» Recenzje » Digit

Digit


wersja do druku
Digit

Niedawno miałem wątpliwość przyjemność testowania gry Digit wydawnictwa Piatnik. Ponieważ jest to gra bardzo słaba, postaram się napisać o niej jak najkrócej.

Digit to gra losowa udająca grę logiczną. Może w nią grać od 2 do 4 graczy, co zajmuje na szczęście niecałe 10 minut. Wydanie jest przeciętne, karty przedstawiające wzory – sztywne. Zastrzeżeń nie mam, oprócz pudełka, które powinno zostać zmniejszone.

Na początku gry każdy z graczy dostaje 5 kart. Następnie z 5 patyczków układa się wzór. W swojej turze gracz musi przesunąć jeden z patyczków. Jeżeli stworzy wzór z jednej ze swoich kart, odrzuca ją. Jeśli pojawi się układ z karty przeciwnika, to on się jej pozbywa. W przypadku gdy układ nie będzie pasować nikomu, gracz dobiera kartę.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Po pierwszym przeczytaniu instrukcji byłem, delikatnie mówiąc, załamany. Zasady nie pozwalają na ani jedną decyzję. W końcu nie od nas zależy, jakie karty nam przyjdą na rękę i czy przypadkiem będą pasować do istniejącego układu. W mojej opinii Digit jest krokiem wstecz dla rozwoju planszówek – więcej wyborów jest nawet w Monopoly. Wszystkie partie, w jakich brałem udział, miały jednakowy przebieg. W swojej turze gracz sprawdzał, czy może odrzucić kartę. Jeśli nie był w stanie tego zrobić, pytał, czy da się stworzyć układ występujący na karcie przeciwnika. Jeśli tak, to pomagał wrogowi, jeśli nie, po prostu dobierał kartę. Zdecydowanie najbardziej emocjonującym momentem w grze jest jej koniec. Nie wiedzieć czemu wzbudza on stłumione pokłady radości.

Na 4-stronicowej instrukcji o formacie około A7 oprócz podstawowych zasad zmieściły się również zasady do trzech wariantów (!). Niestety, żaden z nich nie zmienia w grze czegoś na plus. W wersji, w której karty są widoczne, zamiast pytać, któremu współgraczowi pomóc, po prostu oglądamy karty innych. W wariancie solo ponownie wszystko zależy od losu.

Z uwagi na obowiązek recenzenta wspomnę jeszcze o skalowalności gry. To jedna z jej niewielu zalet. Gra skaluje się wyśmienicie – niezależnie od ilości graczy rozgrywka jest tak samo beznadziejna. Jedyną zmianą jest, iż im więcej graczy, tym więcej zirytowanych, zmarnowanych osób, szukających w Bogu ducha winnym recenzencie możliwości wyładowania swej złości.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podsumowując, nie polecam tej gry nikomu. Jeśli kiedykolwiek zobaczycie Digita leżącego na ziemi, to podnieście go tylko wtedy, gdy nie macie czym palić w kominku. W innym wypadku omińcie grę szerokim łukiem. Naprawdę nie warto w nią grać.

Plusy:

  • koniec gry przychodzi szybko

Minusy:

  • ogromna losowość i przypadkowość wszystkiego, co występuje w grze
  • zupełny brak decyzji
  • za duże pudełko
  • wzbudza niechęć i poirytowanie współgraczy


Dziękujemy Wydawnictwu Piatnik za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


2.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Digit
Typ gry: logiczna
Projektant: Gerhard E. Kodys
Data wydania oryginału: 2011
Wydawca polski: Piatnik
Liczba graczy: od 1 do 4
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: ok. 10 minut
Cena: ok. 35 zł
Tagi: Digit | PiatnikCzytaj również

Honeycombs – plastry miodu
Prosto i logicznie
- recenzja
Wild Shots
Szeryf potrzebny od zaraz!
- recenzja
My First Activity
Dwujęzyczne kalambury
- recenzja
Tik Tak Bum Junior
Wybuchająca rozgrywka
- recenzja
Tik Tak Bum
Wybuchające słowa.
- recenzja
Łowcy Skarbów
Gobliny nie lubią draftu
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

~zuzia

Użytkownik niezarejestrowany
    digit
Ocena:
0
Dziwna recenzja. Moje dzieci świetnie się przy tej grze bawią. Karty do gry dla swojej rodziny zrobiłam sama. W wolnych chwilach gramy. Efekt końcowy nie zależy od kart, które dostaniemy,a od inteligencji grających. Jak ułożę patyczki, tak będę miała. Moje dzieci /szkolne/ nie lubią czytać instrukcji. Jeżeli potrafią się przy tej grze bawić, to czytanie ze zrozumieniem mają opanowane. Pozdrawiam zuzia
21-10-2012 15:26
~Monika

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Gra ma wiele zalet, gdyż m.in. rozwija spostrzegawczość i uczy panować nad emocjami. Poza tym można modyfikować jej zasady, np. budować figury symetryczne.
26-10-2012 05:34
Marketa
    zrozumienie instrukcji gry
Ocena:
0

Wydaje mi się, że nie zrozumiałeś instrukcji gry. Piszesz "Jeśli nie był w stanie tego zrobić, pytał, czy da się stworzyć układ występujący na karcie przeciwnika. Jeśli tak, to pomagał wrogowi, jeśli nie, po prostu dobierał kartę". Ale jest tak: jeśli nie możesz ułożyć niczego ze swoich kart, to i tak przekładasz patyczek - tak jak Ty chcesz (wiesz np. jakie masz karty i jakie karty już zeszły) i dopiero pytasz pozostałych graczy czy ktoś ma taką kartą jak ułożyłeś. Czyli pomagasz albo nie - możesz ułożyć coś co już wcześniej zeszło celowo lub przypadkowo. I chyba nie poczułeś/ nie zauważyłeś, jak tak gra pomaga w ćwiczeniu wyobraźni geometrycznej. 

04-02-2018 23:42

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.