» Wieści » Boże Igrzysko - konkurs rozstrzygnięty

Boże Igrzysko - konkurs rozstrzygnięty

20-02-2010 00:27 | Paweł 'Szept' Furman

Boże Igrzysko - konkurs rozstrzygnięty
Ogłoszono wyniki konkursu przeprowadzonego przez serwis Histmag.org, patrona medialnego gry Boże Igrzysko. Do wygrania były dwa egzemplarze gry. Konkursowe pytanie było banalne: "Dlaczego chciał(a)byś zagrać w Boże Igrzysko?"

Pierwsza laureatka, Pani Magdalena Rutkowksa z Warszawy, odpowiedziała na pytanie w następujący sposób:

Dlaczego chciałabym zagrać w tę grę? Ponieważ jest to dobry sposób na pokojowe odegranie się na wrogu. I to we wspaniały staropolski sposób! Dokładne uzasadnienie poniżej:

Nie lza się wadzić
Chwytać za bary
Ale siąść zgodnie
Młody i stary
Przy małmazyi
Jątrew z dziewierzem
Niech się nie sępi
Kto cięgi bierze
Przy "Igrze bożej"
Hardosz z poduchem
Nie świśnie w warchu
Szablą nad uchem
Rado mistrują
Przy okowicie
I bez despektów
Wielce prawicie
Przy takiej igrze
Stoicyzm wszędzie
Nawet gdyś dziewką
Lub w rewerendzie.


Drugi laureat, Pan Marcin Pastudzki z Gdańska, odpowiedział tak:

Iaśnie Oświecona Redakcjo Histmaga.

Z suplikacyą uprzeymą do Waszych Miłości się zwracam, ażebyście w łaskawości swoiey nam, skromnemu ślachcicowi dar Wasz znamienity zprezentować zechcieli. Iluż to bowiem, widzę to duszy moiey oczyma, wielkich panów y magnatów wkrótce poń się zgłosi? Zali, pomnicie, Iaśnie Oświeceni, oni swoi Fortuny uśmiech byli iuż otrzymali y szansą Rzplitey naszey ratowania. Iak zeń korzystali, to wszyscy wiemy, toteż wnoszę uniżenie pod rozwagę Waszych Miłości, abyście wtórej możliwości Rem Publicam nostram demergendi im nie dawali, ieno pro publico bono, nam, qui eam salvare volumus, spróbować pozwolili.

Napisaliśmy Waszym Iaśnie Oświeconym Miłościom, dlaczego nie im, napiszmy tedy - by kropkę nad nad i udatnie postawić - dlaczego nam dar Wasz mittere decet. Oto my, niżey skromnie podpisani, y kompanya nasza, wielce Rzplitey oddana sił swoich w iei ratowaniu próbować byśmy chcieli. Niechaj zaś będzie Waszym Miłościom wiadomym, że tak odwagi, iak y rozsądku dla współdziałania, si magnates potentes essemus, z pewnością by nam stało. My bowiem nie tylko wielkimi miłośnikami historiey naszey iesteśmy, ale i patryotami, którzy zawsze salus Rei Publice za supremam legem sobie poczytuią. Z tey też racyey naichętniej zaraz zdrayców, co nam wiodą rey, na szabelkach bystro byśmy roznieśli i decyzyey Waszey nie łatwo się doczekamy.

Ciekawość niemała nas chwyta, gdy słyszymy o zabawkach takich, iak ta przez Wasze Miłości prezentowana i obaczyć byśmy chcieli, iak to extranei ocula gestos nostros viderunt y w iakie termina Rzplitą naszą naidroższą w dziele swoiem tenże posadowił. Nie tylko zaś curiositas vana nami powoduie, ale y chęć neutralnieyszego wspomnianych dzieyów oglądu. Ten zaś bowiem nie tylko w naukowych pracach zawarty, ale i w popularnych, iak rzeczona gra właśnie. Sami naukowo dzieyami naszemi zaymować się in futuro non remoto gorąco pragniemy, toteż possibilitas iei uyrzenia wielce by nas ukontentowała.

Nadto wreszcie miłośnikami nie tylko historiey samey jesteśmy, ale i wszelkiej maści gier na niey opartych. Z lubością bowiem wytwarzamy alternetywne iei rozwinięcia y przebiegi. A że liczna kompanya nasza, tedy możecie być spokoini, że dar Waszych Miłości w kufrze ugorować y odłogiem legać nie będzie, ieno in usu constanti możliwe dzieyów naszych alternetywy prezentować semper będzie i wielu on zacnym nobilom posłuży. By nie nużyć Waszych Miłości dłużey, na tym kończę, przekonany że vis argumentorum raczey niźli mowa ozdobna y sztucznie przedłużana, właściwą Wam decyzyą wskaże.

Z wyrazami naiwyższego szacunku, Generosus Marcin Pastudzki.


Więcej informacji i komentarze zwycięzców można znaleźć na portalu Histmag.org
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Phalanx Games Polska | konkurs | Histmag | Boże Igrzysko


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.