» Recenzje » Tomcio i wiosenne porządki

Tomcio i wiosenne porządki

Tomcio i wiosenne porządki
Znaleźć grę dla trzylatka? To jedno z trudniejszych zadań, nawet dla graczy, co już niejeden tytuł widzieli. Szczęśliwie właśnie pojawiła się pewna interesująca propozycja skierowana właśnie do tej grupy wiekowej.

 

Tomcio i wiosenne porządki to tytuł przygotowany z myślą o dzieciach w wieku 3+, a więc zupełnie małych pociechach. Autorem projektu jest Marco Teubner, którego jednak nie należy wiązać z Klausem Teuberem, ojcem klasycznych już Osadników z Catanu. Polską edycję w ramach serii „Zagraj ze mną” wydała oficyna Egmont.

Już na wstępie warto zaznaczyć, czym w istocie jest omawiana pozycja. Jest to gra ćwicząca wyobraźnię przestrzenną z drobną nutką memo, podana w przyjemnej i estetycznej formie. W poręcznym pudełku rodzice znajdą sześcioczęściową, tworzącą okrąg i przedstawiającą mieszkanie planszę, osiemnaście rozmaitych przedmiotów z tektury, jedną figurkę Tomcia, kostkę oraz sześć dysków. Całość wykonana została nie tylko ładnie, ale też bardzo "pancernie". Grube kafelki powinny wytrzymać nawet wielokrotną zabawę z pociechami. Co więcej, poza kostką oraz znacznikami punktów zestaw jest zupełnie bezpieczny dla najmłodszych uczestników, bowiem tekturowe elementy są zbyt duże, aby pociecha mogła je połknąć. Szczęśliwie bez żetonów punktacji można się obejść, należy pilnować jedynie niezbędnej kostki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Celem zabawy jest – jak łatwo się domyślić – pomoc Tomciowi w wiosennych porządkach. Polega to na umieszczaniu kartonikowych przedmiotów we właściwych miejscach Generalnie każdy element planszy odpowiada specyficznemu pomieszczeniu (łazienka, kuchnia, garderoba, etc.), co podkreślane jest nie tylko przez ilustrację, ale i unikalną tonację kolorystyczną. Każdemu pomieszczeniu przypasowane zostały trzy utrzymane w identycznych barwach przedmioty. Podobnie sprawa wygląda z kostką. Co jednak najważniejsze, w każdym kartonowym pomieszczeniu wycięte zostały otwory, do których pasuje kształtem tylko jeden element wyposażenia.

Generalnie zabawa ma dwa warianty. W pierwszym wszystkie elementy wyposażenia wykładane są odkryte, w drugim zaś zakryte, co dla dzieci jest pewnym utrudnieniem. Sam przebieg rywalizacji jest trywialny: należy rzucić kostką, a następnie ustawić pionek Tomcia na pomieszczeniu o barwie odpowiadającej wylosowanemu rezultatowi. Teraz trzeba wybrać jeden z właściwych i dostępnych dla danego pomieszczenia elementów i dopasować go do kształtu. Sukces oznacza zdobycie punktu - dysku. W dalszej kolejności kolejny gracz powtarza sekwencję, a zabawa trwa aż do uprzątnięcia wszystkich rozrzuconych elementów. Zwycięzcą zostaje posiadacz największej sumy dysków. To wszystko!

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Tomcio i wiosenne porządki sprawdzi się jako tytuł dla zupełnie najmłodszych dzieci, chociaż mogą mieć drobne problemy z odgadnięciem i przypasowaniem elementów, zwłaszcza w wariancie z zakrytymi przedmiotami. Niestety zakres wiekowy jest mocno ograniczony właśnie do takich maleństw, bowiem niespełna pięcioletnie dziecko nie będzie miało już żadnych problemów z identyfikacją elementów, nawet jeśli będą one zakryte. Ot, bułka z masłem. I niestety, o ile sam fakt wydania gry dla tak małych pociech cieszy, o tyle przedział wiekowy adresatów jest naprawdę wąski.

Szczęśliwie dla tego tytułu, gier z segmentu dla trzylatków jest na tyle niewiele, iż Tomcio i wiosenne porządki to niejako tytuł obligatoryjny. I nawet dobrze, że tak się stało, bowiem czas spędzony z dziećmi jest nie do przecenienia, pozycja niesie ze sobą również wartości edukacyjne - można poruszyć temat utrzymania porządku w domu. Muszę również przyznać, że dzieciaki, z którymi przyszło mi zagrać, z miejsca polubiły wiosenne sprzątanie. A to właśnie o nie chodzi, prawda? Szkoda, że były to porządki tylko na planszy.

Plusy:

  • Bardzo ładne i solidne wykonanie
  • Ćwiczy wyobraźnię przestrzenną
  • Walory edukacyjne

Minusy:

  • Bardzo wąska grupa odbiorców obejmująca dzieci w wieku 3-4 lata

 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Tomcio i wiosenne porządki
Typ gry: familijna
Projektant: Marco Teubner
Wydawca polski: Egmont
Data wydania polskiego: 2017
Liczba graczy: od 2 do 4
Wiek graczy: od 3 lat
Cena: 89,90 złCzytaj również

Epoka Kamienia Junior
Mój pierwszy mamut
- recenzja
Tempo!
Szybko, zabawnie i kreatywnie
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.