» Blog » oLublinie.pl - opowieść o mieście dla mieszkańców i przyjezdnych
05-02-2012 14:55

oLublinie.pl - opowieść o mieście dla mieszkańców i przyjezdnych

Odsłony: 11

oLublinie.pl - opowieść o mieście dla mieszkańców i przyjezdnych
Miło jest nam zaprosić do odwiedzenia nowo utworzonej strony olublinie.pl - projektu lubelskich bloggerów tworzonego dla każdego kto związał z tym miastem nieco swego życia. Chcemy dotrzeć do Lublinian i osób przyjezdnych, zarówno tych przebywających tu chwilkę, jak i kilka lat. Pragniemy pokazać Wam pokazać miasto, które choć może codziennie przemierzacie, czasem nie jest Wam dobrze znane. Odkryć jego tajemnicze miejsca, znajdujące się nieraz tuż za rogiem. Poczuć wspólnie jego atmosferę, porozmawiać z żyjącymi tu ludźmi, powędrować ulicami i zaułkami. Chcemy opowiedzieć Wam o Lublinie.

Osoby zainteresowane fantastyczną stroną miasta znajdą coś dla siebie w zakładce olublinie-legendy.
Przy okazji jeśli ktoś zna ciekawe opowieści, legendy, historie niesamowite, także legendy miejskie i chciałby się z nami podzielić niech śmiało pisze.

Komentarze


38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
I koniecznie dodajcie zakladke gdzie można grac w karcianki - dla fantastów to podstawa, patrzac po klienteli sklepow z fantastyką i RPG :)
05-02-2012 15:31
earl
   
Ocena:
+1
Jeśli chodzi o legendy lubelskie to polecam książkę Marty Denys i Marka Wyszkowskiego "Lublin i okolice" z 2000 roku. Można tam znaleźć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zabytków 4 stolicy Polski oraz dziejów miasta i okolic.
05-02-2012 18:34
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Co na to Piotr Marek?
05-02-2012 20:15
Merlin
   
Ocena:
+2
zigzak: pojawi się cykl o lubelskich klubach fantastyki, ludziach i imprezach więc i o miejscach też będzie. Zaczniemy przy najbliższych LDFach.

earl: przewodnik ten stoi u mnie na półce, rzeczywiście jest osobny rozdział o legendach, co rzadko się trafia w tego typu publikacjach. Niestety są to głównie te najpopularniejsze. Sporo tego typu ciekawostek, często nieznanych znajdziemy za to w książkach Z.W. Fronczka, z których przy tworzeniu olublinie często korzystamy.

06-02-2012 11:00
earl
   
Ocena:
+1
W zasadzie ta publikacja jest, żeby nie skłamać, pierwszą po 1989 roku, jaka ukazała się na temat zabytków i historii Lublina. Nie spotkałem się natomiast z żadnym przewodnikiem, wydanym w okresie PRL, chociaż przejrzałem cały katalog dotyczący Lublina w bibliotece Łopacińskiego na placu Wolności. Wiem natomiast, że w 1931 roku został wydany znakomity przewodnik po Kozim Grodzie ("Ilustrowany przewodnik po Lublinie"), z obszernym omówieniem różnych miejsc, pięknymi rycinami i zdjęciami. Jak swego czasu interesowałem się historią miasta, to ten przewodnik międzywojenny był dla mnie ogromnym źródłem informacji o Lublinie. Być może tam też znajdzie się sporo legend czy podań związanych z naszym miastem.
06-02-2012 11:40

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.