» Artykuły » Bohater do Wynajęcia

Bohater do Wynajęcia

Bohater do Wynajęcia
Zbierz sześciu niepokonanych śmiałków i staw czoła waśniom nękającym lokalne królestwa!

Bohater do Wynajęcia to tytuł wydany w naszym kraju przez oficynę 2 Pionki. Ciekawostką jest, iż pierwowzór nosił tytuł Seventh Hero, a konwersja na Rent a Hero nie jest bynajmniej jedynie polską koncepcją. Zasady gry są niezwykle proste, a dynamiczna rozgrywka zajmie nam nie więcej niż 30 minut. W pudełku znajdziemy instrukcję, 72 karty bohaterów oraz 5 kart pomocy.

Na początku rozgrywki każdy z graczy dysponuje dwiema kartami - bohaterami wyłożonymi na stole i widocznymi  dla wszystkich graczy, oraz pięcioma asami w rękawie, czyli kartami na ręce. Rozpoczynający grę odsłania wierzchnią kartę z ogólnego stosu i – opierając się o zawarte na niej informacje – wybiera Wędrującego Bohatera, czyli przekazuje go zakrytego kolejnemu graczowi. Ten nie odkrywając karty, może zdecydować czy przyjąć go do swojej drużyny czy przekazać dalej. Jeśli gracz zdecyduje się przygarnąć bohatera, a ten okaże się identyczny jak jedna z już posiadanych przez niego kart, to obie muszą zostać odrzucone.

Na kartach bohaterów widnieją nazwa oraz współczynnik siły, definiujący, jaką kartę gracz może wybrać i przekazać dalej. W grze występuje siedem typów bohaterów, z których każdy posiada unikatową zdolność (Wiedźma, Piroman, Sierżant, Treser Psów, Wściekły Kurczak, Czarny Rycerz i Czarodziej). Gracz może wykorzystać poszczególne postaci, aby zarówno pomóc sobie skompletować zespół, jak i przeszkodzić oponentom w osiągnięciu tego celu. Osoba, która pierwsza zgromadzi sześcioosobową drużynę bohaterów – wygrywa rozgrywkę. Jeśli do końca talii nikomu nie uda się zebrać drużyny, zwycięzcą zostaje gracz z największa liczbą różnych postaci.

Bohater do Wynajęcia

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Osoby potrafiące zachować pokerową twarz będą miały zdecydowanie łatwiej podczas rozgrywki. Tu liczy się przede wszystkim umiejętność blefu, szybkie reakcje i pewność w podejmowaniu decyzji. Dając wskazówkę w postaci hasła podczas przekazywania karty, głos nie może zadrżeć! Wszystko po to, aby kolejny gracz nie bał się ryzyka podczas swojego ruchu. Wybór wydaje się prosty – albo przekaże dalej podsuniętą wcześniej zakrytą kartę albo podejrzy i skusi się na próbę zwerbowania bohatera do swojej drużyny. Pech lub zwycięstwo! Jest więc miejsce na podpuszczanie, mącenie i wpuszczanie w maliny uczestników rozgrywki! I nie bójmy się z tego korzystać.

Można powiedzieć, że zabawy dostarcza w dużej mierze domyślanie się i próbowanie odkrycia strategii przeciwnika. Pojedynki wzroku, próby rozpracowania gestów ujawniających blef będą na porządku dziennym i zaowocują salwami gromkiego śmiechu. W tej dynamicznej – często gombrowiczowskiej – walce pomagać nam będą specjalne zdolności naszych bohaterów na kartach oraz tak zwane pytanie ostatniej szansy. Wówczas to, za cenę odrzucenia jednej karty możemy odpowiedniemu graczowi zadać pytanie o to, jaka karta w rzeczywistości wędruje po stole.

Jeśli mowa o zdolnościach - ich balans w grze wydaje się dość dobrze rozwiązany, chociaż zdolność Czarodzieja (pozwala dobrać dwie karty) może niektórym jawić się, jako ta najmocniejsza (podobne odczucia towarzyszyły czasami przy grze w Munchkina, również Czarodziejem). Moim zdaniem to kwestia odpowiedniego momentu i etapu rozgrywki, kiedy tę zdolność wykorzystamy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jeśli miałabym wymienić wady, to mogłyby to być powtarzalność rozgrywki i brak urozmaicenia dodatkowymi zasadami oraz wbrew pozorom mała talia kart - strasznie szybko może się skończyć. Nie zmienia to jednak faktu, iż Bohater do Wynajęcia to pełna dynamiki i humoru gra karciana osadzona w świecie fantasy. Ilustracje są niezwykle barwne, a pomysły na postaci oraz ich cechy obfitują w świetny humor i celne komentarze. Nieskomplikowane zasady i szybki czas gry stanowią niewątpliwą zaletę tego tytułu.

Plusy:

  • szybka rozgrywka
  • proste zasady
  • balans postaci
  • umożliwia różne strategie rozgrywki, zależnie od preferencji gracza

Minusy:

  • mała talia
  • powtarzalność rozgrywki

 

Dziękujemy wydawnictwu Portal Games za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Bohater do Wynajęcia
Typ gry: karciana niekolekcjonerska
Projektant: Kuro
Ilustracje: Biboun
Wydawca polski: Portal Games
Data wydania polskiego: 2017
Liczba graczy: od 3 do 5
Wiek graczy: od 10 lat
Czas rozgrywki: 30 minut
Cena: 49,95 złCzytaj również

Historia gier RPG, część 2
Początek złotej ery
Historia gier RPG, część 1
Prapoczątki naszego hobby
Rzecz o ptakach w grach fabularnych
Skrzydlaci pomagierzy
Cień i kość
Prosto, lekko, przyjemnie
- recenzja
Królestwo kanciarzy
Przekręt w przekręcie na przekręcie
- recenzja
Łamigami - Gra Logiczna
Nie daj się zagiąć!
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.