» Recenzje » Zombiaki: Wydanie Jubileuszowe

Zombiaki: Wydanie Jubileuszowe

Zombiaki: Wydanie Jubileuszowe

Zombiaki po raz pierwszy pojawiły się w 2003 roku i błyskawicznie podbiły polski rynek, zdobywając uznanie wśród graczy. W 2010 roku został wydany sequel gry zatytułowany Zombiaki: Atak na Moskwę. W zeszłym roku Zombiaki świętowały już swoje 10. urodziny. Kto by pomyślał, że ta karcianka na stałe zagości w sercach graczy i nieustannie będzie cieszyła się tak niezwykłą popularnością. Z tej okazji wydawnictwo Portal Games przygotowało specjalne, jubileuszowe wydanie tej gry. Zobaczmy, czym różni się ono od swoich poprzedników.

Zombiaki: Wydanie Jubileuszowe to asymetryczna gra karciana dla dwóch graczy. Założenie gry jest proste: jedna osoba wciela się w hordy przerażających zombie, napierających wprost z cmentarza na barykady ludzi, natomiast druga przejmuje kontrolę nad ludźmi, starającymi się powstrzymać marsz nieumarłych i przeżyć do świtu.

Nowy, lepszy cmentarz

Nowe wydanie Zombiaków zostało zapakowane w duże, wytrzymałe pudełko, takiego formatu jak inne gry Portalu - Konwój czy Avalon. W środku znajdziemy dwie 40-kartowe talie: ludzi oraz zombie, zawierające po 8 zupełnie nowych kart, 5 kart przecznic oraz kolorową i przejrzystą instrukcję, poszerzoną dodatkowo licznymi przykładami, szczegółowym opisem wszystkich znajdujących się w grze kart oraz krótką historią opisywanej pozycji. Wszystko to składa się na bardzo ciekawą i miłą lekturę. Oprócz tego do pudełka została dołączona świetna wypraska z grubymi i dobrze wykonanymi żetonami ran i specjalnych umiejętności niektórych zombiaków. Całość została okraszona zupełnie nową szatą graficzną. Komiksowe grafiki i humorystyczne podpisy fabularne idealnie pasują do gry, tworząc w ten sposób przezabawny klimat.

Łykaj kule umarlaku!

Na początku tworzymy obszar gry, układając w odpowiedniej kolejności karty przecznic. Następnie gracze wybierają, po której stronie konfliktu chcą grać i dobierają odpowiednią talię kart. Dodatkowo osoba grająca zombiakami wyjmuje ze swojej talii kartę "Świt" i kładzie ją na sam spód. W ten oto prosty sposób jesteśmy gotowi do gry.

Rozgrywka toczy się na trzech wirtualnych torach, na które wykładamy nasze karty. Tury wykonywane są naprzemiennie. Rozgrywkę zawsze rozpoczyna gracz sterujący zombiakami. W swojej turze dociąga on do 4 kart i kładzie je odkryte przed sobą. Co najmniej jedną z nich musi odrzucić, a pozostałe może zagrać lub zachować na później. Następnie w identyczny sposób wykonywana jest tura ludzi, która jest zazwyczaj odpowiedzią w postaci wszelkiego rodzaju strzałów czy zastawianych pułapek. Dodatkowo truposze poruszają się do przodu przed każdą swoją turą. Gra kończy się zwycięstwem zombiaków, gdy choć jeden z nich dotrze na barykady ludzi. Jeśli natomiast gracz ten dociągnie kartę "Świt" oznacza to, że ludzkość się obroniła i rozgrywka kończy się automatycznym zwycięstwem ludzi.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Zwykła zabawka, Zombie zabawka

Zombiaki: Wydanie Jubileuszowe to świetna gra dla dwóch osób. Rozgrywka jest szybka, dynamiczna, a zasady są bardzo proste i tym samym łatwe do nauczenia. Obie strony zostały bardzo dobrze zbalansowane, jednak gra nieumarłymi wymaga trochę większego skupienia. Gra się bardzo przyjemnie, jest dużo śmiechu i kombinowania, jak tu przechytrzyć przeciwnika. Nie muszę chyba wspominać też o występującej w grze negatywnej interakcji. W końcu to nieustanna walka wygłodniałych zombie i obrońców miasta.

Warto również pochwalić wydawnictwo Portal Games za wspaniałe wykonanie gry, w którym wszystko stoi na bardzo wysokim poziomie. Jak na jubilata przystało, dostajemy wszystko co niezbędne jest do czerpania pełnej radości z rozgrywki. Muszę też wspomnieć o niezwykle oryginalnej wyprasce, która została nadgryziona przez spragnionego ludzkiego mózgu zombiaka. Naprawdę świetny pomysł.

Podsumowanie

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Zombiaki: Wydanie Jubileuszowe to pozycja niemal obowiązkowa. Za niewielką cenę otrzymamy grę, która zapewni nam wiele godzin dobrej zabawy. Do Zombiaków można siadać wiele razy, a gra - uwierzcie - nieprędko się znudzi. Polecam wszystkim.

Plusy:

  • solidne wykonanie
  • ładne grafiki
  • proste zasady
  • krótki czas rozgrywki
  • dobry balans stron
  • duża doza humoru
  • cena adekwatna do zawartości

Minusy:

  • zombiakami trzeba nieco więcej kombinować, aby wygrać

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
8.38
Ocena użytkowników
Średnia z 4 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 4
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Zombiaki: edycja jubileuszowa
Typ gry: karciana niekolekcjonerska
Projektant: Ignacy Trzewiczek
Ilustracje: Mateusz Bielski, Paweł Miedźwiński
Data wydania oryginału: 2013
Wydawca polski: Wydawnictwo Portal
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: ok. 30 min.
Cena: ok. 45 złCzytaj również

Zombiaki: Wydanie Jubileuszowe
Drugiej stypy nie będzie?
- recenzja
Osadnicy: Narodziny Imperium
Stań na czele cywilizacji!
- recenzja
51. Stan: Master Set
Budujemy nowy stan, jeszcze jeden nowy stan!
- recenzja
Neuroshima Hex! 3.0
Legenda wciąż żywa
- recenzja
Neuroshima: Konwój
Czy nowe jest faktycznie lepsze
- recenzja
Osadnicy: Narodziny Imperium
Znów wielkie cywilizacje?
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.