Mistakos

Krzesła nie do siedzenia

Autor: Mateusz 'TheProdigy' Gołaszewski

Mistakos
Chyba wszyscy kojarzymy Bierki. Mistakos jest czymś pochodnym, tyle że zamiast ściągać kolejne elementy ze stołu próbujemy ułożyć ich jak najwięcej tak, aby budowana wieża nie uległa zawaleniu.

Pozycja wydana przez Trefl to raczej imprezowa gra, która ma zachęcać ludzi poprzez jej szybkość, łatwość oraz wygląd. Nie znam bowiem drugiej gry, która do rozgrywki wykorzystywałaby krzesła.

Elementy gry oraz rozgrywka

Mistakos mieści się w sporym pudle, które jest lekkie i w 50% puste. Znajdziemy w nim 24 krzesła podzielone na 3 kolory (8 w każdym z nich). Nie znalazło się miejsca dla instrukcji, która została zastąpiona przez zasady wydrukowane na tyle pudełka. Co do jakości, krzesła wykonane są z dość wytrzymałego plastiku i jeśli będziemy je wykorzystywać tylko do gry i nie dawali dzieciom do zabawy, powinny wytrzymać w zasadzie wszystkie rozgrywki.

Gra oferuje dwa warianty zabawy. W pierwszym każdy otrzymuje krzesła w wybranym kolorze i począwszy od gracza rozpoczynającego wszyscy na przemian dokładają swoje. Kiedy nastąpi upadek wieży, gracz który go spowodował otrzymuje tyle punktów karnych, ile mebli spadło i rozpoczyna się kolejna runda. Po ich ustalonej liczbie (instrukcja sugeruje 5) gracz, który ma najmniej ujemnych punktów wygrywa.

W drugim wariancie należy pozbyć się swoich krzeseł w jak najszybszym tempie. Jak w poprzednim wariancie wykładamy krzesła po kolei i kiedy wieża ulegnie zawaleniu, krzesła te wchodzą do puli gracza, który spowodował upadek. Wygrywa ten, który pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich mebli.

Podsumowanie i ocena

Gra jest bardzo prosta, dynamiczna, a partie trwają po 10-15 minut. Dodatkowo tytuł oferuje dwa odmienne warianty rozgrywki. Krzesła wykonane są porządnie, szkoda jedynie, że nie umieszczono drukowanej instrukcji. Niestety gra przeznaczona jest zaledwie dla trzech osób, choć w pudełku jest miejsce dla nawet 6 kompletów krzeseł, przez to nie zagramy w większym gronie, gdzie pewnie rozgrywka byłaby bardziej emocjonująca. Trzeba przyznać, że pozycja skaluje się bardzo dobrze. Możemy dobrze bawić się nawet samotnie układając wieżę. Gra nie nudzi się zbyt szybko, bowiem każda partia jest odmienna, a zmiana uczestników zabawy również ma na to wpływ.

Mistakos to bardzo ciekawa pozycja, która spodoba się dzieciom i dorosłym. Pozwala kombinować i utrudniać dołożenie kolejnego krzesła przeciwnikowi. Najlepiej jednak sprawdzi się jako filler między ciężkimi tytułami oraz jako gra na imprezę.

Plusy:

Minusy:

Dziękujemy wydawnictwu Trefl za przekazanie gry do recenzji.