» Recenzje » Wiesz, że nic nie wiesz

Wiesz, że nic nie wiesz


wersja do druku

…albo wiesz niedużo

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska, Marcin 'Karriari' Martyniuk

Wiesz, że nic nie wiesz
Wydaje Ci się, że masz dużą wiedzę ogólną? No cóż – trzeba to jakoś potwierdzić. Na przykład sięgając po omawiany tytuł.

Wiesz, że nic nie wiesz to gra quizowa Wydawnictwa Edgar, która zalicza się do ich serii quizów karcianych. O ile pojedyncze tytuły poświęcone są konkretnym zagadnieniom, jak piłka nożna, popkultura czy nawet PRL, o tyle tutaj otrzymujemy pudełko z pakietem trzech talii kart, na których znajdują się pytania związane m.in. z historią, muzyką, filmem, literaturą, techniką oraz biologią. Wydawane pojedynczo stanowią trzy oddzielne quizy: "PopKultura", "Tęgi umysł" oraz "Kamera, akcja!". Wypełniają szczelnie trzy kieszenie wypraski, a każdy gatunek ma swoje oznaczenie w lewym dolnym rogu, dzięki czemu łatwo oddzielić poszczególne kategorie od siebie – na przykład w sytuacji, gdy chcemy urządzić znajomym lub rodzinie quiz tylko z muzyki.

Tytuł ten dedykowany jest graczom już od 12 roku życia, jednak moim zdaniem jest to zaniżona granica – większość pytań będzie zbyt trudna dla 12- i 13-latków. Bardziej stawiałbym na udział graczy od 15 lat wzwyż. A dla ilu? Górnego limitu nie ma, więc równie dobrze można bawić się w trzy osoby, jak i dziesięć. Na każdej z kart znajdują się trzy pytania z trzema propozycjami odpowiedzi. Łączna liczba wszystkich pytań to 489, a dominują te związane z filmem i popkulturą. Co ciekawe, w pudełku nie znajdziemy żadnej instrukcji. Oznacza to, że możemy ustalić zasady zabawy tak, jak chcemy – z dowolną liczbą kart i punktacją za prawidłowe odpowiedzi. Dlatego przygotowanie to po prostu wzięcie do ręki tylu kart, iloma chcemy się posługiwać i ustalenie kolejności odpowiedzi. Można przykładowo bawić się tak, że gracz A zadaje pytanie graczowi B, a po odpowiedzi przekazuje mu karty, ten zaś z kolei czyta pytanie graczowi C i tak dalej lub wyznaczyć osobę prowadząca, która czyta pytania wszystkim po kolei, ale nie bierze udziału w zabawie. To jedna z wielu opcji, które możemy wymyślić.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Kto wygra? Oczywiście ta osoba, która udzieli największej ilości poprawnych odpowiedzi. W przypadku remisu można urządzić dogrywkę – jest to kwestia umowy pomiędzy graczami. I w sumie to wszystko. A jak się gra? Na każdej karcie mamy z jednej strony pytania, z drugiej zaś – odpowiedzi. Po udzieleniu odpowiedzi przez gracza można przeczytać tę prawidłową wraz ze związanymi z nią faktami. Dzięki temu zabawa ma walor edukacyjny, ponieważ można się np. dowiedzieć, co by się stało, gdyby przestał płynąć Golfstorm, w jakiej temperaturze wrze woda na szczycie Mount Everestu, co daje klubom sportowym przedrostek "Real", czy też w którym roku omyłkowo ogłoszono zdobywcę Oscara za najlepszy film. Zaletą podawania uczestnikom trzech możliwych odpowiedzi na każde pytanie jest fakt, że jeśli nie ma się w danym temacie pojęcia, można po prostu strzelać – i zadziwiająco często gracze w ten sposób trafiają właściwe odpowiedzi.

Przyznam, że zabawa jest przednia i sprawdza się zarówno w towarzystwie osób o zbliżonym wieku, jak i mieszanym. Zaletą jest także to, że można grać wszystkimi kartami, mieszając kategorie, jak i skupić tylko na wybranych, w których dobrze czują uczestnicy. Wiesz, że nic nie wiesz doskonale nadaje się na różnego rodzaju spotkania towarzyskie, gdzie dostarczy elementu rywalizacji oraz pozwoli na sprawdzenie poziomu swojej wiedzy poprzez zabawę. Dlatego wypada polecić tę pozycję każdemu, kto lubi quizy. Jedyny minus to fakt właściwy dla tego typu zabaw – po kilku rozgrywkach osoba, która brała w nich udział, zna odpowiedzi na większość pytań. Ale nie da się tego uniknąć.

Plusy:

  • 3 pakiety w jednym
  • 489 pytań wraz z odpowiedziami
  • 3 odpowiedzi na każde pytanie do wyboru
  • duży zakres tematyczny pytań
  • walor edukacyjny

Minusy:

  • po kilku grach zna się odpowiedzi

Dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Wiesz, że nic nie wiesz. Quizy karciane
Seria wydawnicza: Kieszonkowce quizowe
Typ gry: imprezowa
Wydawca polski: Edgard
Data wydania polskiego: 2019
Liczba graczy: od 1
Wiek graczy: od 12 lat
Czas rozgrywki: 10-20 minut
Cena: 24,99 zł
EAN: 5907608646416

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.