» Recenzje » Story Cubes: Galaktyka

Story Cubes: Galaktyka


wersja do druku

Trzy po trzy tematycznie

Redakcja: Balint 'balint' Lengyel
Ilustracje: Rafał_Kruczek

Story Cubes: Galaktyka
Rory O'Connor w 2005 roku rozpoczął serię gier sygnowanych własnym imieniem. Przez 10 lat ukazały się trzy duże (9 kości) zestawy i dwie serie trzech małych dodatków zawierających trzy kości. Poniżej opisane są dodatki z drugiej serii: Galaktyka, Sport i Medycyna.

Zasady

Zasady są banalnie proste: rzuć kośćmi i opowiedz historię. Opowieść powinna nawiązywać do obrazków wyrzuconych na kościach. Zazwyczaj po użyciu 3 obrazków kolejka przechodzi na następnego opowiadającego. Gdy zostaną użyte wszystkie kości, można zakończyć opowieść lub przerzucić kości i kontynuować.

Podczas interpretacji rezultatów rzutów liczą się kreatywne i pomysłowe skojarzenia obrazków z tworzoną historią. Należy pamiętać, że najważniejsza jest dobra zabawa, więc losowość obrazków powinna sprzyjać improwizacji i ekspresji graczy, a nie hamować je. Na przykład jedna z kości Medycyny ma obrazek z termometrem - to nie znaczy że w opowieści musi pojawić się termometr, równie dobrze może pojawić się: gorączka, zimno, ciepło. Można też popatrzeć na obrazek z innej strony i wprowadzić berło, maczugę lub rozwijaną miarkę.

Wydawca sugeruje używanie małych rozszerzeń poprzez łączenie ich z jednym z poprzednio wydanych dużych zestawów. I rzeczywiście 12 kości jest wystarczającą liczbą do opowiedzenia krótkiej historii. Moim ulubionym zestawem podstawowym są Podróże , ale można użyć także innych: Story Cubes lub Akcje.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Medycyna

Zestaw kości związanych z leczeniem, chorobami i urazami. Jest na nim sporo obrazków, które można kreatywnie i ciekawie wykorzystać w każdej historii.

Sport

Ciekawy zestaw zawierający obrazki zarówno typowo sportowe, ale także kojarzące się z przygodami. Dość uniwersalne rozszerzenie dobrze łączące się z innymi.

Galaktyka

Zestaw o tematyce kosmicznej i SF. Zdominowany przez ciała kosmiczne, z niewielkimi elementami technologicznymi i odwołaniami do kosmitów. Moim zdaniem najsłabszy z trójki pod względem różnorodności rysunków, trochę nadrabia ciekawą tematyką.

Ewolucja opakowań

Podczas wydawania serii użyto kilka rodzajów opakowań. Po lewej zamykane na magnes pudełko na 9 kości użyte w podstawkach (Story Cubes, Akcje, Podróże). Pośrodku zwijane z kartonu pudełka z pierwszej serii dodatków. Po prawej pudełka z plastikowa szufladką z obecnej serii. Batman i Muminki: nowe, dopiero zapowiedziane, zestawy 9 kości maja być zapakowane w jeszcze inne opakowania.

Podsumowanie

Kolejne dodatki pokazały, że trudnym zadaniem jest wymyślenie 18 obrazków na 3 kości, tak aby nowy, dodany temat przedstawić w sposób dogłębny i zróżnicowany, bez powtarzania pomysłów z poprzednich edycji i w ramach danego zestawu. W przypadku Medycyny i Sportu chyba udało się to lepiej niż w przy Galaktyce, która wydaje się nieco monotematyczna.

Wszystkie recenzowane zestawy prezentują znakomity poziom wykonania kości. Rysunki są wklęsłe i dobrze wypełnione farbą. Kości mają rozmiar 19 mm.

Zestawy te dobrze nadają się pojedynczo, lub w większej liczbie, do urozmaicenia rozgrywki w Story Cubes. Kreatywni ludzie np. pisarze mogą szukać w ten sposób inspiracji. Kości mogą być także użyte w RPG - przy pisaniu scenariuszy przez Mistrzów Gry lub jako element improwizacji podczas sesji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Story Cubes: Galaktyka (Rory's Story Cubes: Intergalactic)
Typ gry: kościana
Projektant: Rory O'Connor
Ilustracje: Rory O'Connor
Wydawca oryginału: The Creativity Hub
Data wydania oryginału: 2014
Wydawca polski: Rebel.pl
Data wydania polskiego: 2014
Liczba graczy: od 1 do 99
Wiek graczy: od 6 lat
Czas rozgrywki: 20 min.
Cena: 14,95 złCzytaj również

Story Cubes: Voyages
Co ma wspólnego siekiera z podróżami?
- recenzja
Story Cubes: Actions
Niech się potoczą niebieskie akcje
- recenzja
Story Cubes
Mini recenzja mini gry
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.