Aktualności

W 9 lat można odwiedzić cztery planetoidy.

W 9 lat można odwiedzić cztery planetoidy.

16-04-2007 11:35 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 0
W ubiegłym roku grupa naukowców z całego świata, pod przewodnictwem NASA, zajęła się problemem zbadania planetoid, jednych z najciekawszych ciał niebieskich. Na przełomie marca i kwietnia, w Arizonie odbyło się spotkanie zorganizowane przez NASA, na którym podsumowano badania. Naukowcy z turyńskiej politechniki, Lorenzo Casalino i Guido Colasurdo, wykreślili trajektorię lotu dla sondy, która w ciągu dziewięciu lat mogłaby odwiedzić cztery różnego rodzaju planetoidy. NASA wstępnie zaaprobowała projekt, ale nie wiadomo, kiedy misja ruszy.
Wkrótce zwijane wyświetlacze w telefonach komórkowych

Wkrótce zwijane wyświetlacze w telefonach komórkowych

14-04-2007 13:10 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 2
Biuro prasowe Polymer Vision informuje, że dzięki nawiązaniu współpracy z brytyjską firmą Innos, już pod koniec tego roku na rynku pojawią się zwijane wyświetlacze. Pomysł jest bardzo prosty: gdy korzystamy z telefonu, rozwijamy wyświetlacz, uzyskując kilkukrotnie większą powierzchnię. Gdy natomiast kończymy pracę, zwijamy go i chowamy do małego etui. Właśnie dzięki tej technologii powstały "e-readery" - elektroniczne notatniki. Teraz wykorzystać będą to mogli posiadacze "komórek".
Chemiczna ewolucja na Tytanie

Chemiczna ewolucja na Tytanie

14-04-2007 13:09 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 0
Czasopismo naukowe Icarus informuje, że reakcje zachodzące na Tytanie, jednym z księżyców Saturna, mogą w dalszej perspektywie doprowadzić do powstania życia. Podstawą takiego poglądu są badania przeprowadzone przez austriackich naukowców z University of Innsbruck, na czele z Berndem M. Rodem. » więcej
Marsjańska baza w Rosji

Marsjańska baza w Rosji

12-04-2007 23:04 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 7
Europejska Agencja Kosmiczna dołączyła do projektu stworzenia prototypowej marsjańskiej bazy Mars500. Celem eksperymentu jest odtworzenie warunków życia maksymalnie zbliżonych do tych panujących na Czerwonej Planecie. Sama baza ma się składać z modułu mieszkalnego, laboratorium i ambolatorium o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Uczestnicy projektu zostaną odcięci od świata na pięćset dni, podczas których będą spożywali jedzenie podobne do tego na Marsie, a ich komunikacja z Ziemią będzie opóźniona o 20 minut i będą mogli skorzystać z prototypu marsjańskiego łazika.

Mars500 rusza za rok, a dokładna lokalizacja bazy jest objęta tajemnicą.
46. rocznica okrążenia Ziemi

46. rocznica okrążenia Ziemi

12-04-2007 11:31 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 0
Na dziś przypada rocznica pierwszego w historii okrążenia Ziemi po orbicie satelitarnej. Dokonał tego Jurij Gagarin, rosyjski kosmonauta, na pokładzie statku kosmicznego Wostok w ciągu jednej godziny i 48 minut. Był to pierwszy lot człowieka w przestrzeni kosmicznej.
Sonda bada chmury na Wenus

Sonda bada chmury na Wenus

12-04-2007 09:40 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 0
Wysłana przez Europejską Agencję Kosmiczną sonda Venus Express bada powierzchnię Wenus. Kiedyś sądzono, że jest to planeta zbliżona do Ziemi, jednak obecnie wiemy o ogromnej różnicy temperatur i wiejących z potężną siłą wiatrach (dochodzących do 400 km/h). Naukowcy, by bliżej przyjrzeć się Wenus, musieli przeniknąć przez grubą warstwę chmur, która zakrywa powierzchnię planety. Tutaj znajdują się zdjęcia zrobione przez Venus Express.
Wzmacnianie pamięci poprzez mutację genu

Wzmacnianie pamięci poprzez mutację genu

10-04-2007 23:54 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 2
Naukowcy z Uniwersytetu McGilla w Montrealu badając myszy ze zmutowanym genem kodującym białko eIF2a odkryli metodę na utrwalanie wspomnień. Owo białko przyczynia się do blokady powstawania długotrwałych wspomnień, lecz wcześniej przechodzi proces fosforylacji - czyli dodania do niego grupy fosforanowej. Badania dowiodły, że jeśli proces fosforylacji nie zostanie przeprowadzony prawidłowo, umożliwi to dużo większe wykorzystanie zasobów pamięci długotrwałej i ułatwi proces uczenia się.

Naukowcy przypuszczają, że to odkrycie pomoże w walce z wszelkiego rodzaju zaburzeniami pamięci, w tym chorobą Alzheimera.
Opublikowano raport na temat globalnego ocieplenia

Opublikowano raport na temat globalnego ocieplenia

6 kwietnia w Brukseli IPCC, Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu, opublikował swój raport dotyczący globalnego ocieplenia. Jest to już czwarte podobne sprawozdanie tej organizacji działającej od 1988 roku i związanej z ONZ. Nie wiadomo w tej chwili, czy raport zostanie ratyfikowany przez państwa emitujące do atmosfery najwięcej gazów cieplarnianych - Stany Zjednoczone, Indie i Chiny, czy zostanie zignorowany jak protokół z Kioto z 1997 roku. » więcej
Programy edukacyjne nie są pomocne w nauce

Programy edukacyjne nie są pomocne w nauce

07-04-2007 17:21 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 1
Od 2002 roku prowadzono w amerykańskich szkołach pierwszego i drugiego stopnia program "Żadne dziecko nie pozostawione w tyle". Badania przeprowadzono na grupie 9424 uczniów - jako pomoc w toku nauczania, zastosowano gry i programy edukacyjne. Wyniki badań wykazały, że zastosowanie nowych rozwiązań nie ma żadnego wpływu na zwiększenie efektywności nauczania.

Jednak zwolennicy projektu zwracają uwagę na liczne błędy popełnione podczas programu: brak jednolitego systemu nauczania i brak wyszkolenia nauczycieli, którzy sprawowali pieczę nad uczniami. Profesor Elliot Soloway, wykładowca na uniwersytecie w Michigan stwierdził, że "Najbardziej ucierpią na tym biedne dzieci, ponieważ z tego powodu ich szkoły nie otrzymają dostępu do nowoczesnych technologii".
Przewidział zatonięcie

Przewidział zatonięcie "Titanica"?

07-04-2007 09:23 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 7
21 kwietnia w angielskiej miejscowości Devizes w hrabstwie Wiltshire odbędzie się licytacja pamiątek po pasażerach "Titanica". Pośród nich, znaleziono list niejakiego Alfreda Rowe'a, w którym dzieli się z żoną obawami dotyczącymy wielkości statku i tego, że może stanowić "potencjalne zagrożenie". Brytyjski farmer, płynący z Liverpoolu do Stanów Zjednoczonych, był jedną z 1522 osób, które zginęły po tym, jak okręt uderzył w górę lodową.

"Titanic" zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku.
Powstanie uniwersalna krew?

Powstanie uniwersalna krew?

05-04-2007 14:15 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 6
Naukowcy z Danii i Szwecji odkryli enzymy, które pozwalają na oczyszczenie krwinek z antygenów A lub B. Pozwala to na stworzenie grupy 0, którą można przetoczyć każdemu pacjentowi. Dzięki temu będzie można wyeliminować pomyłki przy transfuzjach i problemy z brakiem odpowiedniej grupy krwi.

Przewiduje się, że uniwersalna krew będzie dostęna w ciągu pięciu najbliższych lat. W obecnej chwili jest wciąż poddawana testom.
Zamienić ojca w diament

Zamienić ojca w diament

05-04-2007 01:28 | Marcin 'DanseMacabre' Kowalski | Komentarze: 2
Pewna dziewiętnastoletnia Niemka, chcąc złożyć hołd zmarłemu ojcu, postanowiła poddać prochy procesowi zmiany w sztuczny diament. Technika ta stosowana jest już od 50 lat. Prochy pod olbrzymim ciśnieniem i wysoką temperaturą zamieniają się w ten piękny minerał w ciągu paru miesięcy.

Realizacji pomysłu sprzeciwiła się babcia dziewczyny, a sąd przyznał jej rację. Sąd swoją decyzje uzasadnił tym, że córka nie dostarczyła przekonywujących dowodów na to, iż zamiana w diament była ostatnią wolą jej zmarłego ojca. » więcej
Fałszywe szczątki Joanny d'Arc

Fałszywe szczątki Joanny d'Arc

05-04-2007 00:41 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 0
Żebro, które przez wiele lat uważane było za szczątki Joanny D'Arc, jest niczym innym jak fragmentem egipskiej mumii - poinformowała międzynarodowa grupa badawcza, pod wodzą Philippe'a Charliera. Do oszustwa doszło prawdopodobnie w XIX wieku, podczas przygotowań do beatyfikacji Dziewicy Orleańskiej, które miało miejsce w 1920 roku. Żebro pochodzi z VII-III wieku p.n.e. i, jakby na potwierdzenie swojej teorii, badacze znaleźli ślady pyłków sosny, służącej w starożytnym Egipcie do balsamowania zwłok.

Joanna D'Arc spłonęła 30 maja 1431 roku na Starym Rynku w Rouen podczas Wojny Stuletniej.
Rozwiązano tajemnicę piramidy Cheopsa?

Rozwiązano tajemnicę piramidy Cheopsa?

03-04-2007 14:30 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 7
Francuski inżynier - Jean-Pierre Houdin - oznajmił, iż wie, jak Egipcjanie zbudowali największą piramidę świata. Wedle jego teorii, bazującej na komputerowych symulacjach, budowniczy posługiwali się specjalnymi rampami, ułożonymi wewnątrz piramidy, układających się w kształt spirali. Francuz twierdzi, że wie też jak transportowano ogromne, 50-tonowe bloki granitu - uważa, że stworzono przeciwwagę w Wielkiej Galerii - dużym korytarzu wewnątrz piramidy, ciągnącym się aż do komory grobowej i w ten sposób wciągano budulec na rampę.

W 1986 roku, badania przeprowadzone przez francuskich geofizyków wskazywały na istnienie pustych przestrzeni wewnątrz piramidy - układających się właśnie w spiralę.

W obecnej chwili Houndin oczekuje na pozwolenie egipskich władz, na bliższe zbadanie piramidy.
Polski jacht wpadł w pułapkę Trójkąta Bermudzkiego

Polski jacht wpadł w pułapkę Trójkąta Bermudzkiego

01-04-2007 15:14 | Jarosław 'beacon' Kopeć | Komentarze: 3
Polski jacht "Kairos II" podczas przepływania w okolicy Wysp Bermudzkich został unieruchomiony ze względu na złamanie masztu i awarię silnika. Na statku znajdowała się czteroosobowa załoga, wśród której była również jedna kobieta.

Natychmiast na wezwanie pomocy zareagowała duńska jednostka badawcza i amerykańska Straż Przybrzeżna. "Do awarii doszło na obszarze tzw. Trójkąta Bermudzkiego, około 1500 km od Florydy, 800 km od Bermudów, gdzie kierował się polski jacht i około 700 km od Puerto Rico."
Sześciokątny cyklon na Saturnie

Sześciokątny cyklon na Saturnie

31-03-2007 11:21 | | Komentarze: 13
Sześciokąt dwakroć większy od Ziemi - wpływ Przedwiecznych? Refleks Paradoksu po wulgarnej bitwie magów? A może wejrzenie ducha samej planety? » więcej
Księżycowy pył niebezpieczny dla astronautów

Księżycowy pył niebezpieczny dla astronautów

Według NASA, wdychanie księżycowego pyłu jest szkodliwe dla astronautów. Członek Apollo 17, Harrison H. Schmitt, który ostatni chodził po Srebrnym Globie mówił o swojego rodzaju "gorączce siennej", gdy pył z jego skafandra dostał się do modułu mieszkalnego.

Badacze twierdzą, iż cząstki (mające mniej niż 2,5 mikrometra i stanowiące około 3% powierzchni Księżyca) mogą powodować schorzenia podobne do tych, na które cierpią górnicy. Naukowcy wskazują także na istnienie drobinek o wielkości zaledwie 10-20 nanometrów, które byłby w stanie dostać się do układu krwionośnego i spowodować trudności w przenoszeniu tlenu przez krwinki.

W Knoxville na University of Tennessee opracowuje się metody, mające na celu usunięcie owych drobinek pyłu, wykorzystując do tego magnes. Proponowane jest także użycie robotów, które mikrofalami miałyby zamienić pył w szkliwo. » więcej
Udostępniono archiwa dotyczące UFO

Udostępniono archiwa dotyczące UFO

CNES, francuska agencja kosmiczna, udostępniła na swoich stronach internetowych zbierane od 1977 roku dowody na istnienie UFO. Można pośród nich znaleźć mapy, szkice, raporty policyjne oraz zdjęcia. Według ekspertów, jedynie 9% przypadków można wyjaśnić całkowicie - pozostałe do dziś stanowią zagadkę. » więcej
Gry myślami sterowane

Gry myślami sterowane

11-03-2007 13:17 | Maciej 'lucek' Sabat | Komentarze: 1
Firma Emotiv Systems szumnie ogłasza na swojej stronie plan nowego interfejsu sterującego grami komputerowymi.

Projekt Epoc to zakładany na głowę zestaw elektrod, który odczytuje fale mózgowe, uczucia i wrażenia. Bezprzewodowo łączy się z komputerem lub konsolą, umożliwiając kontrolę gry za pomocą myśli. » więcej

Nie tylko miłośnicy fantastyki lubią inne światy

02-03-2007 13:02 | Jan 'Johny' Pawlak
Na łamach portalu Onet.pl można przeczytać artykuł o Second Life - wirtualnej planecie, na której działki pod zabudowę kupuje się za prawdziwe pieniądze. W tym świecie mają już swoje filie takie firmy jak Adidas, Toyota czy Nissan. Działa też tam agencja prasowa Reutera. Więcej po kliknięciu w nagłówek wieści. » więcej
Wyświetlono rezultaty 101-120 z 396.
ZAMKNIJ
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.