Czym są dziś gry planszowe?

Autor: Maciek 'starlift' Dzierżek

W gry planszowe grano w Egipcie już 3500 lat przed naszą erą. Do dziś niesłabnącym powodzeniem cieszą się towarzyskie rozgrywki przy planszy.

Gry planszowe dziś różnią się od tych sprzed dziesięcioleci, a w ostatnich latach, dzięki ogromnemu rozwojowi rynku gier planszowych na świecie, także w Polsce możemy zgrać w najnowsze, wciągające produkcje.

Dla kogo są gry planszowe?

W powszechnej, stereotypowej i krzywdzącej opinii gry planszowe tworzone są z myślą o dzieciach. Owszem – sporo z nich to produkcje dla dzieci – przesadnie kolorowe i z bardzo uproszczonymi zasadami. Jednak większość gier planszowych, a zwłaszcza te, będące w obrębie zainteresowań tego działu, to produkcje dla całej rodziny lub wręcz dla osób dorosłych.

Gry są często skomplikowane (i nie mam na myśli trudnych zasad, a raczej możliwości taktyczne) i dzieci zwyczajnie sobie z nimi by nie poradziły. Rywalizacja w gronie przyjaciół jest świetną zabawą.

Gry planszowe zyskują coraz większą popularność także dzięki olbrzymiej różnorodności. Są takie, w które gra się 10 czy 15 minut, są też takie, które wymagają kilku godzin. Są gry dla dwóch graczy, ale do niektórych potrzeba powyżej 5 osób. W końcu: są gry rozrywkowe, pełne śmiechu i zabaw, a są też, nie mniej wciągające, gry wymagające umiejętności taktycznych i strategicznych.

Bogactwo gier planszowych to setki tytułów i dziesiątki polecanych hitów. Oferta sklepu Replikator.pl to kilkadziesiąt, bądź nawet kilkaset tytułów i cały czas się rozwija. To gwarantuje, że każdy znajdzie grę dla siebie i swoich przyjaciół.

Doskonałym doradcą przy wyborze gier staramy się uczynić niniejszy serwis. Publikując recenzje, newsy i zapowiedzi, chcemy pomagać w wyborze i wspierać rozwój świata gier planszowych w Polsce.

Czy gry planszowe zawsze mają plansze i pionki?

Nie. Czasem planszę zastępuje stół, na którym gracze układają karty. Takie gry nazywamy karciankami niekolekcjonerskimi, gdyż do gry nie musimy dokupywać kolejnych dodatków. Zawartość opakowania w pełni wystarcza by cieszyć się grą. O kolekcjonerskich grach karcianych przeczytać można więcej w osobnym dziale Serwisu Poltergeist poświęconym tego rodzaju grom – Gry Karciane.

Co do pionków – często spotyka się pionki, a jeszcze częściej mają postać plastikowych lub drewnianych figurek cechujących się starannością wykonania. Są też planszówki bez pionków, z żetonami lub różnymi elementami reprezentującymi armie, zabudowania itp.

Gdzie można grać w gry planszowe?

Przede wszystkim – wszędzie. Można grać w domu, w ogrodzie, ale także w pubach czy barach. Niektóre gry wydają się wręcz stworzone do tego celu. Lekkie, łatwe i przyjemne, a do tego niezwykle integrujące towarzystwo.

Także na konwentach fantastycznych jest zwykle sala z grami planszowymi. Szukajcie konwentów z Games Roomem na naszej stronie poświęconej konwentom.

Gdzie kupować gry planszowe?

Cóż, przede wszystkim w Internecie. Tylko sieciowe sklepy są tak łatwo dostępne i tak bogato zaopatrzone. Polecić mogę zaprzyjaźniony z Polterem sklep z grami – Replikator.pl.