» Odkrywcy nowych światów

Odkrywcy nowych światów

Dodał: Grzegorz 'zgreg' Gacek

Odkrywcy nowych światów
7
Ocena użytkowników
Średnia z 7 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 7
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Typ gry: przygodowa
Wydawca polski: Encore
Liczba graczy: 1
Czas rozgrywki: od 1 do 3 godzin

Odkrywcy nowych światów to gra przygodowa science-fiction, wydana w Polsce w latach osiemdziesiątych przez legendarną firmę Encore. Nie jest to jednak nasz rodzimy produkt, lecz (najprawdopodobniej, gra nie zawiera żadnych informacji o uzyskaniu licencji) plagiat gry Voyage of the B.S.M. Pandora wydanej przez SPI. Gra przeznaczona jest dla jednego gracza. Wciela się on w rolę dowódcy gwiazdolotu wysłanego w celu badania nieznanych układów słonecznych. Do jego dyspozycji jest składająca się ze specjalistów (jak naukowiec, inżynier, nawigator, żołnierz) załoga, roboty oraz bogate wyposażenie (np. skafandry, broń, łazik czy klatki do chwytania istot żywych). Zadanie to zebranie i przywiezienie z powrotem jak największej ilości danych (wycenianych w punktach zwycięstwa). Do wyboru są trzy warianty rozgrywki, wyprawa może trwać 10, 20 lub 30 miesięcy (dłuższa wyprawa daje możliwość zbadania większej ilości planet i zapewnia więcej sprzętu, ale zwiększa też ilość punktów jakie trzeba uzyskać by mówić o wygranej). Całość stanowi połączenie klasycznej planszówki z grą paragrafową. Schemat rozgrywki jest następujący: gdy gwiazdolot dotrze do układu słonecznego gracz wykonuje rzut kostką sześciościenną i z tabeli odczytuje numer paragrafu opisującego warunki panujące na planecie (np. grawitację, typ atmosfery, klimat). Jeśli wygląda ona zachęcająco przygotowuje się wyprawę badawczą (wybiera członków załogi i wyposaża się ich w sprzęt oraz zasoby), biorąc pod uwagę nośność promu zależną od grawitacji. Badanie powierzchni planety polega na przesuwaniu po niej żetonu ekspedycji i ustalaniu przy pomocy rzutu kością i odpowiedniej tabelki paragrafu, który pozwoli stwierdzić czy znaleziono coś ciekawego (jak istoty żywe czy dzieła obcych cywilizacji). Czas wyprawy ograniczony jest przez zużywające się stopniowo zasoby. Po zakończeniu ekspedycji pozostali przy życiu członkowie wyprawy wracają na pokład gwiazdolotu, który wyrusza w dalszą podróż. Jako ciekawostkę można dodać, że gra posiada dość unikatową w świecie planszówek cechę, jest bowiem prequelem gry Wreck of the BSM Pandora (z którą poza tytułowym statkiem i historią nie ma jednak wiele wspólnego). Zawartość pudełka:
  • instrukcja (zawierającą 232 paragrafy)
  • plansza (42 x 30 cm)
  • 11 żetonów załogi i robotów
  • 21 żetonów sprzętu
  • 39 żetonów istot żywych
  • 5 żetonów artefaktów obcych cywilizacji
  • 24 żetony pomocnicze

Komentarze

string(15) ""

~basia

Użytkownik niezarejestrowany
    odkrywcy
Ocena:
0
Wybaczcie, że mówię o tym tutaj ale gdzie mogę kupić Odkrywców? Na allegro na razie nie wystawiają, a chciałabym ją dać w prezencie na święta?
z góry dziękję za pomoc
30-11-2006 19:02
~SAaaaa

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
niem nic ciekawego
08-01-2007 14:49
~AdamCray

Użytkownik niezarejestrowany
    Błagam...
Ocena:
0
Skąd można ściągnąć skany do tej wspaniałej gry ?
Proszę o informację.
23-10-2007 23:07
~Denis

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Uslinie szukam instrukcji do "Odkrywców Nowych Światów " , jeżeli ktoś by dysponował scanem instrukcji do tej gry ... prosze o kontakt .
17-11-2008 17:02
kaduceusz
   
Ocena:
0
Można było grać samemu - jak dla mnie wypas ;-D
07-12-2008 15:56
~garrecisko

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
~Denis: Jesli chcesz, moge Ci zeskanować.
Pisz na garret4(na)wp(kropka)pl.
18-12-2008 14:40
~Ragnar

Użytkownik niezarejestrowany
    Zetony
Ocena:
0
Witam, czy ktos dyspnuja skanami żetonów ? Znalazlem ta gre na strychu i che w nia pograc, mam jakies 80% zetonow. ktos poratuje ??
01-03-2009 00:06
~omega201

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Tez poprosze o zetony... Mam z wersji angielskiej ale tylko awers. Posiadam scany instrukcji i mapy jesli ktos jest zainteresowany. kontakt: omega201(at)o2(dot)pl
16-04-2009 01:27
~Ptasior

Użytkownik niezarejestrowany
    Sprzedam
Ocena:
0
Gdyby ktoś był zainteresowany to posiadam tą grę, jest kompletna i w naprawdę dobrym stanie (w zasadzie nieużywana przeleżała lata świetle w szafie). Mogę ją odsprzedać, propozycje proszę przesyłać na: ptasior(at)redlog(dot)pl
05-07-2009 18:26
~krebain

Użytkownik niezarejestrowany
    zetony
Ocena:
0

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.