Cyklady: Tytani

Fotounboxing #8

Autor: Balint 'balint' Lengyel

Cyklady: Tytani
Cyklady to tytuł, który od swojej premiery w roku 2009 cieszy się niesłabnącą popularnością, w tym także w Polsce. Nie dziwi więc, iż po opublikowanym w roku 2011 rozszerzeniu Hades, twórcy tej wspaniałej gry powrócili do niej raz jeszcze. Efektem ich pracy są Tytani, którzy rozgrywce w Cyklady mają nadać zupełnie nowy wymiar.

 

Bruno Cathala oraz Ludovic Maublanc dołożyli starań, aby efekt ich pracy z miejsca nie został okrzyknięty prostym wyciągnięciem pieniędzy z portfeli fanów. Nie jest to także tylko odcinanie kuponów od sławy. Już pierwszy kontakt z rozszerzeniem Tytani wskazuje, iż projektanci podeszli do tematu sumiennie, dostarczając nowe rozwiązania, które - miejmy nadzieję - wiązać się będą z kolejnymi niezapomnianymi wrażeniami. Zmianie za to uległa obsada ilustratora. Sprawdzonego i uznanego Miguela Coimbra - znanego m.in. z tytułu 7 cudów świata - zastąpił Emile Denis, mający swój wkład w graficzną oprawę gry Kemet.

Obejrzyjmy więc co skrywa w sobie pudełko z Tytanami.

Pudełko zaraz po otwarciu i gorączkowym wypakowaniu wszystkich elementów.

Plansza dedykowana trzem oraz czterem graczom. Koniec z małymi wysepkami, gdzie nie ma dokąd pójść! Od teraz góry i zatoki wysp nabiorą zupełnie nowego znaczenia!

Plansza stworzona z myślą o pięciu oraz sześciu uczestnikach.

Plansza ofiarowania uwzględniająca przybycie Kronosa oraz zasłonka dla szóstego gracza. Grafika przyozdabiająca ją - podobnie jak to miało miejsce w przypadku edycji podstawowej - robi oszałamiające wrażenie.

Druga strona toru bogów oraz zasłonki dla szóstego gracza. Zasłonka niczym się nie różni od tej z edycji podstawowej i nie zawiera istot oraz budowli wprowadzonych do gry dzięki rozszerzeniu Hades. A na odwrocie toru dwie duże ilustracje Kronosa oraz Zeusa. Wszystko pozostaje więc w rodzinie.

Instrukcja to aż sześć wersji językowych, w tym też polska. Żadna czarno-biała kserówka czy inna broszura, tylko papier kredowy oraz pełen kolor. Można poczuć się jak obywatel Europy. 

Nowa płytka boga, dedykowana Kronosowi, żetony specjalnych metropolii, znaczniki dobrobytu oraz znaczniki terytorium.

Karty artefaktów oraz metropolii. Dzięki Tytanom możliwa będzie specjalizacja metropolii, wzbogacając rozgrywkę o nowe możliwości. Z kolei artefakty wprowadzają potężne przedmioty, w sposób znaczący wpływające na przebieg rozgrywki.

Nowa armia, w barwach cesarskiej purpury. Czy sięgnie po zwycięstwo?

Pierwsza fotografia przedstawiająca figurki tytanów...

... i druga. Figurki Tytanów - co jest oczywiste - są większe od żołnierzy. Czuć przedsmak epickich starć.

Figurki boskich artefaktów, odpowiadające kartom. Posągi umieszczane będą na planszy, ułatwiając uczestnikom ich zlokalizowanie. Zarówno figurki tytanów, jak i artefaktów posiadają stempel "Pure Art" wprowadzony w grze Kemet.

Już na pierwszy rzut oka widać, iż Tytani rzeczywiście zrewolucjonizują - a zarazem odświeżą - cudowną grę, jaką są Cyklady. A biorąc pod uwagę, iż rozszerzenie może być dowolnie mieszane z Hadesem, efektem mogą być kolejne godziny spędzone nad planszą i kolejne setki Punktów Chwały złożone w ofierze greckim bogom. 

A jak wygląda w praktyce zabawa z wykorzystaniem Tytanów? O tym już niedługo na łamach naszego serwisu!

 

Dziękujemy wydawnictwu REBEL.pl za udostępnienie egzemplarza.