» Relacje » Relacja z mikrokonwentu ASL

Relacja z mikrokonwentu ASL


wersja do druku

Kameralnie, ale epicko

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Relacja z mikrokonwentu ASL
W niedzielne popołudnie i wieczór 19 listopada odbył się pierwszy w Polsce mikrokonwent online poświęcony grze Advanced Squad Leader (ASL), uznawanej za jedną z najlepszych gier wojennych w historii. Było kameralnie, bo pojawiło się około 20 osób, ale z pewnością nie zabrakło emocji i dobrej zabawy.

Spotkanie miało miejsce na platformie Discord, co pozwoliło dzielić się zarówno ekranem, jak i głosem. Pierwsze trzy kwadranse upłynęły pod znakiem prelekcji dotyczących historii gry – dowiedzieliśmy się, od czego wszystko się zaczęło, co zmienił Advanced w stosunku do Squad Leader oraz przybliżono koncepcję modułów rozszerzających Beyond Valor (tzw. "podstawka") i popularnego Starter Kitu.

Po sesjach wprowadzających prowadzący przedstawił na slajdach podstawy zasad przeplatane demonstracjami w narzędziu VASSAL, a następnie rozpoczęła się pokazowa potyczka z wykorzystaniem scenariusza S7 Prelude to Festung Brest. Akcja misji osadzona jest w sierpniu 1944 roku podczas alianckiej operacji "Chastity", której celem było przejęcie kontroli nad francuskimi portami morskimi w Brest i Lorient.

O rozgrywce

Prelude to Festung Brest jest scenariuszem do wprowadzającej wersji ASL nazwanej Starter Kit. W walce prowadzący pokierował niemieckimi spadochroniarzami, których zadaniem była obrona miasteczka Plouzané przed Amerykanami, którymi grał jeden z uczestników wspomagany przez pozostałych. Misja ta wydaje się być idealną na początek – były proste elementy na mapach (budynki, las), karabiny maszynowe i jednostki piechoty. Praktyka pokazała, że stwierdzenie, które padło dwukrotnie w czasie wstępu: "reguły gry w większości przypadków są logiczne i naturalne", jest w dużej mierze prawdziwe.

Walka była niezwykle emocjonująca – dość szybko okazało się, że ostrzał jest możliwy z dość niestandardowych miejsc, co spowodowało komplikacje (głównie dla nacierających Amerykanów, którzy musieli zmieniać trasę ataku). Niestandardowość ta wynikała z dużej liczby pojedynczych budynków, między którymi były odstępy, przez które można było strzelać, choć nie zawsze było to oczywiste. Ponadto była walka w zwarciu (Close Combat), ucieczka, wybitnie pechowe serie rzutów (zwłaszcza po stronie Jankesów), popsute karabiny, "kampowanie" i ryzykowne przebieganie tuż pod nosem obrońców. Dla formalności warto dodać, że wygrali Niemcy, których dowodzący (czyli prowadzący) przez pomyłkę dodał sobie jeden karabin maszynowy…

Co dalej?

Pod koniec spotkania pojawiły się dyskusje dotyczące kontynuacji inicjatywy i podjęcia kolejnych kroków – okazało się, że jest spore zainteresowanie następnymi wspólnymi rozgrywkami, najchętniej w formacie 2x2 (dwóch graczy po każdej ze stron). Oczywiście padło pytanie ,jaka platforma jest najlepsza do komunikacji – Facebook, Discord, WhatsApp czy jeszcze coś innego – niestety, nie udało się dojść do porozumienia, które rozwiązanie wybrać, póki co jednak pewne dyskusje toczą się dalej na Discordzie

W każdym razie było miło spotkać się w dość licznym gronie. Jednocześnie cieszy zainteresowanie systemem i należy mieć nadzieję, że dzięki takim inicjatywom Advanced Squad Leader stanie się bardziej popularny, ponieważ na pewno na to zasługuje.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

ASL Journal #13
Wojenny żurnal w 13. odsłonie
- recenzja
Yanks: ASL Module 3a
Jankesi w Europie
- recenzja
Advanced Squad Leader
Atrakcyjny przed czterdziestką?
- recenzja

Komentarze


Exar
   
Ocena:
+1

Może jeszcze dodam, że data konwentu nie była przypadkowa (a przynajmniej nie w pełni:P). Zapytałem w jednym sklepie (fortgier) czy planowane jest zamówienie ASL Starter Kitów - i akurat plan był, żeby były na stanie, gdy konwent się odbędzie.

Tak więc jeśli ktoś zawsze chciał, a zawsze się bał - można jeszcze kupić ASL Starter Kity (są 4 - im wyższy numer, tym więcej nowych zasad). Dodatkowo online dostępne są bezpłatne zasady po polsku, więc myślę, że jest to względnie niedrogi sposób, żeby wejść z ten system.

PS. Starter Kit to taka uproszczona wersja ASLa. Nigdy tej wersji nie kupiłem, ale z wstępnego rozeznania wynika, że nie ma tematów takich jak jeńcy, snajperzy, jest prostszy teren - czyli jednak jest sporo prościej na start.

25-11-2023 08:04

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.