» Recenzje » Wszystkie » Call of Cthulhu: S. Petersen's Field Guide to Lovecraftian Horrors

Call of Cthulhu: S. Petersen's Field Guide to Lovecraftian Horrors


wersja do druku

Mityczny potworny przewodnik

Redakcja: Michał 'Exar' Kozarzewski

Call of Cthulhu: S. Petersen's Field Guide to Lovecraftian Horrors
Lovecraft niejednokrotnie podkreślał, że w swoich utworach chciał uczynić potwory niezrozumiałymi i obcymi, odchodząc od zgranego sztafażu z duchami, wilkołakami, czy wampirami. Ich umieszczenie nie w otoczeniu gotyckich zamczysk, ale racjonalnych lat nowoczesnej współczesności miało jeszcze mocniej podkreślać ich obcość.

Na przestrzeni bez mała stulecia, jakie upłynęło od czasu powstania najbardziej znanych opowiadań Samotnika z Providence, stworzone przez niego monstra na stałe wpisały się w popkulturowy kanon, obecne w utworach epigonów Lovecrafta, ale także komiksach, grach planszowych, karcianych, komputerowych i fabularnych – nie tylko opowiadających stricte Mityczne historie, ale także choćby Pathfinderze czy Starfinderze.

Wydawałoby się, że o najpopularniejszych kreaturach z Mitów Cthulhu powiedziano już (i napisano) wszystko, jednak cały czas ukazują się kolejne poświęcone im materiały, czy to fanowskie, czy stworzone przez znanych i uznanych autorów. Do tej drugiej grupy zalicza się wydany w grudniu 2015 roku podręcznik S. Petersen's Field Guide to Lovecraftian Horrors – przydługiemu tytułowi towarzyszy równie rozwlekły podtytuł, A Field Observer's Handbook to Preternatural Entities and Beings from Beyond the Wall of Sleep. Jako fan zarówno wszelkiego rodzaju bestiariuszy jak i Zewu Cthulhu, nie mogłem odpuścić sobie tej pozycji, dodatkowo skuszony zostałem nazwiskiem jej głównego autora, jednego z twórców systemu i wielu znakomitych suplementów do niego.

Podręcznik w wersji elektronicznej liczy sto trzydzieści stron, wczytuje się szybko i płynnie nawet na słabszym sprzęcie, dotyczy to także grafik i mniej typowych czcionek, a zarówno jednego jak i drugiego znajdziemy w nim całe mnóstwo. Zgodnie z podtytułem, jest on stylizowany na podręcznik dla studentów Uniwersytetu Miskatonic zgłębiających tajniki "praktycznej metafizyki" i ma jakoby stanowić efekt badań pokoleń ich poprzedników, wśród których uważny czytelnik dostrzeże nazwiska znane z lovecraftowskich opowiadań. Pomysł godny pochwały, choć jego realizacja wywołuje momentami efekt raczej niezamierzonego komizmu, gdy czytamy o tym, jak ekscytujące może być ujrzenie po raz pierwszy (i zapewne ostatni) na własne oczy Mrocznego Młodego, albo porady, by w przypadku zaobserwowania dhola bezzwłocznie powiadomić stosowne władze. Wypada za to docenić wieńczącą suplement obszerną bibliografię, w której obok książek z wydawnictwa Arkham House i podręczników z Chaosium znalazł się także obszerny wybór rozmaitych fikcyjnych akademickich pozycji sygnowanych między innymi przez Uniwersytet Miskatonic – z pewnością mogą one zostać wykorzystane w przygodach, w których Badacze będą obracać się w kręgach uniwersyteckich.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Nim jednak dojdziemy do tego fragmentu podręcznika, czeka nas krótka Przedmowa (Foreword) oraz dwie zasadnicze jego części, jakimi są Potwory Mitów (The Monsters of the Mythos) oraz Stworzenia Krain Snów (The Creatures of the Dreamlands). Taki układ podręcznika nie dziwi, suplement ten stanowi bowiem kompilację dwóch starszych pozycji: S. Petersen's Field Guide to Cthulhu Monsters, wydanej pierwotnie w roku 1988 oraz o rok późniejszej S. Petersen's Field Guide to Creatures of the Dreamlands. Zasadnicza treść nie zmieniła się w porównaniu ze starszymi wydaniami, jedynie oprawę graficzną dostosowano do obecnie obowiązującej – w rozmaitych edycjach systemu te same monstra potrafiły mieć diametralnie odmienny wygląd.

Każdą z obu części otwiera Wprowadzenie (Introduction) stylizowane na naukowe omówienie spisane przez jednego z wykładowców Uniwersytetu Miskatonic, po którym następuje dwustronicowy diagram poświęcony poprawnemu identyfikowaniu Mitycznych i sennych stworów dzięki odpowiedziom na serię pytań dotyczących ich wyglądu i zachowania. To w mojej ocenie zdecydowanie najsłabsze fragmenty podręcznika i trudno na dobrą sprawę stwierdzić, czy w założeniu miały one być zabawne, czy faktycznie użyteczne. W tym drugim przypadku autorzy ponieśli porażkę na całej linii, a sam pomysł, by przy spotkaniu z nieznanym stworem Badacze mieli obserwować go i po odpowiedzi na serię pytań w rodzaju "czy stworzenie ma kształt?" albo "czy stworzenie ma macki?" i tym podobnych, dochodzili do konkluzji, że to jednak nie Azathoth, tylko zaledwie Shoggoth, w najlepszym przypadku można określić jako absurdalny.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Każdy ze zgromadzonych w tym tomie opisów otwiera cytat z jednego z utworów Lovecrafta, po którym dostajemy ogólną charakterystykę danego monstrum, informacje o miejscach jego bytowania (Habitat), regionach występowania (Distribution), rozmnażaniu się i zwyczajach (Life and Habits), oraz ewentualnych sposobach odróżnienia go od innych Mitycznych stworzeń, z którymi z jakichś względów mogłoby ono zostać pomylone (Distinguishing...).

Następnie dostajemy całostronicową barwną ilustrację przedstawiającą konkretną potworność, ewentualnie dodatkowe notatki i szkice (na przykład porównujące wielkość danej istoty do człowieka, prezentujące sposób jego poruszania się, zwracające uwagę na jakiś szczegół anatomii, etc.).

Można zastanawiać się, jakim kluczem kierował się autor wybierając do obu tomów takie a nie inne potwory i bóstwa – czemu otrzymaliśmy opisy Azathotha i Shub-Niggurath, a nie Cthulhu i Hastura, dlaczego znalazło się miejsce dla latających polipów i byakhee, a nie piaseczników albo insektów z Shaggai? Można mieć zastrzeżenia do sposobu, w jaki zostały przedstawione niektóre z nich – na przykład ghule nie mają na ilustracjach ani kopyt, ani pysków podobnych do psich i przywodzą na myśl raczej zombie z tanich horrorów, do tego nabijane gwoździami (!). Jednak głównym zarzutem, jaki mam do tego podręcznika, jest jego znikoma użyteczność dla Strażników Tajemnic. Jeśli potraktować go jako album z ilustracjami, swego rodzaju ciekawostkę, broni się całkiem dobrze, jeżeli jednak oceniać go pod kątem ewentualnego wykorzystania na erpegowych sesjach, ocena musi spaść wręcz drastycznie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Nie przeszkodziło to obu częściom Field Guide zdobyć nagrody Origins dla najlepiej zilustrowanego podręcznika, a w przypadku drugiego tomu – także dla najlepszego suplementu; również recenzowane zbiorcze wydanie zdobyło nagrody ENnie – srebrną za oprawę graficzną (przegrywając tylko z Tales From the Loop) oraz złotą dla najlepszego bestiariusza. O ile jak najbardziej rozumiem i popieram wyróżnienie dla graficznej oprawy suplementu, o tyle nie uważam, by jako stricte użytkowy bestiariusz mógł on sprawdzić się szczególnie dobrze. Dlatego końcową ocenę, jaką wystawiam temu podręcznikowi, należy traktować jako wypadkową noty dla znakomitego albumu i bestiariusza o w najlepszym razie wątpliwej użyteczności.

Na razie nic nie słychać, by ta pozycja miała ukazać się na polskim rynku. Na szczęście osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę o lovecraftowskim bestiarium ponad to, co przynosi Księga Strażnika, będą mogły uczynić to dzięki znacznie lepszemu Malleus Monstrorum, choć zgodnie z planami wydawniczymi ogłoszonymi przez firmę Black Monk Games, przyjdzie im na to czekać do czwartego kwartału 2021 roku.

 

Dziękujemy wydawnictwu Chaosium za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.5
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Call of Cthulhu: S. Petersen's Field Guide to Lovecraftian Horrors
Linia wydawnicza: Call of Cthulhu
Autorzy: Sandy Petersen, Mike Mason, Lynn Willis
Ilustracje: Löic Muzy, Mariusz Gandzel, Claire Delépée
Wydawca oryginału: Chaosium
Data wydania oryginału: 30 listopada 2015
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 128
Format: pdf
ISBN-10: 1568820836
ISBN-13: 978-1-56882-083-5
Numer katalogowy: CHA23138
Cena: 14,36 USDCzytaj również

Call of Cthulhu: Arkham
Wieczne cienie lęgną się w tej ziemi
- recenzja
Call of Cthulhu: Cold Harvest
Czerwony Cthulhu
- recenzja
Call of Cthulhu: Regency Cthulhu
Duma, uprzedzenie i Cthulhu
- recenzja
Call of Cthulhu: Horror on the Orient Express
Ekskluzywna podróż z Cthulhu
- recenzja
Rzut okiem na Call of Cthulhu: Masks of Nyarlathotep
W 80 masek dookoła świata
- pierwsze wrażenia

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.