Cortex dla Dzieci

Gra dla bystrych główek

Autor: Joanna 'Taun_We' Kamińska

Cortex dla Dzieci
Para do pary, kształt do kształtu, początek labiryntu do jego końca, pojazd do pojazdu. Cortex Junior stawia przed młodszymi, jak i starszymi graczami mnóstwo wyzwań wymagających spostrzegawczości i refleksu. Podejmiecie wyzwanie?

Gry planszowe dla dzieci już jakiś czas temu wykroczyły poza obszar kojarzony z popularnym Chińczykiem czy Grzybobraniem. Stały się rozpoznawalnym oraz cenionym medium wpływającym na rozwój pociech, pozwalającym ćwiczyć koncentrację, pamięć, jak również zdolności manualne oraz refleks. Dziecięcia edycja Cortex łączy w sobie wszystkie wymienione elementy, będąc tym samym pozycją, na którą powinni zwrócić uwagę wszyscy rodzicie lubiący tą formę spędzania czasu z pociechami.

W skład niewielkiego, acz poręcznego zestawu wchodzi 90 kart zadań oraz 6 kompletów kolorowego mózgu, każdy podzielony na cztery części. Karty mogą wydawać się nieco ascetyczne – wyjątek stanowią jedynie tłoczone karty wyzwań – jednakże zabieg ten wydaje się być celowym zabiegiem, bowiem dzięki temu maluchy koncentrują się na odsłoniętym zadaniu zamiast na walorach estetycznych kart. Warto podkreślić też, że kompaktowość wydania sprzyja zabraniu gry ze sobą choćby na piknik i rozegraniu partii na świeżym powietrzu, zwłaszcza że zasady rywalizacji są proste i w zabawie może wziąć udział niemalże każda pociecha w wieku od 5 lat, co jest progiem niższym niż wskazany przez rodzimego wydawcę, czyli oficynę Rebel.

Z czysto recenzenckiego obowiązku należy jeszcze wymienić autorów tytułu. Jest nim francuski duet w składzie Johan Benvenuto oraz Nicolas Bourgoin, dla którego seria Cortex to póki co główny dorobek w projektanckiej karierze. Sama gra dedykowana jest dla grona od 2 do 6 osób, a zabawa zamyka się w przedziale od 15 do 30 minut.

Kształt czy para?

Mechanikę gry można zmieścić dosłownie w kilku zdaniach. Na początku zabawy tworzony jest stos kart, po czym jedna z nich jest odkrywana. W zależności od kategorii należy wykonać zawarte na niej zadanie. Oczywiście, kto pierwszy ten lepszy i najbardziej spostrzegawczy gracz zostaje szczęśliwym posiadaczem karty. Te ostatnie podzielone są na kilka kategorii:

Zabawa trwa według powyższych reguł aż do wyczerpania talii, a zwycięzcą zostaje osoba, która zgromadzi największą liczbę kart. I to już naprawdę wszystko.

Małe mądrale są wśród nas

Zadaniem Cortex dla Dzieci jest ćwiczenie spostrzegawczości, refleksu, pamięci oraz koordynacji ruchowej. I z tego zadania gra wywiązuje się bez zarzutu, zapewniając intensywną rozgrywkę bardzo angażującą maluchy. Spora pula zadań sprawia, że koncentracja wśród dzieci zostaje utrzymana już od pierwszej odsłoniętej aż do ostatniej karty. I pomimo skromnej oprawy graficznej, estetyka kart stoi na poziomie, który w pełni zaspokaja potrzebę dzieci obcowania z czymś ładnym, co również przekłada się na atrakcyjność gry.

Rywalizacja generuje również mnóstwo emocji i oczywiście należy doglądać dzieci, zwłaszcza tych w pełni oddających się zabawie. Cortex jest grą na refleks, tak więc może dojść do wzajemnego zakrywania odsłoniętych kart lub nieczystej walki o to, kto będzie pierwszy. Starsze dzieciaki będą jednak w stanie opanować emocje, a co za tym idzie rozegrać partię bez uczestnictwa osoby dorosłej. Zaletą pozycji jest bardzo przyzwoite skalowanie: tytuł jest w pełni grywalny już w duecie, chociaż poziom emocji wzrasta wraz z kolejnymi uczestnikami.

Jeśli już jesteśmy przy osobach pełnoletnich, to tutaj należy sobie zdać sprawę z elementarnego faktu, jakim jest grupa docelowa odbiorców. Oczywiście, zadania błyskawicznie stają się powtarzalne, jednakże na ten tytuł należy spoglądać tylko i wyłącznie z perspektywy dzieciaków. Wówczas nie pozostaje nic innego jak rzucić wyzwanie pociechom, cieszyć się ich zaangażowaniem w rozgrywkę i obserwować starania zmierzające do udzielenia poprawnej odpowiedzi. A jest to wartość nie do przecenienia.

Plusy:

Minusy:

 

Dziękujemy wydawnictwu REBEL.pl za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

W artykule wykorzystano zdjęcie ze strony wydawcy.