Aktualności

17. urodziny Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

17. urodziny Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

01-05-2007 21:06 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 0
Z okazji siedemnastych urodzin Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, należącego do NASA i ESA, pojawiły się interesujące zdjęcia z Mgławicy Carina. Można je znaleźć tutaj.
Polska współpracuje z ESA

Polska współpracuje z ESA

28-04-2007 13:14 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 1
Wczoraj w Warszawie podpisano porozumienie, na którego podstawie Polska stała się Europejskim Państwem Współpracującym z Europejską Agencją Kosmiczną. Wzmacnia to nasze kontakty z tą instytucją, których rozpoczęcie datuje się na 1994 rok. Porozumienie stwarza nowe możliwości dla naszych naukowców, przygotowując Polskę do członkostwa w ESA i udziału w europejskim programie kosmicznym.
Nie będąc inteligentnym też możesz się wzbogacić

Nie będąc inteligentnym też możesz się wzbogacić

26-04-2007 11:33 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 4
Naukowcy z Ohio State University uważają, że ludzie inteligentniejsi wcale nie bogacą się łatwiej i w takim samym stopniu, jak ci obdarzeni niższym IQ, są narażeni na kłopoty natury finansowej. Badania były prowadzone przez 30 lat na grupie 7,5 tysiąca Amerykanów i okazało się, że osoby bystrzejsze mają wyższe zarobki, jednak nie różnią się od innych ogólnym poziomem zamożności. W takim samym stopniu zalegają ze spłatą rachunków czy ogłaszają bankructwo. Naukowcy, dla przykładu, wskazali na profesorów akademickich, którzy nie posiadają drogich samochodów - raczej jeżdżą starymi, wysłużonymi pojazdami, których wartość bardzo często jest poniżej przeciętnej.
Serbski origin Supermana

Serbski origin Supermana

26-04-2007 00:56 | Maciej 'Repek' Reputakowski
Serwis gazeta.pl informuje o interesującym odkryciu serbskich naukowców. Podobno na zachodzie kraju odkryto minerał, który strukturą przypomina komiksowy kryptonit.

Więcej po kliknięciu w nagłówek wieści. » więcej

Terra Nova?

25-04-2007 13:45 | Łukasz 'TOR' Garczewski | Komentarze: 1
Europejscy naukowcy odkryli odległą od nas o 20 lat świetlnych planetę przypominającą Ziemię. Orbituje ona wokół czerwonego karła i jest nieco większa od naszej planety.
Opublikowano zdjęcia Słońca

Opublikowano zdjęcia Słońca

25-04-2007 13:41 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 4
NASA opublikowała zdjęcia Słońca - można je znaleźć tutaj. Według naukowców, pozwoli to przewidywać w przyszłości wybuchy słoneczne, które, jak ten w ubiegłym roku, mogą zakłócić działanie systemów elektronicznych na Ziemi.
Linia papilarna zamiast podpisu pod listą

Linia papilarna zamiast podpisu pod listą

25-04-2007 13:40 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 0
Gazeta China Daily donosi, że Kolegium Studiów Międzynarodowych Meija w Uniwersytecie Hunan wydało ponad 32 tys. dolarów na zainstalowanie w każdej z sal wykładowych czytników linii papilarnych. Teraz zamiast podpisu studenci skanują linię papilarną kciuka. Dzięki temu, wykładowcy nie tracą czasu na sporządzanie listy obecności, a frekwencja wzrosła do 95%.
Implanty pozwolą odzyskać wzrok?

Implanty pozwolą odzyskać wzrok?

25-04-2007 13:37 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 2
Pismo Proceedings of the National Academy of Sciences informuje, że prowadzone są badania nad implantami, które mogłyby pomóc w odzyskaniu wzroku osobom, które straciły go w wyniku jaskry czy degeneracji plamkowej. John Pezaris i Clay Reid wprowadzili małpom elektrody do jądra kolankowatego wzgórza w miejscu, gdzie dochodzi do przełączenia pomiędzy włóknami nerwowymi, którymi impulsy płyną od siatkówki oka.

Stymulując elektrycznie odpowiednio owo wzgórze, doprowadzali do ruchów oka, który przypominał ten przy reakcji małpy na punkt świetlny na ekranie monitora. Istotą problemu jest to, że pomimo zniszczenia wzroku, nie zostały zniszczone ośrodki w mózgu odpowiedzialne za widzenie. Skoro małpy reagowały na impulsy płynące z elektrod, istnieje szansa na stworzenie w przyszłości implantów, które poprzez podobną stymulację będą choć częściowo mogły przywrócić wzrok niewidomym.
Pastylki pozwolą pokonać choroby genetyczne?

Pastylki pozwolą pokonać choroby genetyczne?

24-04-2007 00:05 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 2
Naukowcy z Uniwersytetu Pennsylwania dowodzą, że pastylki są w stanie pokonać niektóre z chorób genetycznych. Podstawą wielu schorzeń, takich jak hemofilia czy dystrofia mięśni, jest zmutowany gen, który zbyt wcześnie przesyła do mózgu informację o przerwaniu produkcji bardzo istotnego białka. W efekcie sprawia to, że organizm rozwija się nieprawidłowo.

Według badaczy, kluczem do sukcesu nie jest korygowanie mutacji genu, a zapobieżenie przesłaniu informacji o zaprzestaniu wytwarzania owego białka. W obecnej chwili są prowadzone testy na zwierzętach i, wedle optymistycznych prognoz, lek o nazwie PTC 124 będzie dostępny na rynku za trzy lata.
Sondy badają wybuchy słoneczne

Sondy badają wybuchy słoneczne

23-04-2007 10:17 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 8
W obecnej chwili, Słońce jest obserwowane przez dwie sondy - STEREO, misję NASA, której zadaniem jest obserwacja przestrzeni między gwiazdą a Ziemią, oraz Hinode - misję japońską, krążącą po orbicie ziemskiej. Jednym ze zjawisk zarejestrowanych przez sondy są wybuchy słoneczne, czyli gwałtowne uwolnienie energii uwięzionej w polu magnetycznym w koronie słonecznej. Najmniejsze z owych wybuchów powodują wzrost temperatury o miliony stopni Celsjusza, natomiast największe, nazywane koronalnymi wyrzutami masy, mogą spowodować burze w polu magnetycznym Ziemi. Te ostatnie powodują wyrzucenie w przestrzeń kosmiczną milionów ton plazmy, pędzącej z prędkością miliona kilometrów na godzinę.

Obie sondy pozwalają na badanie relacji między wiatrem słonecznym a wybuchami na gwieździe. Oprócz STEREO i Hinode, Słońce jest obserwowane przez sondę Ulysses i obserwatorium orbitalne SOHO. Więcej o słonecznych obserwacjach przeczytacie po kliknięciu w nagłówek wieści.
Templariusze w Bułgarii?

Templariusze w Bułgarii?

21-04-2007 15:19 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 7
W Bułgarii rozpoczęły się poszukiwania śladów zakonu templariuszy. Badania prowadzi Nikolai Owczarow, jeden z najbardziej znanych bułgarskich archeologów. Impulsem do rozpoczęcia poszukiwań było znalezienie w pobliżu Ruse, w północnej Bułgarii, kamienia z wykutymi krzyżami w kształcie podobnym do symbolu zakonu templariuszy.

Zakon templariuszy został założony 1119 roku podczas pierwszej krucjaty i jego pierwotnym zadaniem była obrona Jerozolimy przed muzułmanami. Jednak z biegiem czasu jego rola rosła i zaczął odgrywać coraz większą polityczną rolę w Europie. Został rozwiązany w 1307 roku dekretem papieża Klemensa V, a jego członkowie oskarżeni o herezję i straceni.
Windows po 3 dolary?

Windows po 3 dolary?

21-04-2007 15:14 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 1
Bill Gates, podczas pobytu w Pekinie, zapowiedział projekt "Nieograniczony Potencjał". W jego ramach, kraje rozwijające się będą mogły zakupić oprogramowanie Microsoftu za jedyne 3 dolary - lecz tylko do komputerów przeznaczonych dla szkół. Potentat na rynku systemów operacyjnych uważa, iż jest to czysty interes, gdyż i tak w krajach objętych programem Windowsa można kupić po bardzo niskich cenach.

Oprócz "Nieograniczonego Potencjału" prowadzone są prace nad programem "Jeden laptop dla jednego dziecka". Ideą projektu jest stworzenie tanich i wytrzymałych komputerów osobistych dla dzieci z krajów rozwijających się. Pierwsze laptopy mają trafić do nich już w tym roku.
Brak liści przyczyną śmierci żab

Brak liści przyczyną śmierci żab

19-04-2007 23:07 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 1
Międzynarodowy zespół naukowców na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences poinformował, że spadek populacji żab w Ameryce Południowej jest spowodowany brakiem liści w ściółce, a nie chorobotwórczym grzybem, jak dotychczas sądzono. Badacze uważają, że płazy zwyczajnie nie mają się gdzie schronić, nie mogą polować i w efekcie giną. Przez 25 lat - od 1970 do 2005 - liczba żab w tamtejszych lasach deszczowych zmniejszyła się aż o 75%.
Irlandzki filantrop chce stworzyć Encyklopedię Człowieka

Irlandzki filantrop chce stworzyć Encyklopedię Człowieka

19-04-2007 13:52 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 2
Bob Geldof, irlandzki muzyk i filantrop, wpadł na pomysł, by stworzyć internetową Encyklopedię Człowieka. Miałby się w niej znaleźć opis każdej z 900 grup, według antropologów tworzących ludzkość. Pomysł spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony naukowców, którzy twierdzą, że projekt nie pozwoli zapomnieć o małych, rdzennych kulturach, które giną w szybkim tempie. Geldof chce, by w Encyklopedii znalazły się zwyczaje, historia, literatura, a nawet ludowe dowcipy.
Sztuczny śnieg w Tybecie

Sztuczny śnieg w Tybecie

19-04-2007 13:51 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 0
Chińskie władze wywołały na terenie Tybetu na wysokości 4,5 tysiąca metrów sztuczne opady śniegu. Ekolodzy uważają, że obniżka poziomu rzek wypływających z najwyższych gór świata jest wynikiem topnienia lodowców oraz przedłużającej się suszy, poważnie zagrażającej pastwiskom. Jest to pierwszy przypadek, gdy Chiny uciekły się do wywołania sztucznych opadów śniegu, by zwalczyć suszę.
Rośliny niekoniecznie zielone

Rośliny niekoniecznie zielone

18-04-2007 16:22 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 6
NASA, na łamach czasopisma Astrobiology podała informację, że kolor roślin na innych planetach zależy od gwiazdy, wokół której ciało niebieskie się porusza i długości fal świetlnych. Na Ziemi, gdzie rośliny dostają najwięcej światła czerwonego, a najłatwiej przyswajają niebieskie, odbieramy rośliny jako zielone. Na innych planetach spektrum barw może być zupełnie inne, co sprawi, że rośliny będą żółte, czerwone albo nawet czarne.
Efekt geodezyjny potwierdzony przez sondę NASA

Efekt geodezyjny potwierdzony przez sondę NASA

17-04-2007 22:20 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 5
Efektem geodezyjnym nazywamy zakrzywienie czasoprzestrzeni wokół posiadającego dużą masę ciała w kosmosie. Jest to jedno z założeń teorii względności, właśnie potwierdzone przez sondę Gravity. Efekt geodezyjny występuje wokół Ziemi, a dane dostarczone przez NASA zgadzają się niemal całkowicie z obliczeniami dokonanymi przez Alberta Einsteina.
Lista pasażerów

Lista pasażerów "Titanica" dostępna w sieci

17-04-2007 12:15 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 32
Z okazji 95. rocznicy katastrofy "Titanica" udostępniono w Internecie listę pasażerów "niezatapialnego" transatlantyka. Statek zatonął 15 kwietnia 1912 roku, śmierć poniosło ponad 1,5 tysiąca osób, około 700 zostało uratowanych. Listę można znaleźć tutaj.
VII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi już w środę

VII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi już w środę

W najbliższą środę, 18 kwietnia, rozpocznie się VII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, który potrwa do 24 kwietnia. W jego ramach odbędzie się ponad 200 imprez, pod hasłem "Poznaj siebie i świat" - wykłady, pokazy, konferencje. Celem festiwalu jest propagowanie osiągnięć naukowych i postępu technicznego. Jak co roku będzie miała miejsce ceremonia wręczenia "Łódzkich Eurek" dla najwybitniejszych badaczy z Łodzi. Ponadto organizatorzy obiecują nowy blok - "Nobliści 2006", w którym przybliżą zwiedzającym lauretów ubiegłorocznych nagród Nobla i ich osiągnięcia. Imprezy odbywają się na wyższych uczelniach, a także w muzeach, galeriach i teatrach. Wstęp wolny. » więcej
Wirus grypy odporny na leki

Wirus grypy odporny na leki

16-04-2007 11:36 | Arkadiusz 'Jeremiah Covenant' Słowik | Komentarze: 0
Journal of the American Medical Association podaje, iż leki, które miały chronić przed grypą, okazują się nieskuteczne. Japończycy, często stosujący Tamiflu i Relenzę - dwa preparaty, które według ekspertów miały być wyjątkowo efektywne, informują, iż wirus się na nie uodpornił. Naukowcy ostrzegają przed grożącą pandemią, jednocześnie pracując nad nowymi lekami.
Wyświetlono rezultaty 81-100 z 396.