» Recenzje » Teotihuacan: W cieniu Xitle

Teotihuacan: W cieniu Xitle


wersja do druku

Wulkan, który obdarzył kafelkami

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk

Teotihuacan: W cieniu Xitle
Życie w otoczeniu wulkanu nie należy do najbardziej komfortowych. Nigdy nie wiadomo czy góra nie ożyje i zaleje okolicę tonami lawy. Z drugiej strony u podnóża wulkanów zawsze kwitło życie, ludzie wznosili swe miasta i rozwijali sztukę. Nie inaczej było w przypadku Xitle.

W cieniu Xitle to drugie rozszerzenie do Teotihuacan: Miasto Bogów. O ile jednak pierwszy suplement, Późny okres preklasyczny, był pełnokrwistym, dużym dodatkiem, o tyle W cieniu Xitle zamyka się w niewielkim, kompaktowym pudełeczku. Mimo to, rozszerzenie imponuje duchem i wprowadza dwie istotne zmiany, chociaż w samą mechanikę nie ingeruje. Od razu wyjaśnię, że rozszerzenie składa się z dwóch modułów, które można swobodnie łączyć zarówno z podstawką, jak i Późnym okresem preklasycznym.

Pierwszym modułem są nowe płytki technologii, które można użyć w zastępstwie dotychczasowych, a można swobodnie z nimi przemieszać – jak kto woli. Gwoli ścisłości z drugiej nowinki, czyli kafelków startowych również można korzystać w ten sam sposób, a jedynym ograniczeniem jest kaprys lub wyobraźnia.

Wróćmy do nowych technologii. Wprowadzają one nowe możliwości i prawdę pisząc są to opcje całkiem atrakcyjne, w większości przypadków umożliwiające zdobycie kolejnych punktów lub awans na torach świątyń. W większości nie wpływają jednak na przebieg zabawy i tylko na kilku z nich można oprzeć swoje plany, co całkiem skutecznie zapobiega zachwianiu balansu na rzecz nowych elementów. Szczegółowy opis działania wszystkich elementów został udostępniony tutaj.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Bardzo mi się spodobały nowe kafelki startowe, dzięki którym można od razu rozpocząć wędrówkę po torach świątyń, wystartować z pozyskaną technologią lub na wstępie odbyć dwa rytuały. Ba, najciekawszą opcją jest natychmiastowe pozyskanie czwartego robotnika wraz z nagrodą z Kręgu Wstąpienia! Brzmi dobrze? Bo i jest interesująco.

Jedyne zastrzeżenie jakie można wystosować pod adresem dodatku to cena, wynosząca w okolicach 60 złotych. Jak za garść żetonów to całkiem sporo i pewnie niejedna osoba poświęci troszkę czasu na jej obniżkę.

Zabrzmi zaskakująco, ale to wszystko, co da się napisać o W cieniu Xitle. Dodatek jest malutki, a informacje w nim krótkie i jasno sformułowane. Co z tego wynika? Jeśli ktoś polubił Teotihuacan, to koniecznie powinien zaopatrzyć się w ten niewielki suplement. Może i nie oferuje specjalnie wiele, zwłaszcza w kontekście modyfikacji reguł gry; wprowadza jednak powiew różnorodności, który zawsze jest wartością sam w sobie. 

Plusy:

  • interesujące urozmaicenie rozgrywki
  • możliwość dowolnego łączenia płytek
  • dobre zdolności kafelków

Minusy:

  • zdecydowanie za wysoka cena

 

Dziękujemy wydawnictwu Portal Games za przekazanie gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Teotihuacan: W cieniu Xitle
Seria wydawnicza: Teotihuacan
Typ gry: strategiczna
Projektant: Daniele Tascini
Ilustracje: Jakub Fajtanowski,
Wydawca oryginału: NSKN Games
Data wydania oryginału: 2020
Wydawca polski: Portal Games
Data wydania polskiego: marzec 2020
Liczba graczy: od 1 do 4
Wiek graczy: od 12 lat
Czas rozgrywki: 90-120 minut
Cena: 69,95 zł
Mechanika: Worker Placement, Area Movement, Point to Point Movement Set Collection, Tile Placement, Variable Player PowersCzytaj również

Teotihuacan: Miasto Bogów
Komu piramida, a komu grobowiec
- recenzja
Władcy Losu
Twój los w cudzych rękach
- recenzja
Dreadful Circus
Cyrk licytujących
- recenzja
Diuna: Sekrety rodu
Historia na pierwszym planie
- recenzja
Reavers of Midgard
Wikingowie w wybornej formie!
- recenzja
Mystic Vale Big Box
Budowanie kart jakich mało
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.