» » Speed Cups

Speed Cups

Speed Cups
Masz przed sobą 5 kolorowych kubków. Nagle rozpoczyna się niezwykły wyścig. Kto jako pierwszy prawidłowo je ułoży? Czy będziesz wystarczająco szybki, aby pokonać rywali? Przekonasz się o tym w Speed Cups, czyli przeuroczej grze z kubeczkami w roli głównej.

Pędzące kubki

Speed Cups to nowa, imprezowa gra autorstwa Haima Shafira, znanego wcześniej z bestselleru jakim okazał się tytuł Halli Galli, który na rynku jest już od wielu lat, a mimo to nadal cieszy się niesłabnącą popularnością i często ląduje na stołach graczy. Nic więc dziwnego, że postanowiono wydać kolejną grę z tej serii. W Speed Cups dwóch do czterech graczy weźmie udział w potyczce, której celem będzie układanie kolorowych kubeczków w odpowiedniej kolejności, według schematu przedstawionego na kartach. Kluczem do zwycięstwa będzie oczywiście refleks oraz zręczność.

Pośród kolorowych kubków

Pierwsze co rzuca się w oczy po otwarciu pudełka to 20 plastikowych kubków w kolorach czerwonym, czarnym, żółtym, niebieskim i zielonym. Są one dosyć małe, ale bardzo wytrzymałe i poręczne. Bez problemu możemy dać je również dzieciom do zabawy, gdyż w przypadku jakichkolwiek zabrudzeń, można je spokojnie umyć. Kolejny element, który przykuwa uwagę to wykonany częściowo z plastiku i metalu dzwonek, który niewątpliwie jest największym gadżetem gry. Również on jest bardzo wytrzymały i raczej ciężko będzie go w jakikolwiek sposób zniszczyć. No chyba, że się bardzo o to postaramy - wtedy już nic nie pomoże. W pudle znajdziemy też talię 24 kart przedstawiających różne graficzne wzory, będące naszym zadaniem w trakcie rozgrywki. Ogólnie jako całość gra prezentuje się bardzo dobrze. Choć grafiki na kartach są nieco ubogie, to do całej reszty nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Trzeba przyznać, że gra została wykonana na wysokim poziomie.

Kto pierwszy, ten lepszy

Zasady gry są banalnie proste. Każdy z graczy otrzymuje zestaw pięciu kubków i układa je rozłożone wzdłuż przed sobą. Z kolei dzwoneczek oraz przetasowaną talię kart wykładamy na środku stołu w taki sposób, aby każdy z graczy miał do nich swobodny dostęp. W ten oto prosty sposób przygotowaliśmy grę do zabawy.

Rozgrywkę rozpoczyna dowolnie wybrany uczestnik. Wyciąga on jedną kartę z talii i kładzie na środku stołu. Od tego momentu gracze starają się jak najszybciej ułożyć z kubków wzór przedstawiony na karcie. Mamy ich dwa rodzaje. Część z nich każe nam układać je w szeregu - jeden obok drugiego, niektóre natomiast informują, że musimy je ułożyć w pionie - jeden na drugim. Po tym jak któryś z graczy ułożył już swoje elementy, deklaruje to poprzez uderzenia dzwoneczka, wydającego miły charakterystyczny dźwięk. Gdy wszyscy już skończą sprawdzamy czy pierwszy gracz, który ukończył zadanie, zrobił to w prawidłowy sposób. Jeśli tak, to zabiera on kartę dla siebie. Jeżeli układ jest nieprawidłowy, zadanie weryfikuje następny w kolejności gracz, który zadzwonił dzwoneczkiem, itd. Na koniec rundy wszystkie kubeczki ponownie rozkładamy przed sobą tak, aby każdy miał równe szanse. Gra toczy się do momentu wyczerpania stosu kart. Wtedy wszyscy podliczają zdobyte karty i wygrywa osoba, która posiada ich najwięcej.

Wyżej przedstawione zasady dotyczą rozgrywki podstawowej, jednak instrukcja oferuje nam również wariant dla zaawansowanych graczy. Zasady gry w nim są identyczne i różnią się tylko tym, że po zakończonej rundzie nie rozkładamy kubeczków do pozycji startowej. Każdy z graczy rozpoczyna grę z takim ustawieniem na jakim zakończył poprzednią rundę. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Zabawa nie tylko dla dzieci

Speed Cups to pozycja nie tylko dla dzieci. Tytuł doskonale sprawdzi się w każdym gronie, zarówno niedzielnych graczy jak i osób, które na co dzień grają w poważniejsze tytuły. Rozgrywce zawsze towarzyszy mnóstwo emocji i śmiechu. Układanie kubeczków sprawia dużo frajdy, a widok miny przeciwnika, który właśnie zorientował się, że elementy należało ułożyć w odwrotny sposób – bezcenny. 

W Speed Cups można spokojnie zagrać już we dwie osoby, bowiem gra się równie przyjemnie przy każdej liczbie graczy. Wiadomo – im nas będzie więcej, tym więcej będzie śmiechu i zabawy. Osoby, które po raz pierwszy zasiadają do gry mogą czuć się trochę zagubione i zapewne nie będą tak sprawnie sobie radzić jak gracze, którzy znają już układy poszczególnych kart. Jednak po kilku rozgrywkach wspomniane różnice w doświadczeniu ulegają zatarciu i wszyscy uczestnicy rywalizują między sobą jak równy z równym.

Martwi mnie trochę niewielka liczba kart. Myślę, że spokojnie można by dodać jeszcze kilka innych sposobów układania kubeczków. Odstraszać może cena, która jest dosyć wysoka, jednak za to co oferuje rozgrywka, myślę, że warto nabyć ten tytuł. Wykonanie gry również zasługuje na pochwałę. Wszystkie elementy zostały wykonane solidnie, a całość dopełnia funkcjonalna, plastikowa wypraska.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podsumowanie

Speed Cups to bardzo udany tytuł. Świetnie sprawdza się jako gra imprezowa czy filler niezależnie od grupy wiekowej. Miłośnicy takich pozycji jak Jungle Speed, Halli GalliDobble czy wszelkich innych gier, w których możemy wykazać się naszym refleksem i zręcznością mogą brać w ciemno.

Plusy:

  • solidne wykonanie
  • proste zasady
  • krótki czas rozgrywki
  • dobra skalowalność
  • wciągająca, pełna emocji rozgrywka (na jednej partii nigdy się nie kończy)

Minusy:

  • w swoich pierwszych rozgrywkach, gracz może czuć się trochę zagubiony
  • niewielka liczba kart
  • cena

Dziękujemy wydawnictwu G3 za przekazanie gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
7.75
Ocena użytkowników
Średnia z 4 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Speed Cups
Typ gry: imprezowa
Projektant: Haim Shafir
Ilustracje: Yaniv Shimoni, Barbara Spelger
Wydawca oryginału: Amigo Spiel
Data wydania oryginału: 2013
Wydawca polski: G3
Data wydania polskiego: 2014
Liczba graczy: od 2 do 4
Wiek graczy: od 6 lat
Czas rozgrywki: ok. 15 min.
Cena: 69,95 zł



Czytaj również

Urban Panic
Dziel i rządź
- recenzja
Ewolucja Ewolucji
Czyli dodatek do dość popularnej gry
- recenzja
Mniam, mniam
Znów łańcuch pokarmowy
- recenzja
Tichu
Chińskie danie w 56 smakach
- recenzja
Chrum, Chrum!
Nie ma mocnych na prosiaka!
- recenzja
Szkoła alchemii
Trzeba mieszać
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.