» » Agenci

Agenci

Agenci
Choć Agenci, znani do tej pory pod tytułem Heimlich & Co. swoją premierę mieli bardzo dawno temu, dopiero teraz ktoś zdecydował się na wydanie ich w Polsce. Czy była to dobra decyzja? Po odpowiedź zapraszam do recenzji.

 

Jak już wspomniałem we wstępie, recenzowana pozycja premierę miała jakiś czas temu, a mianowicie w roku 1984. Dwa lata później została zwycięzcą Spiel des Jahres i zyskała spore uznanie w kategorii gier familijnych. W grze uczestnicy wcielają się właśnie w tytułowych agentów. Wszyscy przemieszczają pionki do budynków na planszy, jednak nikt nie wie, który należy do kogo, zna tylko kolor swojego agenta. Stara się też, aby do końca gry pozostać anonimowym, w tym celu będzie musiał sporo blefować.

Elementy gry

Na początek napiszę co nieco o elementach gry. W pudle standardowych rozmiarów oprócz znacznej ilości powietrza znajdziemy solidną planszę, kostkę, żeton sejfu, skromną talię kart, znaczniki punktów oraz ogromne wręcz pionki agentów. Całość wykonana jest bardzo dobrze, nie ma się w zasadzie do czego przyczepić, grafiki są potraktowane lekko komiksową kreską. Jest też oczywiście instrukcja, która bardzo dobrze tłumaczy zasady poprzez liczne przykłady.

Zasady i rozgrywka

Gra oferuje nam dwa podstawowe tryby zabawy. Jest też co prawda trzeci, ale to raczej dodatek do dwóch pierwszych, niż osobny.  Na początku rozgrywki należy ustalić liczbę agentów biorących udział w grze, jest ich zawsze więcej niż prawdziwych graczy (oprócz gry siedmioosobowej). Każdy dostaje kartę agenta w danym kolorze. W trakcie gry będzie starał się tak przemieszczać pionek po planszy, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Pierwszą czynnością jest rzut kostką. Aktywny gracz przemieszcza pionek (lub pionki) w sumie o tyle pól (budynków), ile wypadło. Może więc przykładowo przemieścić jeden pionek o załóżmy 5 pól lub kilka pionków o ich mniejszą liczbę. Ostatnią akcją w turze, która nie zawsze występuje, jest zdobywanie punktów. Jeśli jakiś pionek stanie w budynku, na którym znajduje się żeton sejfu, gracze zdobywają punkty. Każdy budynek zapewnia inną wartość punktową, mniejszą lub większą. Oprócz dodatnich, można też trafić na punkty ujemne. Po ich zliczeniu i zaznaczeniu na torze punktacji żeton sejfu należy przenieść do innego, dowolnie wybranego budynku. To w zasadzie koniec zasad. Gra toczy się do momentu, aż któryś gracz zdobędzie co najmniej 40 punktów. Wtedy wszyscy odkrywają jakim kolorem agenta kierowali, a gracz, który zdobył wymienioną wyżej liczbę punktów zostaje zwycięzcą.

Agenci oferują także drugi tryb rozgrywki nazwany Ściśle Tajne. Różni się on tylko jednym elementem, mianowicie występuje w nim dodatkowa tura, w trakcie której gracze wykorzystują specjalne karty. Po akcji przemieszczania agentów należy zadeklarować, czy jesteśmy chętni użyć kart. Jeśli zdecyduje się na to kilku graczy, robią to oni począwszy od aktualnie aktywnego gracza zgodnie ze wskazówkami zegara. Na początku dysponujemy dwoma kartami, potem możemy zdobywać je na dwa sposoby: wyrzucić wynik 1-3 na kostce i jednocześnie zrezygnować z poruszania agentami lub co najmniej jednego z nich przestawić na pole "-3". Karty, choć jest ich kilkanaście, mają w zasadzie takie samo działanie – przemieszczanie pionków. Wskazują one tylko ile pionów należy przemieścić oraz liczbę pól. Oprócz tego jest zaledwie kilka kart, które pozwalają na przesunięcie znaczników na torze punktacji, przełożenie sejfu do innego budynku i ostatnia, najciekawsza, która sprawia, że wcielamy się jednocześnie w dwóch agentów do końca gry (po zakończeniu jesteśmy tym, który zdobył więcej punktów). Trzeci wariant Tajne Akta sprowadza się tak naprawdę do tego, że na koniec gry staramy się odgadnąć tożsamość pozostałych graczy. Za każde trafne wskazanie otrzymujemy 5 punktów. Instrukcja podaje kilka wskazówek jak można łatwiej wskazać konkretnego gracza.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podsumowanie

Agenci to bardzo przyjemna i prosta gra dla całej rodziny, w której trzeba cały czas być czujnym i nie dać się wykryć przez pozostałych. W tym celu należy umiejętnie przemieszczać swój pionek, czasem nawet kosztem zdobytych punktów. Pozycja bardzo dobrze sprawdzi się dla tych, którzy z planszówkami nie mieli wcześniej zbyt wiele do czynienia. Agenci podobały się praktycznie wszystkim, z którymi miałem okazję zagrać, może poza tymi, którzy lubią ciężkie tytuły – ci spodziewali się jednak więcej taktycznego myślenia. Dobrze bawić się możemy nawet we dwójkę, ponieważ agentów zawsze jest więcej niż faktycznych graczy, oprócz gry siedmioosobowej. Wtedy bowiem nie ma „sztucznych” graczy i jeśli któryś z prawdziwych ma trochę przewagi na torze od razu próbuje się go przestawić na pole ujemne, co jest moim zdaniem niepotrzebne, sztucznie wydłuża rozgrywkę i sprawia, że gracze łatwiej odkryją naszą tożsamość, kiedy będziemy chcieli kilkukrotnie zejść z niepożądanego budynku.

 

Plusy:

  • wysoka jakość wydania,
  • proste zasady, które sprawiają, że zagramy także z dziećmi,
  • 3 warianty zabawy,
  • blefowanie drogą do zwycięstwa,
  • nieskończona wręcz regrywalność,
  • dobrze się skaluje...

Minusy:

  • ... choć przy 7 graczach nie działa już tak dobrze,
  • pudło „wypchane” powietrzem

 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przekazanie gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Agenci
Typ gry: familijna
Projektant: Wolfgang Kramer
Ilustracje: Sławomir Kiełbus
Wydawca oryginału: Ravensburger
Data wydania oryginału: 1984
Wydawca polski: Egmont
Data wydania polskiego: 2013
Liczba graczy: od 2 do 7
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: ok. 30 minut
Cena: 99,95 zł



Czytaj również

Torres
Pnąc się ku górze
- recenzja
Tikal
Wielki powrót klasyka
- recenzja
Tikal
Fotounboxing #20
Apacze i Komancze
Carcassonne w klimatach Indian
- recenzja
Podaj cegłę
Familijny Kramer w 3D
- recenzja
Tykko z pustyni
Taki sobie spin off
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.