» Arboretum

Arboretum

Dodał: Marcin 'Karriari' Martyniuk

Arboretum
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Arboretum
Typ gry: familijna
Projektant: Dan Cassar
Ilustracje: Philippe Guérin, Chris Quilliams, Beth Sobel, Waldo Ramirez
Wydawca polski: Rebel
Data wydania polskiego: marzec 2019
Liczba graczy: od 2 do 4
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: 30 min.
Cena: 50,95 zł
Mechanika: Set Collection, Tile Placement, Hand Management

Nie ma chyba miejsca, w którym piękno natury objawiałoby się tak wyraziście, jak w tętniącym feerią barw ogrodzie botanicznym. W grze Arboretum będziecie mogli spróbować swoich sił w samodzielnym tworzeniu ogrodu w taki sposób, aby odwiedzający goście mogli podziwiać rozwijające się kolorowe pąki i liście. Słodka wiśnia, aromatyczny dereń czy potężny dąb – każde drzewo ma swoje miejsce w tej oazie spokoju. Niech Was nie zwiedzie jednak błogi temat gry, bo u jej podstaw leży rywalizacja. Wybierajcie mądrze, które karty drzew zasadzić, a które zostawić na ręce – tylko najlepszy architekt krajobrazu podbije serca miłośników natury.

Na czym to polega?

Arboretum to gra karciana, polegająca na mądrym zarządzaniu ręką i wykładaniu kart w taki sposób, by osiągać jak najlepsze wyniki punktowe.

Na samym początku gry każdy z uczestników otrzymuje na rękę po 7 kart. W swojej turze zawsze dobiera 2 dodatkowe, po czym z całej puli wybiera jedną, którą zagrywa, oraz jedną, którą odrzuca. Karty możemy dobierać zarówno z zakrytego stosu do dobierania, jak i z odkrytych stosów odrzuconych kart innych graczy.

Pierwszą kartę zagrywamy dowolnie, ale każda kolejna będzie musiała przynajmniej jednym bokiem stykać się z poprzednimi. W ten sposób będziemy tworzyć alejki naszego arboretum – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Podczas budowania alejek ważne jest, aby dopilnować rosnącej wartości kart oraz zasady, by pierwsza i ostatnia karta alejki były tego samego gatunku. Tylko takie rzędy i kolumny będą mogły punktować.

Punkty za nasze alejki zdobędziemy dopiero na koniec gry. W tym miejscu istotne jest, jakie karty zostawiliśmy na ręce. Rozdający wymienia gatunki drzew w kolejności podanej w notesie punktacji. Robi to pojedynczo, a gracze odkrywają z ręki wszystkie karty danego gatunku. Gracz, którego odkryte karty mają najwyższą łączną wartość, może zapunktować 1 najwyżej punktowaną alejkę drzew (niekoniecznie najdłuższą) tego gatunku w swoim arboretum.

Dlaczego pokochasz tę grę?

  • Mimo niewielkiej objętości pudełka, Arboretum stanowi grę o wielu możliwościach planowania: ważne jest nie tylko to, co dzieje się na stole, ale także karty, które w tajemnicy pozostawiamy na ręce.
  • Podczas rozgrywki nie działamy sami dla siebie – musimy również zwracać uwagę na poczynania innych graczy, a także na karty, które pozostawiamy im do ewentualnego dobrania. 
  • Aby wygrać, musimy nie tylko umiejętnie planować, ale również zachować czujność i trafnie przewidywać poczynania innych uczestników zabawy.

Zawartość pudełka:

Źródło: Opis wydawcy

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: Dan Cassar | Waldo Ramirez | Beth Sobel | Chris Quilliams | Philippe Guérin | Rebel | Arboretum


Czytaj również

Arboretum
Piękny ten ogród!
- recenzja
Azul
Nie tylko Alhambra
- recenzja
Pandemic: Lekarstwo
Kościany sposób na choróbska
- recenzja
Tichu
Chińskie danie w 56 smakach
- recenzja
X-Men: Bunt mutantów
Tacy sami, a mutant między nami
- recenzja
Odjechane Jednorożce: Bez cenzury
Konie w galopie?
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.