Aktualności

Steampunkowa klawiatura

27-02-2007 16:26 | Sony
Na stronie The Steampunk Workshop pojawił się ciekawy artykuł, w którym Jake dokonał przeróbki zwykłej, jasnej, plastikowej klawiatury w prawdziwie wiktoriańskie, steampunkowe dzieło. » więcej
Nowozelandzcy rybacy wyłowili krakena

Nowozelandzcy rybacy wyłowili krakena

24-02-2007 14:47 | | Komentarze: 10
Rybacy z Nowej Zelandii, w tracie połowów na morzu Rossa, wyłowili największy jak dotąd zarejestrowany okaz kałamarnicy. Kolos waży 450 kilogramów i mierzy ponad 10 metrów. Różne źródła podają odmienne wymiary, co może wynikać między innymi z kilku sposobów mierzenia długości tych zwierząt. Mamy nadzieję, że ów gigant przed zgonem zdążył zagrać wszystkie sceny w zbliżającej się do kin trzeciej części Piratów z Karaibów. Warto dodać, że ów okaz i tak nie osiągnął maksymalnego rozmiaru przewidywanego przez niektórych naukowców.
Stanisław Lem: horyzonty wyobraźni

Stanisław Lem: horyzonty wyobraźni

20-02-2007 22:52 | Kill the 'Żółw' Google
27 marca 2006 zmarł Stanisław Lem. W dniach 27-30 marca 2007, dla upamiętnienia pierwszej rocznicy jego śmierci, na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z udziałem zarówno wybitnych naukowców jak i młodego pokolenia studentów oraz znajomych pisarza.

Informacje o konferencji znaleźć można pod adresem:
www.lem.net.pl. » więcej

Pierwszy komercyjny komputer kwantowy

14-02-2007 17:18 | Grzegorz 'zgreg' Gacek | Komentarze: 7
Data 13.02.2007 r. może przejść do historii - w Computer History Museum w Dolinie Krzemowej firma D-Wave Systems zaprezentowała pierwszy komercyjny komputer kwantowy. Urządzenie w obecnej postaci nie jest przeznaczone do samodzielnego działania, ale ma wspierać tradycyjne, cyfrowe maszyny liczące.

Popraw sobie wzrok dzięki grom akcji

07-02-2007 18:34 | Ryszard 'ZiGi' Masian | Komentarze: 5
Naukowcy z uniwersytetu w Rochester przeprowadzili badania, które wykazały, że gry akcji poprawiają zdolności wzrokowe nawet o 20%. Więcej na ten temat w rozszerzeniu wieści. » więcej
Co zabiło Napoleona Bonaparte?

Co zabiło Napoleona Bonaparte?

30-01-2007 16:28 | Ryszard 'ZiGi' Masian | Komentarze: 1
Zespół naukowców z całego świata dowodzi, że Napoleon Bonaparte, jedna z największych postaci w historii, zwycięzca wielu bitew zesłany w 1815 r. na Wyspę Św. Heleny nie został otruty arszenikiem, jak dotąd przypuszczano, ale pokonał go rak żołądka. Więcej informacji w rozszerzeniu wieści. » więcej

Polcon 2006 - wyniki badań

24-01-2007 17:53 | Marcin 'Seji' Segit | Komentarze: 6
Podczas Polconu 2006 przeprowadzono badanie ankietowe wśród uczetników konwentu. Badanie było jedną z inicjatyw Związku Stowarzyszeń Fandom Polski i miało na celu dostarczenie miłośnikom fantastyki argumentów do rozmów ze sponsorami przy organziacji konwentów (zwłaszcza Polconów).

Autorem badania jest Studenckie Koło Naukowe Psychologii Ekonomicznej MODERATOR przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki można pobrać tutaj (PDF 2,6 MB).

Azjatycka_laleczka - felieton

21-01-2007 12:44 | Marcin 'Seji' Segit
"Pierwsze odkrycie: jeśli nie masz rasy, jesteś biały. [...] Ilu graczy wspomina o przynależności rasowej swoich europejskich postaci? Po drugie: jeśli decydujesz się na "kolorowego", to twój problem. Nie płacz później, że jesteś dyskryminowany. [...] Po trzecie: nawet nie waż się wykraczać poza utarte stereotypy. Na sesji nie ma miejsca na prawdziwe problemy czarnych czy żółtych. Kiedy po raz ostatni chcieliście odegrać dyskryminację rasową na sesji? Czy wyszliście poza nośny temat "Czarnuchów"?"

Marta 'fairhaven' Pyrz pisze o badaniach nad stereotypami rasowymi wśród graczy. Czy faktycznie erpegowcy znają tylko model silnego wojownika i słodkiej Azjatki? O tym w tekście zatytułowanym Azjatycka_laleczka. Zapraszamy. » więcej
Ohbayashi Kansuke

Ohbayashi Kansuke

08-01-2007 09:44 | David 'kabuki joe' Duerschlag | Komentarze: 0
Dzisiaj na kanale NHK ruszył nowy japoński serial samurajsko-historyczny - Ohbayashi Kansuke.

"Jest rok 1535. Po piętnastu latach twardej wędrówki ronin Ohbayashi Kansuke wraca w rodzinne strony prowincji Kai. Niestety tutaj też dotarł ogień wojen. Zamaskowane jednostki atakują broniącą się wioskę. Kansuke ratuje ładną Mitsu z łap ohydnych żołnierzy, zyskując jej miłość. Jednak para nie ma czasu na spokojne życie..."

Więcej o serialu w rozszerzeniu wieści. » więcej
Ciemna materia 3D

Ciemna materia 3D

08-01-2007 00:44 | Jarosław 'beacon' Kopeć
Przy użyciu teleskopu Hubble'a naukowcom udało się wykonać trójwymiarową mapę ciemnej materii. Ten budulec wszechświata, który tworzy ponad 80% Kosmosu, jest niemożliwy do obserwacji tradycyjnymi technikami. Dzieje się tak, gdyż ciemna materia nie emituje, ani nie odbija światła.

Mapę udało się wykonać dzięki analizie pól grawitacyjnych, które wytwarzają się wokół jej skupisk. Rezultaty badań potwierdziły wcześniejsze teorie astronomów. Aby wykonać ten trójwymiarowy model, teleskop musiał obserwować ciemną materię przez ponad 1000 godzin. » więcej
Noworoczna wystawa

Noworoczna wystawa

01-01-2007 16:17 | Marta 'fairhaven' Pyrz | Komentarze: 0
W ramach noworocznych inspiracji polecamy wystawę warszawskiego Muzeum Etnograficznego. Ekspozycję "Nianhua – chińskie drzeworyty noworoczne" można będzie oglądać do końca czerwca 2007 roku.

Ekspozycja składa się z ponad 100 chińskich ludowych drzeworytów, zwanych "nianhua". Zakupiona przez muzeum w 2005 roku kolekcja to dzieła współczesne, będące reprezentacją wiodących chińskich szkół. Celem wystawy jest ukazanie nie tylko tradycyjnych korzeni tej sztuki, ale także i nowoczesnych inspiracji.
Trzy tygodnie w hibernacji

Trzy tygodnie w hibernacji

23-12-2006 17:05 | Marcin 'Seji' Segit
Mitsutaki Uchikoshi zemdlał podczas górskiej wycieczki. Odnaleziono go 24 dni później, żywego, lecz pogrążonego w stanie podobnym do hibernacji. Dzięki niskiej temperaturze jego metabolizm został spowolniony na tyle, by Uchikoshi przeżył aż do nadejścia ratunku. Jednocześnie jego mózg był na tyle dobrze chroniony, że nie doszło w nim do żadnych uszkodzeń. Pacjent wrócił już do sił - hibernacja nie wywołała u niego żadnych skutków ubocznych.

Przypadek Uchikoshiego jest dla naukowców interesujący z punktu widzenia teorii o możliwej hibernacji u naczelnych. Jej potwierdzeniem miałoby być m.in. odkrycie w 2004 roku zdolności pozostawania w hibernacji u lemurów. » więcej

Kup Pan zamek

15-12-2006 14:43 | Piotr 'Nasstar' M.
Zamek Bran w Siedmiogrodzie w Rumunii, uważany za zamek hrabiego Drakuli, został wystawiony na sprzedaż przez Dominika Habsburga - obecnego właściciela. Więcej informacji na ten temat znajdziecie po kliknięciu w nagłówek wieści. » więcej
Powrót nuklearnej zimy

Powrót nuklearnej zimy

12-12-2006 15:39 | Marcin 'Seji' Segit
Nawet niewielki konflikt z użyciem broni atomowej może doprowadzić do nuklearnej zimy - twierdzą naukowcy analizujący to zagadnienie. Po wojnie, w której użyto by stu głowic o niewielkiej mocy, nastąpiłoby ochłodzenie klimatu związane z przedostaniem się do stratosfery dużych ilości sadzy pochodzącej z pożarów. Pył miałby się utrzymywać w atmosferze nawet dziesięć lat, blokując dopływ energii słonecznej do powierzchni Ziemi.

Koncepcja nuklearnej zimy była krytykowana, jako że nie podano wystarczających dowodów na poparcie tej hipotezy, m.in. nie stwierdzono zmian klimatu będących rezultatem podpalenia 526 szybów naftowych podczas wojny w Zatoce Perskiej (1990-1991). Obecne analizy opierają się na porównaniu skutków konfliktu nuklearnego z wybuchami wulkanów, które poprzez emisję pyłów do atmosfery mogą powodować zmiany klimatyczne. » więcej
Raport mniejszości w Londynie

Raport mniejszości w Londynie

07-12-2006 16:15 | Marcin 'Seji' Segit
Londyński Scotland Yard od dwóch miesięcy prowadzi pilotażowy program, którego celem jest obserwacja przyszłych przestępców. Nadzorowi poddane zostało 100 osób, których profile psychologiczne odpowiadają opracowanemu przez policję modelowi potencjalnego przestępcy, opartemu na analizie osobowości mordercy Iana Huntleya oraz seryjnego gwałciciela Richarda Bakera. Program poddano krytyce, jako że obserwacją objęte są osoby niekarane, zaś nie objęto nim skazanych w przeszłości, którzy statystycznie bardziej skłonni są do recydywy.

Koncepcję przyszłego, potencjalnego przestępstwa opisał Philip K. Dick w opowiadaniu Raport mniejszości, parę lat temu zekranizowanym. Znów życie dogoniło fantastykę. » więcej

Płynna woda na Marsie

07-12-2006 12:19 | | Komentarze: 0
Mars Global Surveyer wykonał nowe zdjęcia powierzchni jednego z kraterów na Marsie. Pojawiły się tam wyraźne wyżłobienia nieobecne na fotografiach z 1999 roku. Istnieje szana, iż owe wąwozy są efektem erozyjnej działalności cieków wodnych. Odkrycie to na nowo może otworzyć dyskusję nad możliwością istnienia życia na Czerwonej Planecie.
Wirtualny świat - prawdziwa impreza

Wirtualny świat - prawdziwa impreza

06-12-2006 23:01 | Grzesiek 'SethBahl' Adach | Komentarze: 1
Gracze Entropia Universe, jednej z najbardziej rozbudowanych produkcji MMO, zostali zaproszeni do wirtualnego udziału w przyjęciu honorującym tegorocznych laureatów Nagrody Nobla.

Jak to możliwe? W bardzo prosty sposób - sceny z przyjęcia odbywającego się w wirtualnym świecie gry zostaną wyświetlone na ścianach sali, w której odbywać się będzie Nobel NightCap. czyli prawdziwe przyjęcie. W ten sposób dwa światy - wirtualny i rzeczywisty - splotą się na jednej imprezie, która odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie.
Kelner, bawełnę raz!

Kelner, bawełnę raz!

05-12-2006 22:49 | Marcin 'Seji' Segit
Różne są prognozy odnośnie tego, czym ludzkość będzie się odżywiać w przyszłości. Tym razem naukowcy wzięli na celownik nasiona bawełny, bogate w białko (ustępujące pod tym względem jedynie soi), ale także w trujący gossypol. Jednak dzięki inżynierii genetycznej problem ten został najwyraźniej przezwyciężony. Minie jednak kilka lat, zanim będzie można usiąść przy stole zastawionym bawełną. Ciekawe, czy znajdzie się jakiś Milo Minderbender, który zaserwuje bawełnę w czekoladzie... » więcej
Reaktor pod stopami

Reaktor pod stopami

05-12-2006 22:48 | Marcin 'Seji' Segit
Współczesna geologia twierdzi, że jądro Ziemi to kula zestalonego żelaza. Nasz glob, stygnąc, oddaje energię zgromadzoną w czasie formowania się planety 4,5 mld lat temu. Ale czy na pewno? Geochemik J. Marvin Herndon (na zdjęciu) uważa, że jest inaczej. Jego zdaniem w centrum Ziemi działa naturalny reaktor jądrowy produkujący energię. Podobnie jest też w przypadku Księżyca i innych odpowiednio dużych obiektów, jak Jowisz i jego księżyc Io.

O teorii Herndona, ostracyzmie środowiska naukowego i o powiązaniach naturalnych reaktorów jądrowych z ciemną materią możecie przeczytać klikając w nagłówek wieści. » więcej

Obrotowy wieżowiec

30-11-2006 14:36 | Marcin 'Seji' Segit
Inzynier Nick Cooper, autor m.in. projektu maszyny wiertniczej wykorzystanej przy budowie tunelu pod kanałem La Manche, zapowiedział powstanie w Dubaju obrotowego wieżowca. Cooper jest projektantem ruchomej podstawy budynku, dzięki której 30-piętrowa konstrukcja będzie obracana w ciągu godziny o kilka stopni. W ten sposób klienci z okien swoich apartamentów będą mogli podziwiać wciąż ten sam widok, za który zapłacili. » więcej
Wyświetlono rezultaty 121-140 z 396.