» Wieści » 5 edycja Wilkołaka: Apokalipsy zapowiedziana

5 edycja Wilkołaka: Apokalipsy zapowiedziana

07-03-2023 07:56 | Szymon 'Kaworu92' Brycki

5 edycja Wilkołaka: Apokalipsy zapowiedziana

Jak informuje wydawnictwo Renegade Game Studios, nowa, piąta już edycja systemu RPG Wilkołak: Apokalipsa, ma ukazać się na tegorocznym Gen Conie. Wśród zapowiadanych zmian jest wykasowanie jednego z plemion, które było faszystowskie, i zmiany nazw kilku innych tak, by lepiej przedstawić kultury natywne. 

Źródło: ComicBook.com
Tagi: Wilkołak: Apokalipsa | W:tA | Werewolf: The Apocalypse | Werewolf: The Apocalypse 5th edition | Wilkołak: Apokalipsa 5 edycja | Renegade Game Studios | Świat Mroku | World of Darkness | Paradox Interactive


Czytaj również

Komentarze


Johny
   
Ocena:
0

Mam mieszane uczucia. Wilkołak to gra mojej młodości. To mój drugi kupiony podręcznik w życiu zaraz po Warhammerze mam z nim wiele wspomnień. Ale nie wiem czy mam ochotę do niego wracać. Raz że Wilkołak był idealny dla nabuzowanego hormonami nastolatka, który mógł się identyfikować z hasłem "kiedy ogarnie cię szał". Nie wiem czy taki stary pryk jak ja miałby taką samą zabawę.

Nie wiem czy spodobają mi się zmiany. Pomiot Fenrisa w wersji dla wikingów był jednym z najpopularniejszych plemion. Nie wiem też czy po zmianach gra nie zostanie za bardzo wygładzona i nie straci swojej dzikiej mrocznej strony.

Choć jakby zamieścili w grze problemy z globalnym ociepleniem i wskazali że w sumie wilki z ich chęcią ratowania ekosystemów mają rację, mogłoby być fajnie.

No nic. Takie moje gdybanie. Po moich błędach młodości, kiedy zabiłem graczom za dużo postaci, moja drużyna nie chce grać niczym co choćby przypomina Wilkołaka :).

07-03-2023 18:20
evolved_lupus
   
Ocena:
+1

Jeżeli ktoś jest zainteresowany jak jeszcze Wilkołak: Apokalipsa zostanie popsuty w nadchodzącej piątej edycji, zapraszam do lektury dokumentu znajdującego się tutaj.

Dodatkowo, jeżeli ktoś chce poczytać o reakcjach długoletnich fanów, którzy rozłożyli powyższy dokument na części pierwsze i wyciągnęli dość niepokojące wnioski, to link znajduje się tutaj.

Ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, że od tej pory trzymam się wyłącznie edycji z okazji dwudziestolecia (którą pomogłem ufundować na Kickstarterze) oraz wcześniejszych i wszystkim innym fanom doradzam to samo.

Na zakończenie, oto los czekający niechybnie 5. edycję za to, że właściciele praw do franczyzy ulegli beksom z mediów społecznościowych, które nie potrafią czytać ze zrozumieniem bo może wtedy by wiedziały, że obecnie NIE MA JUŻ ANI JEDNEGO z tych "faszystowskich wilkołaków" wśród żywych (z drugiej strony, Księga Plemienia Pomiotu Fenrisa (edycja Revised), strony 36-37 oraz 55, nie zmieściłyby się w poście na Facebooku, więc czego po nich oczekiwać?)!

07-03-2023 18:54
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

@evolved_lupus

Jakieś tl;dr dla laika, który nie zna systemu i jego specyfiki?

07-03-2023 20:09
evolved_lupus
   
Ocena:
0

@Aesthevizzt

Ciężko zrobić tl;dr dla laików ponieważ wymagałoby to artykułu (i to długiego), ale głównym problemem jest to, że w maniackim wręcz pędzie w usuwaniu wszystkiego co może być „problematyczne” dla „współczesnego odbiorcy” (patrz wspomniany już Pomiot Fenrisa), ani Justin Achilli (weteran oryginalnej firmy White Wolf, która wydała oryginalnego Wilkołaka, odpowiedzialny (jeszcze, patrz koniec tego tekstu) za koordynację piątych edycji gier ze Świata Mroku) ani jego ekipa nie przemyśleli wpływu takich zmian na resztę settingu, co prowadzi w konsekwencji do „zgrzytania” pozostałych jego elementów oraz nieprzemyślanych mechanik (patrz: Hunter the Reckoning 5. Edycja i jego słynny już w anglojęzycznej części Internetu „rzut na to czy mam w tej scenie potrzebną mi broń czy też może mi wyparowała pomimo faktu, że wziąłem ją z domu?”).

Kilka najważniejszych przykładów:

- Krewniacy (osoby spokrewnione z wilkołakami, które NIE są wilkołakami, a których potomstwo spłodzone z wilkołakiem ma większą szansę zostać wilkołakiem dla niezorientowanych w temacie) zostali usunięci, ponieważ „komuś to się kojarzyło z przemocą w rodzinie” i teraz „każdy może stać się wilkołakiem” („nju-Krewniak”). Pytanie: skoro teraz nie ma „klasycznych” Krewniaków i każdy „nju-Krewniak” może stać się wilkołakiem, to jak teraz Srebrne Kły (plemię wilkołaków, którego członkowie są królami Narodu Garou (wilkołaków), ponieważ w ich żyłach płynie krew dawnych bohaterów) mają chwalić się rodowodem?

- Brak różnic pomiędzy Garou pochodzenia ludzkiego (Homid) i wilczego (Lupus). W poprzednich edycjach Lupusy nie mogły przy tworzeniu postaci brać typowo ludzkich Zdolności: one musiały uczyć się ludzkich Zdolności tak jak Homidy musiały uczyć się typowo wilczych (co w obydwu przypadkach dawało pole do popisu przy odgrywaniu roli oraz materiał dla MG w kwestii wyzwań dotyczących funkcjonowania tych postaci w Świecie Mroku). Teraz to jedynie „szczegół postaci, którą [gracz] może wyrazić tak jak chce” (cytat z dokumentu „Werewolf 5 Q&A with Justin Achilli”).

- Wbudowane ograniczenie ilości wilkołaków przebywających w jednym miejscu: im więcej wilkołaków w jednym miejscu tym większa szansa, że któremuś odbije i spotkanie zmieni się w krwawą jatkę (coś jak opóźniona i jednocześnie podkręcona wersja „Predator’s Taint” z 1. edycji „Vampire: the Requiem” dla zorientowanych w temacie). Pytanie: jeżeli Naród Garou działał tak „od zawsze” to jakim cudem Naród Garou w ogóle powstał? Co ze Zgromadzeniami, Wielkimi Zgromadzeniami i Wiecami? Jak na co dzień mają funkcjonować największe Szczepy (grupy Garou żyjących w pobliżu caernu), których liczebność dochodziła do 40 Garou? Co z Rytuałami które były fundamentalne dla ciągłości Narodu Garou i WYMAGAŁY w poprzednich edycjach większej liczby uczestników?

- Skupienie rozgrywki na poziomie ulicznym („street level”): niby wilkołaki mają się skupić na własnym poletku i „myśleć globalnie, działać lokalnie”. Dlaczego? Ponieważ jeśli przez przypadek wataha zacznie się robić zbyt sławna, to oberwie wbudowanym mechanizmem, który napuszcza coraz gorsze rzeczy na watahę, aż ta w końcu nie podoła i zostanie przez nie wypatroszona. W efekcie koniec z podróżowaniem po świecie znanym z poprzednich edycji (bo masz pilnować z kolegami i koleżankami swego podwórka jak w Werewolf: the Forsaken (Wilkołak: Odrzuceni)) i nie bądź przez przypadek zbyt dobry w swojej robocie: bądź „wilkołakiem-średniakiem” bo w przeciwnym wypadku zostaniesz ukarany za swoje poprzednie sukcesy.

- To ostatnie jest jeszcze gorsze w połączeniu z faktem, że w tej edycji Apokalipsa JUŻ SIĘ DZIEJE! Tak, ona już się dzieje a nie dopiero nadejdzie. W poprzednich edycjach wbijano fanom do głowy, że jak Apokalipsa się zacznie, to wszystkich watahy Garou będą latać po świecie fizycznym i/lub Umbrze (duchowe odbicie świata materialnego) jak szalone by stoczyć ostateczną bitwę o przyszłość Gai (Bogini Matki) a tego NIE DA się nie zauważyć. A tutaj? „Apokalipsa się już dzieje, ludzkość nic nie widzi, Gaja już umarła albo dogorywa, więc lepiej siedź u siebie i pilnuj swojego podwórka, bo nic już nie możesz z tym zrobić. Las płonie, więc popilnuj róż.”

Mógłbym podać jeszcze trochę przykładów (ww. dokument wręcz ROI się od takich rzeczy) ale wszystko sprowadza się do tego, że ta edycja jest rebootem co oznacza, drodzy fani, że wasze stare kroniki są według W5 NIEKANONICZNE I NIGDY NIE MIAŁY MIEJSCA: nic, nawet koncepty nie są takie jak w starych edycjach (chociaż mogą mieć podobne nazwy, co zwiększa ogólną schizofrenię settingu), więc zapomnijcie o ich kontynuacji. Miałeś ulubioną postać którą grałeś w latach 90-tych i chciałbyś zobaczyć jak jej się powodzi 30 lat później? Lub może chciałbyś zagrać nowym Garou, który może dowiedzieć się co się z nią stało lub nawet spotkać się z nią? Sorry, nie ta linia czasowa: to nigdy nie miało miejsca a poza tym twoja stara postać i tak nie mogłaby funkcjonować w tej edycji tak jak w poprzednich.

Anglojęzyczni fani wielokrotnie podkreślali, że na podstawie tych i innych zajawek piąta edycja przypomina dziwaczne połączenie Wilkołaka: Apokalipsy i Wilkołaka: Odrzuconych, które stara się nieudolnie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i w efekcie obydwie są spalone. Dodatkowo nie napawa nikogo optymizmem fakt, że wspomniany już Justin Achilli ogłosił, że po wydaniu W5 ma on zamiar odejść z piastowanej przez siebie funkcji. To NIE jest oznaka sukcesu i zaufania ze strony właściciela franczyzy (zwłaszcza że wspomniany już wcześniej Hunter: the Reckoning 5. edycja dostał ostre cięgi za bzdurne mechaniki, wywalenie tego, co stanowiło o unikalności oryginału („the Imbued” – „Natchnieni”) oraz nieudolne próby plagiatu mechanik i konceptów z Hunter: the Vigil (brzmi to wszystko znajomo?)).  Ogólnie żal mi wydawnictwa Alis Games, że będzie musiało wydać na rynku polskim tą edycję zamiast nieporównanie lepszą i traktującą zarówno swoją historię jak i fanów z większym szacunkiem edycję z okazji dwudziestolecia.

Mam nadzieję, że przynajmniej trochę udało mi się wyjaśnić zarówno laikom jak i weteranom czemu moim zdaniem nadchodząca piąta edycja Wilkołaka: Apokalipsy nie będzie dobra.

07-03-2023 22:51
Enc
   
Ocena:
0
Dlaczego usunięto tylko jedno plemię, skoro faszyzujących było więcej, a praktycznie wszystkie wilkołaki były rasistami? Od Wendigo do Czerwonych Szponów, od Srebrnych Kłów do Czarnych Furii. Dziwne, że tylko Pomioty zdeletowano.
07-03-2023 23:12
Aesthevizzt
   
Ocena:
0
@evolved_lupus
Nie bez powodu powiadają, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Fajnie jakbyś swoje komentarze scalił i wrzucił jako notkę blogowa na Polterbloga, bo inaczej szybko znikną z pola widzenia.
08-03-2023 07:20
Kaworu92
   
Ocena:
0

Enc: nie wiem, mało wiem o nowej edycji, zresztą, jeszcze nie wyszła, ciężko ją więc oceniać inaczej niż przez pryzmat tego, co ma isę w niej pojawić, ale nie wiemy na 100% czy się pojawi, a jeśli tak, to w jaki dokładnie sposób zostanie to zrealizowane.

ev: Ja też proponuję, żebyś zrobił z tego notkę blogową i wrzucił na Polterka ;-) Możesz nawet to rozwinąć, jeśli chcesz ;-)

08-03-2023 12:35
evolved_lupus
   
Ocena:
+1

@Aesthevizzt

@Kaworu92

Pomyślę nad tym w weekend: chwilowo "prawdziwe życie" zbytnio mi przeszkadza.

 

08-03-2023 20:25
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Wystarczy, że przekopiujesz do treści notki treść swoich komentarzy spod tego newsa. One są naprawdę treściwe :)

08-03-2023 21:02
evolved_lupus
   
Ocena:
+1

@Aesthevizzt

@Kaworu92

Notka gotowa (wraz z kilkoma dodatkami), po zatwierdzeniu przez moderatora zapraszam do lektury.

09-03-2023 20:08
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

@Kamulec to teraz modzi zatwierdzają notki?

09-03-2023 20:37
Kaworu92
   
Ocena:
0

Em... możliwe, że @ev zamiast "wpis blogowy" dodał notkę do bazy danych...? 0_O Znaczy, um, nie wiem co się dzieje...? ;-)

09-03-2023 20:40
evolved_lupus
   
Ocena:
+1

@Aesthevizzt

@Kaworu92

Dodałem teraz przez "wpis blogowy". Efekt ten sam: "Notka czeka na zatwierdzenie przez moderatora."

09-03-2023 21:26
Kaworu92
   
Ocena:
0

Hm, no to nie wiem...? ;-)

09-03-2023 21:31
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1

Tak, pierwsze notki napisane przez użytkowników muszą zostać zatwierdzone - boty są teraz takie cwane, że dodawały notki reklamowe, i jakoś trzeba było to ukrócić.

09-03-2023 22:17
Kaworu92
   
Ocena:
0
Aha :) bojam botów? XD
09-03-2023 23:59

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.