Manasypow Dmitrij, Droga stali i nadziei
» Artykuły » Inne artykuły » Ekspresowy Mikołaj

Ekspresowy Mikołaj


wersja do druku
Wigilia Świąt Bożego Narodzenia tuż-tuż, a skoro wigilia, to i choinka, a pod nią prezenty. Wiele osób, jak na przykład ja, kupowanie prezentów zostawia na ostatnią chwilę. Kupowanie w ostatnim momencie spowodowane jest nie tylko brakiem czasu, ale również i brakiem pomysłów. Zanim więc przystąpimy do ekspresowych zakupów warto skorzystać z rad naszych redaktorów.


Dla najmłodszych

Hoop – sympatyczna gra odpowiednia już dla siedmiolatków, a do tego niewątpliwie rozwijająca, bo wymagająca jednak trochę pomyślunku. Każdy z graczy musi przeprowadzić swoje żabki na drugą stronę stawu, skacząc z nenufaru na nenufar, przy czym liście połączone są kładkami, które znikają po każdym użyciu, odcinając drogę innym płazom, dopóki ktoś ich nie odbuduje. Gra jest naprawdę ładnie wykonana, kolorowa i ciesząca oko, a do tego posiada nieskomplikowane zasady łatwe do przyswojenia nawet nieobeznanym z planszówkowym światem.Pędzące Żółwie – gra o wyścigu żółwi do grządki z sałatą. Szybka (w końcu to wyścig), z banalnie łatwymi zasadami i ślicznie wykonana, powinna przypaść do gustu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Tytuł lekki i niezobowiązujący, dobrze może nadać się także na imprezy (niekoniecznie dla dzieci), solidnie wykonane elementy gry spokojnie powinny przetrwać naprawdę wiele. Czasem trzeba gnać do przodu co żółw wyskoczy, czasem lepiej cofnąć się kawałek, żeby na plecach (skorupach?) konkurentów przybliżyć się do zwycięstwa.Noc Magów – gra wymagająca nieco zręczności, rozgrywana w całkowitych ciemnościach. Każdy z graczy kieruje swoim pionkiem maga i stara się przepchnąć swój magiczny kociołek do centrum kręgu. Sprawa nie jest łatwa, gdyż mag musi przedrzeć się przez ciemny (dosłownie) las, czyniąc jak najmniej szkody i wykazać się większa zręcznością niż przeciwnicy. Gra posiada fosforyzujące elementy, dzięki czemu niektóre z nich są widoczne w ciemnościach. Brak skomplikowanych zasad pozawala na szybkie rozpoczęcie gry i rozegranie wielu partii.


Dla rodziny

Pony Express – wesoły hicior absolutnie dla każdego, idealny na imprezę i na rodzinne popołudnie. Gracze wcielają się w kowbojów biorących udział w wyścigu, a ponieważ na Dzikim Zachodzie wszystkie chwyty są dozwolone, to po drodze będą strzelać do Indian, pojedynkować się i stosować najróżniejsze nieczyste zagrywki wobec przeciwników – a wszystko to przy pomocy kości pokerowych, na których staramy się wyrzucić jak najlepszą rękę. Jest to gra absolutnie losowa, ale jedna rzecz jest podczas rozgrywki gwarantowana – salwy śmiechu.

Ticket to Ride/Wsiąść do Pociągu – gra znana od kilku już lat, a mimo to wciąż będąca znakomitą rozrywką dla całej rodziny. Proste intuicyjne zasady (szczególnie w pierwotnej wersji rozgrywanej na mapie/planszy USA), uniwersalny temat i możliwość gry zarówno w sposób złośliwy i utrudniający życie innym graczom, jak i sielankowo rodzinny, gdzie każdy dąży do realizacji swojego celu bez świadomego szkodzenia innym graczom.

Dla dwóch

Kingpin – szukającym ciekawej gry dwuosobowej należy zdecydowanie polecić Kingpina, jedną z najciekawszych tegorocznych rodzimych pozycji. Gracze wybierają dla siebie po jednej przestępczej frakcji i ścierają się o wpływy w mieście. Na planszy-szachownicy ustawiają mafiozów o różnych umiejętnościach i usiłują bądź to wyeliminować postaci przeciwnika, bądź zdobyć odpowiedni teren – a wszystko to pod presją czasu. Do tego gra jest solidnie i ładnie wydana oraz klimatycznie ilustrowana przez znanego twórcę komiksów Roberta Adlera.


Witchcraft - wbrew tytułowi nie jest to gra o wiedźmach, a taktyczna rozgrywka dwóch gildii magów wysyłających swych członków na zdobycie ruin starożytnej świątyni. Stosunkowo proste zasady i praktyczny brak elementu losowego czynią rozgrywkę bardzo wyrównaną. Sytuacja na planszy potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie i w ciągu jednej rozgrywki szala zwycięstwa może przechylać się wielokrotnie na jedną bądź drugą stronę.


Dla miłośników gier

Colonia – pokaźna gra i pokaźny wydatek, ale pieniądze wydane na taki prezent na pewno nie będą zmarnowane. Colonia posiada wszelkie cechy gatunku – przy pomocy jednych zasobów kupujemy drugie, za które kupujemy trzecie, za które dostajemy pieniądze, za które kupujemy punkty zwycięstwa... brzmi skomplikowanie i nudno? Otóż wcale takie nie jest! Rozgrywka zmusza do myślenia daleko naprzód, stałego kontrolowania zasobów i obserwowania poczynań przeciwnika, który może nas skutecznie zablokować. Dorzućmy do tej mieszanki element losowy i mózgożerna zabawa gwarantowana.

Shogun - kawał naprawdę doskonałej rozgrywki łączącej myślenie strategiczne, territory control, element losowy i ekonomiczny. Każdy z graczy usiłuje doprowadzić do zwycięstwa swego klanu bądź to podbijając kolejne prowincje, bądź rozbudowując sieć budowli – musi jednak pamiętać i o tym, aby podczas srogiej zimy wyżywić swoich poddanych. Oprócz dobrze działającej mechaniki i pięknie wykonanych komponentów dostajemy także jeden z najciekawszych pomysłów na element losowy, jaki pojawił się w grach planszowych. Shogun jest grą, która spodoba się każdemu, choć ze względu na dość skomplikowaną rozgrywkę przeznaczony jest dla planszówkowiczów powyżej 12 roku życia.


Dominion - hicior tegorocznego zlotu Poltera, gra, która zdobyła prestiżowe nagrody: Spiel des Jahres dla najlepszej gry planszowej roku 2009, najlepszej gry targów Spiel 2008 i ma spore szanse dołączyć do laureatów polskiej nagrody Gry Roku. Bardzo dobre zrównoważenie elementu losowego i strategicznego planowania powinno zadowolić zarówno urodzonych taktyków, jak i osoby, którym niekoniecznie odpowiadają cięższe tytuły. Zestaw kart wykorzystywanych w grze zmienia się w każdej rozgrywce, dzięki czemu powtarzalność jest niewielka, a gra nie nudzi się nawet po rozegraniu wielu partii. Strategię trzeba dodatkowo modyfikować nie tylko zależnie od zestawu dostępnych kart, ale także ilości osób biorących udział w rozgrywce - fakt, że ten tytuł dobrze sprawdza się niezależnie od liczby uczestników, to dodatkowy duży plus.


Dla szukających okazji

Bootleggers – ciągle jeszcze można ją znaleźć w sklepach, najczęściej w dziale wyprzedaży. Zanim Eagle Games zbankrutowało, wydało grę o czasach prohibicji, w której gracze wcielają się w dostarczycieli nielegalnego trunku. Gra jest bardzo ładnie wykonana, zawiera m.in. plastikowe ciężarówki oraz figurki gangsterów. Gra jest jednym z ciekawszych i wartych polecenia tytułów, a atrakcyjna wyprzedażowa cena tym bardziej może skłaniać do jej zakupu.

Gry polecali: Katarzyna Bodziony, Adam Waśkiewicz i Paweł Furman.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Mikołaj | Ekspres

Komentarze

string(15) ""

tomash82
   
Ocena:
0
fajny tekst!
23-12-2009 09:01

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.