» Recenzje » Kryminauci: Tajemnice Nadrzecznej

Kryminauci: Tajemnice Nadrzecznej


wersja do druku

Samobójstwo, zabójstwo czy śmierć z przyczyn naturalnych?

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Kryminauci: Tajemnice Nadrzecznej
Tajemnicza śmierć, zagadki do rozwiązania, poszukiwanie sprawcy – na rynku można znaleźć sporo gier o tematyce kryminalnej, pozwalających wcielić się w rolę śledczego. Gra Kryminauci na pierwszy rzut oka wydaje się zatem niczym nie wyróżniać, ale czy na pewno? 

Kryminauci to interaktywna gra stworzona i wydana przez firmę Room Escape, polegająca na przeprowadzeniu własnego śledztwa w oparciu o analizę zebranych dowódów - dokładnie takich z jakimi mierzą się na co dzień prawdziwi funkcjonariusze. Zachęcona informacją, że jest to jedyna gra na polskim rynku inspirowana prawdziwymi dokumentami i procedurami śledczymi, czym prędzej zabrałam się do testowania.  


 

Zasady nie są skomplikowane. Wcielamy się w rolę członka zewnętrznej grupy dochodzeniowej, która ma za zadanie rozwikłanie sprawy nietypowej śmierci biznesmena spod Olsztyna. Pod okiem naszego przełożonego, sierżanta Sercza, analizujemy otrzymane dowody i próbujemy ustalić, co tak naprawdę się stało. Cała gra mieści się w niedużym pudełku, w którym znajdują się koperty z materiałem dowodowym oraz kod z dostępem do strony służącej za pewnego rodzaju aplikację. Po założeniu konta i aktywacji prowadzi nas przez różne etapy śledztwa. Potrzebny jest zatem laptop bądź komputer z dostępem do internetu, gdyż na ten moment gra nie jest obsługiwana przez małe urządzenia mobilne.

Śledztwo zostało podzielone na etapy, podczas których otwieramy po kolei każdą z kopert (nie należy tego robić przed rozpoczęciem danej sekwencji). W środku oprócz opisu i zdjęć miejsca zbrodni, znaleźć możemy także transkrypcje z przesłuchań, fotografie świadków/podejrzanych oraz inne przydatne poszlaki typu wycinki z gazet. Dostępna strona internetowa umożliwia nam obejrzenie i odsłuchanie większości dowodów w trybie online. Na koniec każdego etapu czeka na nas zadanie w postaci pytań dotyczących odkrytego dotychczas materiału. W tym celu zaznaczamy fragmenty dowodów na poparcie swoich teorii. Nad naszymi działaniami czuwa sierżant Sercz, u którego możemy otrzymać wskazówki w razie trudności ze znalezieniem rozwiązania. Tu warto dodać, że za wykorzystane podpowiedzi traci się punkty na końcu rozgrywki, ale nie wpływają one fabułę czy jej zakończenie.  

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wszystkie elementy gry są solidnie wykonane i robią wrażenie. Wycinki z gazet są na prawdziwym gazetowym papierze, a raporty i notatki policyjne napisane zostały profesjonalnym językiem (pomimo kilku literówek). Co więcej, nie zabrakło takich szczegółów jak odpowiednie sygnatury czy podpisy śledczego albo świadka. Również nagrane przesłuchania oraz wiadomości stoją na aktorsko wysokim poziomie i pozwalają wczuć się w klimat gry. Dużym atutem Kryminautów jest atmosfera i ciekawa fabuła. W pewnym momencie prawie wszyscy stają się podejrzanymi, a dopasowywanie i analiza materiału dowodowego może stanowić nie lada wyzwanie. Po części dzieje się też tak dlatego, że system oczekuje konkretnego fragmentu dowodu, a pasować teoretycznie może więcej niż jeden. Choć nie wpływa to na jakość rozrywki, to niecierpliwi gracze mogą uznać to za minus. Kolejnym plusem jest możliwość wybrania swojego zakończenia spośród kilku możliwych. Poziom trudności jest na zadowalającym poziomie i raczej nikt nie powinien mieć problemów z dokończeniem rozgrywki.

W Kryminautów można grać zarówno samemu ,jak i z grupą znajomych. Przed zakupem warto jednak mieć świadomość, że jest to interaktywna gra i można w nią zagrać tylko raz. Przez swoją mechanikę i wymaganą spostrzegawczość oraz konieczność szukania i śledzenia informacji, stanowi efektowną symulację prawdziwego śledztwa. Jeżeli chodzi o stronę internetową, to jest przejrzysta i działa dobrze. Ze wspomnianych wad wskazać można brak możliwości grania na mniejszym ekranie, ale może w przyszłości twórcy wprowadzą i takie rozwiązanie. Pomimo jednorazowej rozgrywki, fabuła pochłania na kilka godzin i naprawdę wciąga. Strona internetowa przewiduje też opcję zaczęcia śledztwa od nowa, ale w przypadku chęci pożyczenia gry komuś innemu jedyną opcją jest udostępnienie naszego konta, co dla niektórych graczy może okazać się problematyczne.  

Kryminauci to gra zrealizowana na wysokim poziomie i spodoba się szczególnie fanom kryminałów oraz zagadek. Ze względu na sporą ilość tekstu i pracy z nim, idealnie nada się dla osób lubiących czytać i analizować tekst w poszukiwaniu szczegółów. Warto wspomnieć, że w rozgrywce, przez poruszaną tematykę i zawarte w śledztwie szczegóły, nie powinny brać udziału młodsze dzieci. Natomiast poszukiwacze wciągającej zabawy, którym nie przeszkadza brak regrywalności, powinni być zadowoleni z gry. Polecam i gorąco zachęcam do spróbowania swoich sił w zespole Kryminautów. 

Plusy:

  • interesująca mechanika gry,
  • jakość wykonania elementów oraz dedykowanej strony internetowej,
  • klimat oraz ciekawa fabuła,
  • możliwa rozrywka w większym gronie.

Minusy:

  • brak regrywalności,
  • cena,
  • konieczność rozpoczęcia nowej rozgrywki w przypadku przejścia przez wszystkie etapy śledztwa (brak możliwości cofania się, aby odsłuchać np. alternatywnego zakończenia),
  • konieczność otworzenia każdego z dowodów w panelu online,
  • mało intuicyjny mechanizm wskazywania niektórych dowodów.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.