» Recenzje » Timeline: Wynalazki i Cardline: Zwierzęta

Timeline: Wynalazki i Cardline: Zwierzęta

Timeline: Wynalazki i Cardline: Zwierzęta
Timeline to seria gier, której autorem jest Francuz, Frederic Henry. W swoim dorobku posiada również takie znane tytuły jak, np. Awanturnicy czy Budowniczowie: Średniowiecze. Największą jednak popularność przyniosła mu właśnie wyżej wymieniona seria Timeline zapoczątkowana w 2011 roku oraz rozpoczęta rok później i oparta na identycznych zasadach - seria Cardline.

 

Dzisiejszy tekst poświęcony będzie właśnie dwóm grom z wyżej opisanych serii - Timeline: Wynalazki oraz Cardline: Zwierzęta - oba tytuły ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa REBEL.pl. Timeline: Wynalazki otrzymujemy w małej i zgrabnej, metalowej puszce, w której – prócz krótkiej i bardzo dobrej instrukcji - znajdziemy 109 dwustronnych kart z bardzo ładnymi ilustracjami przeróżnych wynalazków, przedmiotów i wydarzeń z różnych okresów historycznych. Na jednej ich stronie widnieje ilustracja wraz z nazwą, a na drugiej dodatkowo umieszczona została data wydarzenia.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wytłumaczenie zasad to kwestia dosłownie kilku chwil, a i sama rozgrywka przebiega w sposób płynny i błyskawiczny. Każdy z graczy otrzymuje cztery karty, które kładzie przed sobą w taki sposób, aby strona bez podanej daty znajdowała się ku górze. Na środku stołu z kolei umieszczamy jedną, losowo wybraną kartę z odkrytą datą, która będzie punktem wyjścia do wystawiania kolejnych kart i tworzenia tym samym osi czasu. Pierwszy gracz wybiera jedną ze swoich kart i umieszcza ją na lewo lub na prawo od karty startowej, w zależności czy uważa, że dane odkrycie lub wynalazek miał miejsce wcześniej bądź później niż ten znajdujący się już na stole.

Następnie następuje weryfikacja przyporządkowanej karty poprzez odwrócenie jej na drugą stronę datą ku górze. Prawidłowo umieszczona karta pozostaje na stole tworząc oś czasu, a gracz tym samym pozbywa się swojej karty. Błędne przyporządkowanie skutkuje odrzuceniem karty i dobraniem przez gracza nowej, którą umieszcza obok reszty swoich kart. Następnie czynność powtarzana jest w identyczny sposób przez kolejnych graczy. Rozgrywka trwa, a im dłuższa oś czasu znajduje się na stole, tym trudniej jest graczom dokonać prawidłowego szacunku i umieszczenia karty. Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich swoich kart wynalazków. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Cardline: Zwierzęta – podobnie jak Timeline – również otrzymujemy w metalowej puszce, ta zawieraj 110 kart, pięknie ilustrowanych, dwustronnych kart zwierząt. Rozgrywka opiera się na identycznych zasadach co wyżej opisany Timeline. Tym razem jednak – jak sama nazwa wskazuje - mamy do czynienia ze zwierzętami, a zamiast dat, na karcie opisane są ich cechy: rozmiar, waga oraz średnia długość życia. Przed rozgrywką wspólnie ustalamy, według której kategorii będziemy porządkować zwierzęta i ponownie wygrywa osoba, która jako pierwsze pozbędzie się wszystkich swoich kart.

Jak widać zasady gry są naprawdę bardzo proste, jednak sama rozgrywka potrafi być emocjonująca. Ogromną zaletą jest przede wszystkim kompaktowość – Timeline oraz Cardline można zabrać ze sobą wszędzie. Dzięki banalnie prostym zasadom, grę można zaproponować dosłownie każdemu (również osobom, które nie miały bliższego kontaktu z nowoczesnymi planszówkami) i mieć pewność, że zagwarantuje nam ona bardzo dobrą zabawę. Zabawę – co również należy podkreślić – na wyrównanym poziomie.

To, co cechuje również obie pozycje to silny aspekt edukacyjny. Tak, okazuje się, że układanie kart w bardzo przyjemny sposób poszerza wiedzę na przedstawiony przez grę temat zarówno u dzieci jak i dorosłych. Właściwie jedyną wadą tego typu gier  jest ich regrywalność. Wiadomo, z czasem zapamiętamy większość kart, co spowoduje, że rozgrywka nie będzie już tak atrakcyjna i emocjonująca, choć i tak wypada zdecydowanie korzystniej w porównaniu choćby do serii Czarnych Historii. W tym aspekcie nieco lepiej wypada Cardline: Zwierzęta, które pozwala toczyć rozgrywkę według trzech różnych kategorii, co znacznie przedłuża "żywotność gry".

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podsumowanie

Timeline: Wynalazki oraz Cardline Zwierzęta to pozycje, które łączą emocjonującą rywalizację z przyjemną formą edukacji. Bardzo proste zasady zrozumie każdy, a dzięki solidnemu i kompaktowemu wykonaniu w grę zagramy niemal wszędzie – podczas rodzinnego wypadu, podróży pociągiem, przerwy w szkole i pracy czy po prostu w domu jako "przystawka do głównego dania" bądź zwyczajnie wypełniacz czasu.

Plusy:

  • bardzo dobre jakość wykonania
  • kompaktowość
  • bardzo proste reguły
  • walor edukacyjny
  • krótki czas rozgrywki

Minusy:

  • ograniczona regrywalność

Ocena Timeline: Wynalazki - 8/10

Ocena Cardline: Zwierzęta - 9/10

 

Dziękujemy wydawnictwu REBEL.pl za przekazanie egzemplarzy do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Timeline: Polska
A Ty jak znasz historię Polski?
- recenzja
Najlepsze planszówki pod choinkę #2
Święta z grami planszowymi
Timeline
Wiedzowa podróż w czasie
- recenzja
Genesys: Krainy Terrinoth – Mniejsze zło
Pierwsze kroki wędrówek w mroku
- recenzja
Erpegowe polecajki 2023
Podręczniki pod choinkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.