» Wieści » 10 prac powalczy o Quentina XVIII

10 prac powalczy o Quentina XVIII

|

10 prac powalczy o Quentina XVIII

Kapituła Konkursu Quentin zakończyła przyjmowanie zgłoszeń do osiemnastej edycji. W tym roku o laur najlepszego scenariusza powalczy dziesięć tekstów.

Konkursowe scenariusze sumarycznie mają długość ponad trzystu stron. W tym roku pojawiły się teksty wykorzystujące takie mechaniki jak FUDGE, hack Apocalypse Engine oraz systemy autorskie. Przeważają prace oparte o mitologię Lovecrafta oraz te do systemów fantasy (D&D, Numenera, Tunnels & Trolls). 

Ogłoszenie finalistów będzie miało miejsce 13 września, a przyznanie nagrody – 17 września na konwencie Copernicon w Toruniu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Quentin to najdłużej się odbywający ogólnopolski konkurs na wcześniej niepublikowany scenariusz do gry fabularnej. Prace ocenia licząca dwanaście osób Kapituła, w tym zeszłoroczny zwycięzca konkursu. Po opublikowaniu wyników uczestnicy będą mogli zapoznać się z komentarzami Kapituły punktującymi potknięcia i chwalącymi pomysły robiące największe wrażenie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Strona Konkursu Quentin
Tagi: Quentin | konkurs | RPG


Czytaj również

Komentarze


FATE3.0
   
Ocena:
0

Pomijając fakt że dyskusja o "poziomie" jest kompletnie od czapy bo trudno przekonać kogoś że jego wrażenia niekoniecznie są wyznacznikiem jakości prac to rozumiem że pośrednio przyznajesz że trochę siara że szacowna inicjatywa pamiętająca czasy erpegów w empikach miała liczbę prac mniejszą od ilości oceniających. Normalną reakcją jak już powtarzam drugi raz jest próba odwrócenia negatywnego trendu- ot siatkówka gdy umierała zmieniała zasady gry tak że teraz to najpopularniejszy sport na wioskach i małych miasteczkach. Wiemy że obecna formuła to równia pochyła, ty jednak wolisz łudzić się że to wynik skupienia się an arcydziełach (taaa, patrz zeszły rok - widać ewidentnie że ilość przełożyła się na jakość ). Skoro obecna formuła już się nie sprawdza, jakakolwiek zmiana będzie lepsza niż to co mamy obecnie. Ty a priori wiesz że nic się nie poprawi. Pozostaje pogratulować profesji jasnowidza i zapytać o wyniki najbliższego losowania lotto.

27-08-2016 17:11
Kratistos
   
Ocena:
0

Przyznaje- w zeszłym roku było słabo. Jeśli w tym roku okaże się że zamiast 5-8 dobrych i bardzo dobrych prac będzie ich 2-3 to też będzie słabo. TAK- duża nagroda pieniężna czy rzeczowa mogła by polepszyć frekwencje. Dobry marketing również. Tyle że są to rzeczy oczywiste. I według mnie i tak na dłuższą metę nieskuteczne (tzn. problem wg. mnie leży w ogólnej kondycji tej rozrywki oraz podejściu do niej 90% uczestników). 

Ale rzucenie ich jako mieszanki przytyku oraz rady autorytetu nic nie da. Chyba że naprawde jesteś zainteresowany a nie tylko chętny do dowaleniu kapitule- w takim razie źle odczytałem.

PS poziom- nie róbmy sobie żartów . Przygody z Q Plane'a czy Aesa to chyba inna liga niż szkic przygody w komentarzu na fb.

27-08-2016 17:33
   
Ocena:
0

Co rozumiemy przez dużą nagrodę ?

 

27-08-2016 17:52
FATE3.0
   
Ocena:
0

"TAK- duża nagroda pieniężna czy rzeczowa mogła by polepszyć frekwencje. Dobry marketing również. Tyle że są to rzeczy oczywiste(...)"

No brawo, ale widocznie chyba nie aż tak by ktoś z szacownej geruzji zainteresował się tym konkursem poza jednym tygodniem w roku w którym czyta i zastanawia się na "sucho" czy z tego byłaby dobra przygoda. Na tym polega problem który podnoszę-tu trzeba świeżej krwi i nowych ludzi, którym się chce.Nie widzę wśród obecnej poza Markiem nikogo kto obecnie w jakiś większy sposób działa na rzecz popularyzacji hobby-w  przeciwieństwie do takiego Baniaka który nie mówiąc nic odkrywczego na swoje prelki ściąga komplety.No ale on umiał sprzedać się w nowej rzeczywistości, gdzie polter jest już tylko sentymentalną przystanią a nie głównym ośrodkiem życia społeczności fantastów w internecie.

Oczywiście dochodzi tu też kwestia nadania konkursowi należytej rangi- epoka fejmu internetowego wystarczała ludziom dekadę temu.Jak myślicie ilu ludzi startowałoby w olimpiadach przedmiotowych w liceum gdyby nie były przepustką na wymarzone studia? Ja rozumiem że najłatwiej jest spijać śmietankę i oczekiwać uznania za swoje scenariusze sprzed dziesięciu czy piętnastu lat ale to prosta droga do stagnacji, czyli w warunkach erpegowych śmierci inicjatywy. Czy łatwo będzie pozyskać większą pulę nagród? Jedno wiadomo z pewnością-obecnemu składowi wcale. Gorzej być nie może,więc jakakolwiek inicjatywa poza odbębnienie komentarzy pod pdfami będzie wartością dodaną.

I na koniec oczywiście znowu nie idzie się z tobą zgodzić- ludzie grają i to dużo więcej niż dawniej. Problemem jest to że podobnie jak w branży konwentowej-czasy się zmieniły i trzeba się dostosować bo dawne rozwiązania nie przynoszą rezultatu.Niestety dla quentina, w przeciwieństwie do ewoluujących konwentów jurorzy nie odczuwają na własnej skórze skutków spadku frekwencji. Pewnie dlatego tak trudno zrzucić łuski z oczu.

 

27-08-2016 18:28
kaduceusz
   
Ocena:
+7

Słuchajcie, jeżeli to takie proste, tak dobrze rozumiecie nowe czasy, ludzie więcej grają i trzeba tylko się dostosować, cokolwiek to znaczy, to ja nie bronię, a przeciwnie, zachęcam do stworzenia alternatyw dla takich klasycznych inicjatyw fandomu erpegowego jak Quentin czy PMM. Pewnie łatwo będzie nadać im odpowiednia rangę, potrzeba raptem kilku lat stabilnego prowadzenia takich nowych inicjatyw, co nie?

A tak bardziej serio, to ja naprawdę życzę powodzenia i zawsze, kiedy mogę, wspieram takie inicjatywy - np. Kufel Karczmarza kilka lat temu. Szkoda, że Karczmarz nie zdecydował się kontynuować tej inicjatywy bo prac było sporo, kilka naprawdę świetnych, a i założenia sensowne. 

> dochodzi tu też kwestia nadania konkursowi należytej rangi

Słuchaj, ale szczerze, jeżeli siedemnaście lat świetnych zwycięskich i finałowych scenariuszy i w miarę stała Kapituła złożona z weteranów nie nadaje według Ciebie należytej rangi konkursowi, a nagrody rzeczowe by nadawały, to moim zdaniem to są jakieś jaja.

> odbębnienie komentarzy pod pdfami

"Uwielbiam" takie komentarze i takich komentatorów. Czysty szacunek dla cudzego czasu i poświęcenia. Siedzę sobie i całą sobotę czytam prace, niekiedy nienajlepsze, ale staram się to zrobić rzetelnie, a potem napisać sensowny komentarz. To co mają mi do zaoferowania polterowe trolle to plucie w twarz geruzją i pisanie, że według nich da się wszystko zrobić lepiej.

I jeszcze te uwagi, że ja jestem z innej epoki, bo pamiętam, jak polter był sensownym miejscem do erpegowych dyskusji. Człowieku, polter stał się gorszy przez takich jak Ty pyskaczy, co to wszystko wiedzą lepiej i to dlatego wszyscy stąd wyemigrowali. Z czego się śmiejesz, z siebie samego?

27-08-2016 21:04
FATE3.0
   
Ocena:
+2

Jeszcze jedną rzecz należałoby zmienić- rzecznika prasowego bo kolega kaduceusz chyba nie bardzo rozumie czym jest PR. Ilość praca spada? ZAUSZ WŁASNY KONKURS Nie ma nagród ? ZAUSZ WŁASNY KONKURS Inicjatywa stacza się do roli kolejnego podrzędnego konkursiku poza głównym obiegiem erpegowym? ZAUSZ WŁASNY KONKURS. Tak właśnie wygląda merytoryczna dyskusja co roku. A i jeszcze argument o "trollach" i szacunku do czasu że -uwaga- ŁASKAWIE pan zwycięzca konkursu sprzed dekady "MUSI" przeczytać pracę i na "sucho" ocenić czy jest dobrym scenariuszem. Dziwne że jeszcze nie wprowadzono stypendiów które rekompensowałyby ten nadludzki wysiłek, no ale trud jest przecież tylko po jednej stronie barykady. Polter umierał przez social media,ale największy eksodus zanotował po wyczynach pani Sontowskiej które stały się motorem napędowym większości istniejących grup fejsbukowych,na których toczy się prawdziwe życie internetowego fandomu. No ale jak nie ma się argumentów, zawsze można zwyzywać oponenta od "trolli". To równie dobry argument jak ten o "poziomie"- jest tak aweryfikowalny, że idealnie nadaje się do robienia dyskusyjnego damage control.

27-08-2016 22:29
kaduceusz
   
Ocena:
+1

> Tak właśnie wygląda merytoryczna dyskusja co roku

Jak rozumiem zaproszeniem do tej "merytorycznej dyskusji" było opluwanie Kapituły? Poprzednio były to plotki i insynuacje, że nie oceniamy rzetelnie. Ja, kiedy chciałem o czymś podyskutować, to pisałem krytyczny tekst (np. taki), a nie zapraszałem do pyskówki z anonimowego konta, a potem płakałem, że ktoś mnie nie słucha. Kwestia stylu.

29-08-2016 11:14
FATE3.0
   
Ocena:
0

Trzeba sporo samozaparcia lub braku elementarnej wiedzy historycznej by w haśle "geruzja" doszukać się opluwania.Zarzut jest skierowany w stronę bierności i oczekiwania że sama nazwa  czy fejm jurorów sprzed wielu lat wystarczy by nadać temu konkursowi rangę zajdla scenariuszopisarstwa. Miast refleksji otrzymujemy tylko coroczną pyskówkę członka kapituły z fanami z której dowiadujemy się że dogmat o nieomylności obowiązuje nie tylko w Watykanie.

29-08-2016 13:26
Kratistos
   
Ocena:
+1

Jest też komenatrz Enc'a: 
http://3k10.pl/2016/08/28/doroczne-narzekanie-na-quentina/

29-08-2016 13:50
FATE3.0
   
Ocena:
0

Kolejny "troll" któremu się wydaje że wie lepiej niż zbiorowe sto lat erpegowania kapituły ? Niemniej poważnie mówiąc cieszę się że ujawniają się podobnie myślące osoby które nie uważają że quentin jest doskonały i nie trzeba aż tak wiele by stał się lepszy. Nikt przecież generalnie nie czepia się formuły którą jest pisanie pod gusta jurorów- raczej tego że 3 zdania na krzyż komentarza to trochę za mało dla potencjalnego twórcy by podjął wysiłek.

29-08-2016 14:12
kaduceusz
   
Ocena:
+3

> doszukać się opluwania

I ton nie był też napastliwy, co nie? :-)

> 3 zdania na krzyż komentarza

Ja sam w tegorocznej edycji napisałem 30 tysięcy znaków komentarzy do scenariuszy konkursowych. 

Encowi odpowiem u Enca.

30-08-2016 08:51
   
Ocena:
0

Jakby patrzeć na PIP to nowych graczy jest sporo...

Pytanie raczej, na ile Quentin to konkurs na przygodę, a na ile na opowiadanie?

30-08-2016 12:43
Kratistos
   
Ocena:
+1

@slann

Przecież od kilku lat w finale są same super grywalne rzeczy (era potworków do L5K gdzie BG byli dodatkiem już dawno mineła). 

30-08-2016 13:48
   
Ocena:
0

A to fajnie, rzeczywiście te z 2015 wyglądają prowadzalnie

30-08-2016 15:19

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.