» Recenzje » Kto z Kim?

Kto z Kim?

Kto z Kim?
Reinera Knizii chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To przecież jeden z najpopularniejszych projektantów gier. Zaginione Miasta, Eufrat i Tygrys czy Władca Pierścieni, to tylko kilka z jego wielu popularnych tytułów. Tym razem autor oddaje w nasze ręce grę imprezową, w której będziemy dyskutować o tym jaka postać najlepiej poradzi sobie z przedstawionym zadaniem. Czy po raz kolejny udało mu się stworzyć świetny tytuł? Czy warto zagrać w grę Kto z kim? Przeczytajcie i przekonajcie się sami.

Kto z Kim? to nowa, imprezowa gra Reinera Knizii przeznaczona dla 3 do 8 osób. W trakcie gry gracze będą decydować jaka postać najbardziej nadawałaby się do wykonania danego zadania. W pudełku znajdziemy 200 kart przedstawiających różne znane nam postacie, 64 karty wyzwań zwierające zadanie, które ma wykonać postać oraz krótką instrukcję zamieszczoną na jednej, dwustronnej kartce. Cała gra została solidnie wydana i ozdobiona fajnymi komiksowymi grafikami. Jedyną wadą są wizerunki postaci, które nie odzwierciedlają rzeczywistej osoby. Ponadto duża część z nich zupełnie nie pasuje, na przykład: Gandalf przypomina jakiegoś wikinga, Lara Croft to bardziej czarodziejka, a Bob Budowniczy jest…kotem! Co prawda ilustrowanie podobizn wszystkich postaci nie miałoby sensu, ale wystarczyłaby w zupełności prosta karykatura. Grafiki są zbyt mało różnorodne i częściowo dziwnie przedstawione w połączeniu z opisanym bohaterem, co mnie osobiście zdecydowanie odpycha.

Darth Vader nie uratowałby świata, gdyż...

Zasady gry są banalnie proste, więc błyskawicznie możemy przystąpić do rozgrywki, a osobom nie znającym reguł można wytłumaczyć je nawet w jej trakcie. Przed rozpoczęciem gry gracze ustalają ile rund ma trwać rozgrywka i dobierają taką właśnie liczbę kart wyzwań. Każda osoba otrzymuje po cztery karty postaci i możemy już rozpocząć. Pierwszy gracz (dowolnie wybrany) odkrywa kartę wyzwań, czyta ją głośno i odkłada odkrytą na stole. Następnie wszyscy gracze wybierają w tajemnicy jedną ze swoich postaci, która ich zdaniem najbardziej nadaje się do wykonania podanego zadania i wykładają zakrytą na stół. Wszystkie postacie są następnie tasowane, by nie wiadomo było do kogo należy dana karta. Spośród wszystkich postaci pierwszy gracz wybiera jedną z nich, która według niego nie poradzi sobie z przedstawionym zadaniem i odrzuca ją, uzasadniając krótko swój wybór. Osoba do której należała ta karta odpada z rozgrywki i jako kolejna w podobny sposób odrzuca następną postać. Runda toczy się do momentu, gdy na stole pozostanie jedna postać. Jej właściciel zdobywa punkt i zabiera kartę wyzwania dla siebie. Zwycięzca jest pierwszym graczem w kolejnej rundzie. Gra toczy się do momentu wyczerpania się stosu zadań. Wtedy wszyscy gracze podliczają wszystkie zdobyte karty i wygrywa ten, który posiada ich najwięcej.

Podsumowanie

Kto z Kim? to szybka i bardzo prosta gra, co niewątpliwie jest jej zaletą. Regrywalność jest naprawdę spora. Mamy 200 postaci, co w połączeniu z 60 kartami zadań daje duże pole do popisu. Spokojnie zdążymy rozegrać mnóstwo partii zanim połączenie wyzwań i postaci zacznie się powtarzać. Pytanie tylko czy można się przy niej dobrze bawić? Niestety muszę przyznać, że gra mnie zawiodła. Sercem rozgrywki jest uzasadnianie przez graczy swoich decyzji, w których rzekomo toczyć się mają zabawne dialogi. Podczas moich rozgrywek śmiechu było jak na lekarstwo. To zdecydowanie za mało jak na grę imprezową. Partie były nudne, z niecierpliwością czekałem, aż gra się skończy. Uzasadnianie swoich decyzji nie ma większego sensu, bo i tak każdy może wytłumaczyć swój wybór w dowolny, często bezsensowny sposób, przez co nie mamy nawet możliwości wybronienia się. Uwielbiam gry pełne śmiechu i innych niecodziennych zachowań, które dla obserwatora mogą wydawać się totalnie zwariowane. W tej grze jednak nie dostrzegam "imprezowości". Nie sądzę, aby ta gra mogła rozkręcić spotkanie ze znajomymi czy ponury jesienny wieczór, aczkolwiek pewnie znajdą się osoby, którym ten tytuł się spodoba. Wiele też zależy od osób, z którymi gramy. Gra słabo się skaluje. Przy małej liczbie graczy rozgrywki są bardzo szybkie i nie ma za dużo zastanawiania się, dyskutowania nad wyborem odrzucanej postaci. Moim zdaniem jest wiele innych tytułów w tej cenie, które są dużo lepsze i bardziej zabawne. Zdecydowanie częściej na stół będą trafiać u mnie takie gry jak, np. Jungle Speed, Halli Galli czy Dobble. Są ciekawsze, jest więcej śmiechu oraz można się przy nich dobrze bawić w każdym gronie, niezależnie od tego z kim gramy.

Podsumowując, jeśli uwielbiacie gry imprezowe to warto sprawdzić ten tytuł na jakimś konwencie, bo być może przypadnie wam on do gustu. Jeśli natomiast w imprezówki gracie sporadycznie, raczej odradzam, gdyż są lepsze.

Plusy:

  • Proste zasady
  • Spora regrywalność
  • Różnorodność postaci
  • Szybkość rozgrywki

Minusy:

  • Grafiki zbyt mało różnorodne, a duża część z nich nie pasuje do opisanej postaci
  • Słaba skalowalność
  • Brak możliwości wybronienia się przed argumentacją graczy
  • Nudna (zdecydowanie mało frajdy i śmiechu jak na grę imprezową)

Dziękujemy wydawnictwu Bard Centrum Gier za przekazanie egzemplarza do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.0
Ocena recenzenta
2.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Kto z kim? (Somebody to)
Typ gry: imprezowa
Projektant: Reiner Knizia
Wydawca polski: Bard Centrum Gier
Data wydania polskiego: 2013
Liczba graczy: od 3 do 8
Wiek graczy: od 10 lat
Czas rozgrywki: ok. 30 minutCzytaj również

Marabunta
Małe lecz sprytne
- recenzja
MLEM: Agencja Kosmiczna
Koty dla których podbój ziemi to za mało
- recenzja
Bankrut
Handlujemy, wymieniamy, zarabiamy
- recenzja
FITS Travel
Dobrze się układa!
- recenzja
Wyprawa do El Dorado
Z punktu A do punktu B z Knizią!
- recenzja
Nogi za pas!
Chodu! ...ale z głową!
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.