
- recenzja
Cyberpunk Red: Tales of the Red
Historie pisane czerwienią
- recenzja
Cyberpunk: Night City
Miasto, które nigdy nie śpi
- recenzja
Cyberpunk: Chronić i Służyć
Myślisz, że masz szczęście, śmieciu?
- recenzja

Komentarze


Enc
   
Ocena:
0
To jest jakiś żart?
15-11-2020 14:03
gwylliam
   
Ocena:
0
Chyba w redakcji recenzję wcięło... :)
15-11-2020 16:04
gower
   
Ocena:
0

@Enc, @gwylliam
Ja wiem, że jest niedziela i czytanie to męcząca sprawa, ale chyba kategoria "pierwsze wrażenia" i fragment "Szczegóły już wkrótce w pełnej recenzji!" są wyraźnie widoczne. To nie jest recenzja, to są pierwsze wrażenia.

15-11-2020 18:08
Enc
   
Ocena:
0
@gower:

Doskonale rozumiem, że nie porzuciłeś zwyczaju wbijania szpil zamiast merytorycznej odpowiedzi (popisz się może jeszcze administratorskimi uwagami albo skasuj mój komentarz - będzie taki 100% Polter). Ten tekst to nie są "pierwsze wrażenia" tylko bełkot o niczym. Żart z ludzi, którzy klikną spodziewając się jakiegoś konkretu, a dostali "Wow! Będzie się działo!".
15-11-2020 19:30
gower
   
Ocena:
0
@Enc
A, ok, bo "To jest jakiś żart?" to był merytoryczny komentarz, nie zauważyłem:)

Dział RPG testuje właśnie formułę błyskawicznych pierwszych wrażeń, zważywszy na fakt, że pełne recenzje (zwłaszcza w obecnej sytyacji) zajmują dużo czasu. Będziemy jeszcze pracowali nad znalezieniem odpowiedniego balansu między czasem a objętością tekstu, ale ogólnie należy te wpisy traktować raczej w kategorii unboksingu. Pełna recenzja, jak pisaliśmy, i tak się na naszych łamach pojawi.
15-11-2020 20:31
Enc
   
Ocena:
+1
@gower:

W dobrych serwisach administracja nie posuwa się do trollowania. Jest i Polter.

To nie jest unboxing, a obecne czasy w ogóle nie wpływają na możliwości pisania dłuższych recenzji (co najwyżej ułatwiają). Exar napisał kilka randomowych zdań. Więcej dałoby się wyciągnąć z zajawek ze strony wydawcy.

Ale wiem już o co chodzi z tym tekstem. Dziękuję za wyjaśnienie.
15-11-2020 20:37
Johny
   
Ocena:
+3

Mnie też ta zajawka nie przypadła do gustu. Po pierwsze Cyberpunk Red to gra, której jestem mega ciekawy. Widząc nagłówek, byłem przekonany, że dostanę może tekst o wersji beta, albo coś w tym stylu, ale na pewno dowiem się wielu rzeczy jak z większości recenzji na Polterze.

No i byłem mega rozczarowany. Exar się pewnie pogniewa, ale w tym tekście nie ma praktycznej żadnej konkretnej informacji. Rozbudza nadzieję a potem gwałtownie ją gasi. Nie dziwię się, że Enc mógł być poirytowany.

Mam propozycję. Jeśli chcecie robić zajawki recenzji jakiś głośniejszych i cichszych tytułów, to czy moglibyście je umieszczać w krótkiej wieści a nie artykule? Bo tę zajawkę można by streścić do krótkiej wieści, coś w stylu: Wkrótce ukaże się u nas recenzja Cyberpunk Red. Stay tunned.

Macie tyle wartościowych rozbudowanych tekstów. Szkoda marnować baner na głównej na takie ogólnikowe zajawki.

15-11-2020 21:13
gower
   
Ocena:
0

obecne czasy w ogóle nie wpływają na możliwości pisania dłuższych recenzji

Wpływają na możliwość grania w erpegi.

15-11-2020 22:57
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Chociaż CP jest dla mnie tylko ciekawostką (pewno nie zagram ani w wersję cprg, ani rpg), podzielam zdanie Johny'ego. A zabawa we wbijanie szpil, czy inne voodoo (tym bardziej, że druga strona jest tym urażona) jest mało profesjonalne i nie przystoi Redaktorowi Naczelnemu ( ͡° ʖ̯ ͡°)

16-11-2020 00:30
Exar
   
Ocena:
+4
Dzieki wszystkim za komentarze.
1. Tekst miał być zajawką. Co dokładnie miało być w treści? Tego nikt nie wie/wiedział, był to jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy, tekst typu Pierwsze wrażenia. Moja wizja tego tekstu była jak w p. 2.

2. Wymyśliłem sobie, że treść takiej zajawki chciałbym móc przestawić kumplowi w robocie przy kawie. Będzie RPG:
Ja: mam nowego CP RED
On: No i co tam?
J: przede wszystkim świat, to nie 2020 tylko świat poszedł do przodu 25 lat, w międzyczasie była wojna, dewastacja, radioaktywność.
O: No to ciekawe, co z postaciami?
J: Trzy sposoby tworzenia, mechanika K10+..., fajny patent z Rolami
O: A co z netrunnerem? Coś mi świta, że kiedyś był niegrywalny
J: Teraz jest lepiej, bo Netrunner gra z graczami.
O: OK, to kiedy gramy?
J: W podręczniku jest przygoda, przeczytam do końca i możemy grać.

3. Czy takie coś spodobało się czytelnikom? Z Waszych opinii widzę, że nie. Na pewno wyciągnę z tej sytuacji wnioski, ale...

4. Jeśli jesteśmy merytoryczni w dyskusji, to nikt się nie pogniewa, a wręcz ucieszy, że w końcu ktoś przeczytał (choć z powyższych widać, że nie wszyscy nawet i ten krótki tekst do końca przeczytali, ale skomentowali) i dzieli się uwagami.

5. @Enc. Wiem, że dużo więcej jest w oficjalnych zajawkach. Czy chciałem napisać więcej? Może tak, może nie, miałem jakaś wizję tekstu, p. 2, i go napisałem. Nie uważam zdań za randomowe, przedstawiłem krótko odpowiedzi na najważniejsze z mojej perspektywy pytania. Wiem, że jesteś RPGowym guru, pewnie Twoje wymagania co do tekstu są inne, niż gracza co co zagra raz na rok, ale chętnie przeczyta co nowego. Jeśli Cię to ucieszy, recenzja będzie sporo dłuższa, na tym etapie ma już pewnie ze 2-3 strony. Pamiętaj, że recenzja powstaje ładnych kilka dni/tygodni, podręcznik ma 450 stron, dostałem go parę dni przed premierą, i mimo najszczerszych chęci nie zdążyłem. Ludzie robią też inne rzeczy niż czytanie i pisanie i naprawdę chętnie zrozumiem, jak dzisiejsze narzędzia mogą mi pomóc napisać dość rozbudowany tekst szybciej (i przede wszystkim jak przeczytać szybciej 450 stron podręcznika).

6. @Enc bynajmniej nie miałem w zamiarze z nikogo żartować. Nie wiem skąd takie założenie. Podobnie teksty w stylu "dobre serwisy (....) Jest i Polter" mnie na przykład urażają. Naprawdę uważasz Polter za kiepskie miejsce?

7. I chyba tyle. Cieszy mnie ta dyskusja, bo jak Gower pisał rozkminiamy nowe pomysły na typy publikacji; spróbowałem czegoś nowego, nie wyszło, wyciągam wnioski i będę kombinował dalej.
16-11-2020 07:16
Enc
   
Ocena:
0
@Exar:

Dzięki za uprzejmy i merytoryczny komentarz, jestem pod szczerym wrażeniem. I żadnym guru nie jestem. Przepraszam, jeśli stylem komentowania mogłem zostać odebrsny jako nie wiadomo kto.

Odnośnie tekstu, rozumiem jaka jest idea "pierwszego wrażenia" - zajawka, zainteresowanie czytelników pełną recenzją. Tu zabrakło jednak merytoryki. Są same ogólniki, które nie przekazują treści. Trzy sposoby tworzenia postaci - ale jakie? Super zdolności specjalne solo i reporterów - ale co konkretnie? Przydałyby się informacje, choćby wyrywkowe, związane z tym, co wyczytałeś przy przekartkowaniu podręcznika. Tak, jak wzmianka, że RED pochodzi od czerwonego nieba.

Ten tekst powinien zostać cofnięty na poziomie redakcji. Nie wierzę, że Adam wrzucał z czystym sumieniem. :P

P.S. Niestety, Polter dogorywa. Społeczność wykruszyła się przez te lata, IMHO dorzynana przez Gowera i Kamulca.
16-11-2020 08:21
Exar
   
Ocena:
+1
Właśnie przez to co piszesz teksty tego typu, moim zdaniem, będą najtrudniejsze w realizacji. Jak zacznę pisać o metodach tworzenia postaci to będę wchodził w szczegóły, które chcę zawrzeć w recenzji. Jak napisać 10-20 zdań, żeby nie było zbyt szczegółowo ale żeby było ciekawie? Jest to trudna sztuka, której trzeba będzie się albo nauczyć, albo zrezygnować z tego typu tekstów.

Co do dogorywania poltera, mam wrażenie, że wychodzimy z dołka. Może tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale widzę jak wiele się dzieje ostatnio (nie mówię tutaj o Fundacji. ). Pojawiły się nowe osoby, które raczą nas świetnymi tekstami, redakcja jest momentami superszybka, codziennie jest kilkanaście nowych wiadomości, są nowe pomysły na typy publikacje i budowanie relacji poza granicami naszego poletka, nawet na aukcjach nagród widać wzmożony ruch. Co raz widzę, że ktoś pisze, że Polter umiera a ja właśnie widzę, że się podnosi (czy wstanie, nie wiem, ale jestem dobrej myśli).
16-11-2020 09:09
Karghoul
   
Ocena:
0
Kilka uwag. Testy to klasyczne k10+cecha+umiejętność.
W czasach gry niebo nie jest już czerwone od pyłów (niekoniecznie radioaktywnych, świat cyberpunka nie został spustoszony nuklearnym holokaustem). Świat się zmienił, ale nie przez bomby atomowe, tylko przez kryzys i zniszczenie sieci.
Nazwa Red pochodzi od ilości korekt 2 edycji. Podręcznik przytył znacznie nie bez przyczyny. Dookreśleń, rozwinięć (jak choćby specjale klas), zmian (losowanie statystyk z predefiniowanych zestawów) jest dużo.
Cyberpunk 2020 jest z nami "od zawsze", po polsku wydano to co najważniejsze (może brakuje Home of the Brave), Copernicus zrobił dobrą robotę i Red nie pojawia się znikąd. Porównania między 3 edycją, a 2 są naturalne i chyba oczekiwane. Po to jest klasyka, by ją znać, a nie tłumaczyć za każdym razem wyimaginowanemu znajomemu "co to jest rpg".

16-11-2020 10:59
Exar
   
Ocena:
0
Dzięki za uwagi, faktycznie niebo niekoniecznie jest radioaktywne, choć na pewno skażone. Nie umiem ocenić, czy wojna atomowa na Bliskim Wschodzie mogła zostawić pyły w atmosferze na kolejnych kilkanaście lat. I czy atomówka w centrum Night City też mogła mieć jakiś swój lokalny wpływ, w co raczej bym wątpił. Uznaje więc, że była to nadinterpretacja z mojej strony.

Co do Red, to trochę Twój komentarz brzmi jak anegdota, wygląda na to, że autorzy podręcznika jednak nie bardzo chcieli iść w tym kierunku w oficjalnej treści:

Time of the Red: a slang term for the period from 2023 to the late 2040s, taken from the red skies common throughout the world as an aftereffect of the 4th Corporate War.

But it doesn’t always rain. At least, not since the Time of the Red messed up the upper atmosphere (this is what you get when you throw Lunar rocks into the Earth). Expect wild
shifts in weather patterns as things are still settling down. The ozone layer decayed, the greenhouse effect took over, the sky is full of hydrocarbons and the ocean full of sludge.
Nice place.
16-11-2020 12:11
Karghoul
   
Ocena:
+1
The high blast area and the tons of raw concrete and steel instantly converted into particulate debris cov-ering the entire NorCal region and far out to sea for many months, as well as igniting a fierce firestorm that covered thousands of acres beyond the City.
This combined dust cloud spiraled up into the sky and turned it red with particulate matter for almost two years. Even several years after the blast, suspended particles caused the skies at dawn and dusk to glow a lurid red, inspiring people who lived through that era to call it the Time of the Red.

Ale faktycznie, też początkowo traktowałem "time of red" jako aktualny stan rzeczy, a nie wielką smutę, która minęła. Choć prezydent Kress dalej rządzi i nie przewiduje wyborów.

Historia nazwy wzięła się z komentarza MP co do związków z CP Red (trochę gamerelated book w tle) Wplecenie tego w fabułę świata jest udane, ale zwodnicze.
16-11-2020 12:56
Enc
   
Ocena:
+3
@Exar: Kiedyś notki blogowe zbierały po 50-100 polubień, a dyskusja pod tekstami ciągnęła się na dziesięć stron. Teraz jest kilka komci, chyba że 2-3 osoby dyskutują ze sobą. Często zero. Polter wegetuje, przynajmniej jeśli chodzi o dział RPG.
16-11-2020 14:10
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Anselm Zielonka to ktoś z redakcji Poltera?

16-11-2020 19:54
gower
   
Ocena:
0

Exar już napisał obszernie jaka była jego motywacja, więc myślę, że to wyjaśnia sprawę. Jak pisałem, dział RPG na pewno będzie jeszcze nad tym formatem pracował.

Więc tylko pokrótce do wypowiedzi, które się pojawiły w międzyczasie:

@Johny
Różnica między wieściami a artykułami na Polterze nie jest w ich długości, ale w podziale fakt/opinia. Jeśli podajemy informacje na jakiś temat, piszemy wieść. Jeśli przedstawiamy subiektywne wrażenia lub inne osobiste treści, będzie to artykuł.

Co do promoboksu, tutaj każdy dział sobie sam decyduje, które teksty tam umieszczać. Ale jako że w erpegach mamy ok. 2 artykułów tygodniowo, to myślę, że miejsce się nie marnuje ;)

@Aesthevizzt
Mam nadzieję, że sobie żartujesz. Jeśli ktoś zaczyna "dyskusję" od komentarza w stylu "To jest jakiś żart?", to jest trollem i będzie traktowany jak troll. Nie ma tu żadnego  "wbijania szpili" :D Jeśli ktoś chce merytorycznie rozmawiać o naszych publikacjach, serdecznie zapraszam.

@Enc
Mówisz o jakimś malutkim wycinku Poltera, i próbujesz z niego ekstrapolować na cały serwis, to nie ma żadnego sensu. Tak, ludzie nie prowadzą już tak chętnie jak kiedyś blogów na Polterze czy innych podobnych serwisach. Bo jeśli chcą blogować, to przeważnie robią to na swoich własnych blogach czy stronach na Facebooku. Ale blogi zawsze były tylko dodatkiem do Poltera – my przede wszystkim wydajemy portal kulturalny i tym się zajmujemy.

I fakty są takie, że każdego miesiąca odwiedza nas kilkadziesiąt tysięcy osób, mamy kilkunastoosobowy zespół redaktorów i współpracowników, do którego niedawno dołączyły nowe osoby, niemal każdego dnia pojawiają się nowe artykuły (w ubiegłym tygodniu było ich dziewięć). Więc mówienie, że Polter dogorywa czy wegetuje jest po prostu kuriozalne i – prawdę mówiąc – obraźliwe dla ogromnego wysiłku, który nasi szefowie działów i autorzy wkładają w to, żeby dostarczać czytelnikom informacje i opinie o kulturze.

Mnie takie absurdalne komentarze dawno temu przestały ruszać, ale jeśli już musisz wchodzić na Poltera tylko po to, żeby napisać, jak to nikogo on nie obchodzi, to przynajmniej trzymaj się jakichś faktów, co?

16-11-2020 19:59
Enc
   
Ocena:
0
@Gower: piszę "Polter wegetuje, przynajmniej jeśli chodzi o dział RPG" a Ty walisz ścianę tekstu o tym jaki p o t ę ż n y to serwis i jak bardzo nie mam prawa rozciągać swojej opinii na całość.

Może przestań fantazjować popisując się erysryką ze szmateksu i zacznij trzymać się faktów? Mówiąc w Twoim stylu: "Ja rozumiem, że jest poniedziałek i czytanie to męcząca sprawa...".
16-11-2020 20:57
Kamulec
   
Ocena:
+1

życie człowieka pozbawione aspiracji, celów i perspektyw

Teksty w dziale RPG się pojawiają systematycznie, a dział czyta sporo osób (bo to mierzą odsłony, a nie liczba komentarzy). Osoby współtworzące dział dają wartość innym. Dlaczego określać to mianem wegetacji?

16-11-2020 22:41

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.