» Wieści » Warszawski Konwent Gier Strategicznych GRENADIER

Warszawski Konwent Gier Strategicznych GRENADIER

|

W dniu 8 kwietnia br. odbędzie się w Warszawie pierwsza w Polsce impreza poświęcona historycznym grom bitewnym: I Warszawski Konwent Gier Strategicznych GRENADIER. Impreza jest organizowana z inicjatywy warszawskiego Domu Kultury Śródmieście, Pracowni Mikromodelarstwa i Gier Strategicznych STRATEG oraz przy udziale firmy WARGAMER.

Słów kilka o samych grach strategicznych (wojennych) jako takich. Początków gier strategicznych szukać zaś należy w odległej przeszłości gdyż gry te nawiązują bezpośrednio do gier sztabowych, którymi wojskowi różnych epok parali się od zarania dziejów wojskowości. Dopiero jednak w początkach 20 wieku z gier sztabowych uczyniono rozrywkę jaką są gry wojenne w obecnym kształcie. Nieco upraszczając, można powiedzieć, iż gry strategiczne to próba odtworzenia historycznych starć na makietach do gry i możliwość podjęcia innych decyzji niż historyczni generałowie. Dzięki temu można na przykład wygrać Napoleonem pod Waterloo czy też pokonać Polakami armie niemiecką w czasie bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 r. W odróżnieniu od powszechnie znanych gier planszowych, gry bitewne nie wymagają używania planszy ale są rozgrywane na specjalnie do tego celu przygotowanych makietach przedstawiających różnego rodzaju elementy terenu (budynki, drogi, drzewa, wzgórza etc.). Ma to na celu jak najpełniejsze i najwierniejsze oddanie wyglądu historycznego pola bitwy. W grach strategicznych nie używa się także pionów czy żetonów, używanych powszechnie w grach planszowych. Są one zastąpione przez figurki żołnierzy i modele pojazdów, które na długo przed rozpoczęciem rozgrywki są przez graczy dokładnie przygotowywane do gry (sklejane, malowane, umieszczane na specjalnych podstawkach etc.). Modele te prezentują najczęściej jednostki z konkretnych historycznych formacji i noszą ich barwę i oznaczenia. Nierzadko takie modele do gier oraz makiety stanowią same w sobie miniaturowe dzieła sztuki. Taka zabawa w gry historyczne ściśle się wiąże "tak niechcący" z sięgnięciem przez dzieci i młodzież do źródła wiedzy historycznej jakim jest rzecz niezwykła w dzisiejszych czasach - książka.

Same gry strategiczne są powszechnie określane jako "wargames". Nawet samo granie w takie gry doczekało się swojej nazwy - "wargaming". Miłośnicy takiej rozrywki to rzecz jasna "wargamers". Zabawa w historyczne gry bitewne jest bardzo popularnym na całym świecie hobby, któremu z zapałem oddają się ludzie w bardzo różnym wieku, oraz różnym wykształceni i zawodach. Obecnie gracze zrzeszają się na całym w świecie w klubach i stowarzyszeniach oraz spotykają się na zjazdach graczy zwanych konwentami. Hobby to trafiło do Polski już wiele lat temu ale dotychczas znane było raczej jedynie wąskiej grupie fascynatów. W istocie szerzej znana na polskim rynku jest jedynie odmiana gier wojennych opierająca się na realiach science fiction oraz fantasy skierowana z założenia do młodszego odbiorcy. Dopiero w ostatnim czasie historyczny wargaming jako hobby zostało szerzej spopularyzowane dzięki działaniom pracowni modelarskich, klubów miłośników gier oraz firmom zajmującym się sprzedażą tego rodzaju gier na polskim rynku.

Pierwsze w Polsce spotkanie miłośników historycznego wargamingu nosi w swej nazwie miano "konwent" co oznacza, iż z założenia jest ono skierowane nie tylko do osób które już aktywnie zajmują się tym hobby ale przede wszystkim do osób które z grami strategicznymi dotychczas nie miały do czynienia. Dlatego też organizatorzy zadbali o to aby na konwencie dobrze bawili się za równo wytrawni wargamerzy stający w szrankach konwentowych turniejów jak i osoby zupełnie nie związane z hobby, które mają ochotę choć trochę go zakosztować.

W trakcie trwania imprezy doświadczeni gracze zmierzą się ze sobą w turniejach gier dotyczących działań bitewnych w różnych okresach historycznych:

Czerwony Baron - pojedynki powietrzne z okresu I Wojny Światowej,
De Bellis Antiquitatis (DBA) - bitwy w okresie starożytności i średniowiecza
Mein Panzer i GI Commander - 2 różne systemy gier w realiach II Wojny
Światowej.

Wszyscy zaś odwiedzający konwent będą mogli wziąć aktywny udział w prezentacjach licznych gier wojennych prowadzonych przez przedstawicieli klubów oraz firmę Wargamer. W szczególności zaś świeżo upieczeni generałowie będą mili okazję objąć dowodzenie nad armiami w następujących grach bitewnych:

American Battlelines - wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych
Warmaster Ancients - bitwy w okresie starożytności i średniowiecza
Blitzkrieg Commander - II Wojna Światowa
Modern Micro Armour - konflikty współczesne
Zmierzch Żagla - bitwy morskie w okresie wojen napoleońskich

Powyższe pokazy będą połączone z nauką gry.

W czasie imprezy będzie także można zobaczyć pokazy innych gier oraz prezentacje makiet i modeli do gry przygotowanych przez kluby i grupy wargamingowe.

Ponadto odwiedzający imprezę będą mogli zagrać w całą gamę gier planszowych o tematyce historycznej.

Organizatorzy imprezy zapraszają zatem wszystkie osoby zainteresowane grami strategicznymi, historią i militariami aby w dniu 8 kwietnia br. od godz. 10 do 19 odwiedziły Dom Kultury Śródmieście przy ul. Smolnej 9. Dobra zabawa i masa atrakcji zapewniona. Wstęp na imprezę oczywiście nieodpłatny.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.