» Recenzje » Wszystkie » Call of Cthulhu: Secrets of Tibet

Call of Cthulhu: Secrets of Tibet


wersja do druku

Na dachu świata

Redakcja: AdamWaskiewicz

Call of Cthulhu: Secrets of Tibet
Kiedy myślę o Tybecie w kontekście twórczości Lovecrafta, pierwszymi rzeczami przychodzącymi mi do głowy są kolonie Mi-Go w Himalajach oraz tajemniczy płaskowyż Leng, na który wejście mogłoby się znajdować właśnie w tej części świata. Poświęcenie kolejnego podręcznika z serii Secrets of… właśnie Tybetowi wzbudziło moje żywe zainteresowanie – oczekiwałem egzotycznego settingu płynnie wpasowującego się w wizję świata stworzoną przez amerykańskiego ojca współczesnej grozy.  

Podręcznik rozpoczyna rozdział opisujący Historię i kulturę Tybetu (Tibetan History and Culture). Wydarzenia zawarte w kalendarium są interesujące, wielu poświęcono też więcej niż tylko dwa, trzy zdania. Elementy Mitów są bardziej sugerowane niż opisane, aczkolwiek dłuższy fragment przedstawia wzajemnie przenikanie się naszej rzeczywistości i Krain Snów. W rozdziale tym znajdziemy również informacje na temat tybetańskiego krajobrazu, osadnictwa, oraz zamieszkujących tę krainę ludów, z uwzględnieniem klas społecznych oraz systemu rządów. Pojawia się też kilka typowych umiejętności oraz zawodów dostępnych dla miejscowych Badaczy. Zwraca uwagę fakt, że przedstawiony obraz jest bardzo rzeczowy i pozbawiony częstego idealizowania kultur Dalekiego Wschodu – uwaga ta odnosi się zresztą do całości podręcznika.

Kolejny rozdział, poświęcony Religii (Tibetan Religion), rozpoczyna się od generalnego opisu tybetańskich klasztorów. Następnie podano kilka ich przykładów wraz z sugestiami odnośnie scenariuszy. W dalszej części rozdziału umieszczono informacje na temat poszczególnych odłamów buddyzmu, dalajlamów oraz symboli i narzędzi wykorzystywanych w obrzędach religijnych. Przedstawiono również kilka czarów wykorzystywanych przez mnichów (np. lewitacja) oraz sztukę Tupla, polegającą na wizualizacji i tworzeniu materialnych przedmiotów, które szybko jednak nabierają mrocznego charakteru, jeżeli nie zostaną odesłane w niebyt. Poza tym w rozdziale odnajdziemy informacje dotyczące Tybetańskiej Księgi Umarłych, szamanizmu Bön, makabrycznych pogrzebów powietrznych oraz pobytu Madame Blavatsky w Tybecie, a wszystko to gęsto przetykane różnego rodzaju ciekawostkami. Pomimo pewnej fragmentaryczności to bardzo dobra część podręcznika.

W Tybetańskich bóstwach i potworach (Tibetan Gods and Monsters) przybliżono tylko kilka stworów ze świata Mitów, z których najobszerniej i najciekawiej opisano M' and Ybula, rasę hybryd ludzi i Istot z Głębin, potężnych czarowników, których początki sięgają momentu wypiętrzenia się dna oceanu i powstania łańcucha Himalajów. Nieco więcej miejsca poświęcono też Mi-Go i ich urządzeniom. Pomimo tego, rozdział ten pozostawia uczucie niedosytu – tym bardziej, że zupełnie pominięto w nim tybetańską mitologię.

Na szczęście nie dzieje się tak w przypadku kolejnej sekcji podręcznika, która poświęcona jest Wybitnym osobom (Notable Persons) związanym z Tybetem. Co ciekawe, tylko jedna z nich to Tybetańczyk – trzynasty dalajlama. Pozostałą część rozdziału zajmują opisy wypraw zachodnich odkrywców, naukowców, misjonarzy i agentów, poczynając od czternastowiecznych franciszkanów, do przeszkolonych przez CIA bojowników w drugiej połowie dwudziestego wieku. Opisy są obszerne i umożliwiają Strażnikowi łatwe wkomponowanie wymienionych osób i wydarzeń w prowadzone przez siebie scenariusze.

Dosyć dokładnie zaprezentowano również trudności związane z Podróżowaniem do Tybetu kiedyś i teraz (Travelling to Tibet). Tematowi temu poświęcono cały rozdział, w którym ujęto utrudnienia związane z ukształtowaniem terenu, brakiem infrastruktury, licznymi bandytami i polityczną specyfiką regionu. Podano również współczynniki tybetańskich mastifów, czyli ogromnych psów strażniczych, z którymi spokrewniony był słynny Saba z W pustyni i w puszczy

W następnej części, opisie Lhasy (Lhasa), uwzględniono najważniejsze lokacje, kilkoro przykładowych Bohaterów Niezależnych, a także zmiany, jakim miasto ulegało w kolejnych dekadach. Rozdział ten zawiera również ogólne informacje na temat tybetańskiej kuchni, broni, świąt i alfabetu. Podobnie jak pozostałe części podręcznika, także ten materiał nie jest może porywający, ale solidny i na tyle rozbudowany, że każdy Strażnik powinien w nim znaleźć coś użytecznego.

Kolejne 25 stron zajmują trzy scenariusze umiejscowione w Tybecie. Nie są one, niestety, najwyższych lotów: pierwszy, Śniąc o rzece nocy (Dreaming of the River of Night) umieszczony jest w Krainach Snów i tak naprawdę elementy tybetańskie są tutaj tylko mało znaczącym dodatkiem. Na dodatek przygoda jest potwornie liniowa. Jedyne, co warte jest w niej uwagi, to przejście z Tybetu do Krain Snów, które może zostać wykorzystane w jakimś innym scenariuszu rozgrywającym się w tym regionie. Druga przygoda, Miasto kompanii (Company Town), skupia się na machinacjach Mi-Go i pozostającej pod ich wpływem wiosce w pobliżu tybetańskiego klasztoru. Prosty, ale całkiem niezły scenariusz, który z powodzeniem można zaadaptować do praktycznie każdego settingu grozy. Trzeci scenariusz to nieporozumienie. W Powstań, śpiący! (O' Sleeper! Arise!) Badacze znajdują magiczną bramę w jednym z domów w Lhasie, przechodzą przez nią i staczają pojedynek z kultystami próbującymi przebudzić Gwiezdny Pomiot Cthulhu. Taką przygodę każdy w miarę rozgarnięty Strażnik mógłby stworzyć na kolanie w pięć minut.

Podręcznik kończą trzy krótkie dodatki: konwersja zasad siódmej edycji, pod którą pisany był ten dodatek, na zasady edycji poprzednich, słowniczek wyrażeń tybetańskich oraz bibliografia.

Jeżeli miałbym określić tę pozycję w dwóch słowach, powiedziałbym "solidna robota". Odpowiednia dawka konkretnych informacji, umiejętnie wplecione wątki Mitów, sporo ciekawostek. Łyżką dziegciu są dwa bardzo słabe scenariusze i uboga szata graficzna podręcznika, który wciąż jednak uznaję za godny polecenia.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Dziękujemy sklepowi Rebel za przekazanie podręcznika do recenzji 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Secrets of Tibet
Linia wydawnicza: Call of Cthulhu
Autor: Jason Williams
Okładka: miękka
Ilustracja na okładce: Caleb Cleveland
Ilustracje: Caleb Cleveland, Lee Simpson
Wydawca oryginału: Chaosium
Data wydania oryginału: 29 listopada 2013
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 168
Oprawa: miękka
Format: A4
ISBN-10: 1568823967
Numer katalogowy: CHA23129
Cena: 27,95 $



Czytaj również

Call of Cthulhu: Arkham
Wieczne cienie lęgną się w tej ziemi
- recenzja
Call of Cthulhu: Cold Harvest
Czerwony Cthulhu
- recenzja
Call of Cthulhu: Regency Cthulhu
Duma, uprzedzenie i Cthulhu
- recenzja
Call of Cthulhu: Horror on the Orient Express
Ekskluzywna podróż z Cthulhu
- recenzja
Rzut okiem na Call of Cthulhu: Masks of Nyarlathotep
W 80 masek dookoła świata
- pierwsze wrażenia

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.