» Abalone

Abalone

Dodał: Maciek 'starlift' Dzierżek

Abalone
8.09
Ocena użytkowników
Średnia z 27 głosów
-
Twoja ocena
Abalone - Poltergeist patronem
Tytuł: Abalone
Seria wydawnicza: Abalone
Typ gry: logiczna
Wydawca oryginału: Schmidt Spiele
Data wydania oryginału: 1989 (na świecie), 2012 (w Polsce)
Wydawca polski: REBEL.pl
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: od 10 do 30 minut
Cena: 109,00 zł

Abalone to fascynująca gra, w której proste zasady łączą się z niezliczoną mnogością możliwości a do tego... kontaktem z fantastycznie wykonanymi elementami gry! Na czym to polega? Dwóch graczy zasiada do sześciokątnej planszy z wgłębieniami, w której umieszcza się po 14 białych kul i 14 czarnych. Gracze na przemian popychają swoje kule tak, aby ostatecznie wypchnąć poza planszę 6 kul przeciwnika. Przepycha się 1,2 lub 3 swoje bile (znajdujące się w jednej linii) do przodu, do tyłu lub na boki, przy czym 2 moje bile mogą popchnąć 1 bilę przeciwnika, 3 moje bile mogą popchnąć do 2 bil przeciwnika. I to właściwie całe zasady! Dlaczego ta gra jest tak fascynująca?!
 • Gra z jednej strony wydaje się prostsza od GO, ale z drugiej ma sporo z nim wspólnego! Do tego, podobnie jak GO, dostarcza sporej przyjemności obcowania z niezwykle dokładnie wykonanymi elementami gry. Bile są ciężkie i przepychanie ich tak, aby wpadły w nowe wgłębienia dostarcza niesamowitej frajdy!
 • W grę można bawić się godzinami Partie mogą trwać od 30 minut do nawet liku godzin! Wszystko zależy od przyjętej taktyki i sposobu gry.
 • Dzięki ciężkim kulom i planszy z wgłębieniami gra wspaniale się nadaje do pociągu, a nawet na jacht! Kołysanie nie robi na niej większego wrażenie, bile twardo siedzą w swoich "gniazdkach".
Zawartość pudełka:
 • 28 ciężkich kul (o średnicy 22mm) w 2 kolorach - białym i czarnym
 • sześciokątna, plastikowa, solidna plansza
 • instrukcja
Trochę o Abalone Twórcami gry Abalone są Francuzi: Michel Lalet i Laurent Levi. Pomysł stworzenia gry Abalone zrodził się w 1988 r. Powstała firma Abalone, która pierwszą grę wyprodukowała we wrześniu 1989 r. Nikt wtedy jeszcze nie przypuszczał, że ta gra podbije cały świat. Zaczęło się od Międzynarodowego Festiwalu Gier w Cannes, gdzie Abalone zyskała miano gry dziesięciolecia. W kolejnych latach Abalone ogarnęła pięć spośród siedmiu kontynentów - od Austrii, Włoch, Hiszpanii, poprzez Japonię i Koreę, aż po Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk. W Abalone gra cały świat, dziś Ty masz szansę przyłączyć się do gry! Historia powstania gry Abalone Laurent Levi i jego przyjaciel, Michael Lalet, pracowali w centrum informatycznym, wymyślali gry komputerowe. Często odwiedzał ich syn kolegi. Chłopiec z zazdrością przyglądał się pracy zespołu przyjaciół. Aż pewnego dnia odważył się opowiedzieć, co go trapi. Poskarżył się na brak przyjaciół, z którymi mógłby miło spędzać czas. Laurent i Michael obiecali chłopcu, że specjalnie dla niego wymyślą grę, z którą już nigdy nie będzie sam. I tak powstała Abalone. W nazwie zawarte jest przesłanie gry: ab - to łaciński przedrostek oznaczający nigdy alone - w angielskim znaczy sam Ciekawostki o Abalone
 • Kiedy obrócisz logo Abalone o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przeczytasz: 3, 2, one.
 • Abalone cieszy się dużą popularnością i uznaniem w środowisku nauczycieli francuskich, gdyż jest doskonałą grą edukacyjną.
 • W Paryżu i Nowym Jorku grę Abalone wykorzystują opiekuni socjalni pracujący z trudną młodzieżą.
 • Na świecie odbywają się konkursy Abalone: począwszy od konkursów szkolnych w czasie przerw lekcyjnych, poprzez konkursy na stacjach benzynowych, w dyskotekach i kawiarenkach, aż do całkiem poważnych, jak np. międzynarodowy konkurs podczas Targów Salonów Gier w Monachium, czy konkurs rozegrany w 1990 r. w Los Angeles w łodzi podwodnej.
 • Gra zdobyła nagrode Mensa Select w 1990 roku.
 • Gra Abalone występuje w wielu rozwinięciach. Kule czarne i białe to dopiero początek. Są warianty również dla większej liczby graczy.

Galeria

Tagi: Abalone | Laurent Levi | Michael Lalet

Filmy

» <iframe width="600" height="338" src="//www.youtube.com/embed/zwY8Bw1ski0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


Czytaj również

Abalone
Kulki po francusku
- recenzja
Abalone
Gra w kulki
- recenzja
PB7: Abalone vs Abalone Offboard
Planszowe boje - część 7.
Abalone Offboard
Winogrona do łuz!
- recenzja
Prezenty na Święta 2007
Planszówki od Mikołaja

Komentarze


54591

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Świetna gra logiczna, bardzo szybka rozgrywka.
17-07-2013 12:52

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.