string(15) ""
» Blog » nWoD Hacks and Tricks: Półkropki
18-12-2010 14:40

nWoD Hacks and Tricks: Półkropki

W działach: nwod, hacks and tricks | Odsłony: 11

nWoD Hacks and Tricks: Półkropki
Czy i Wam, gdy graliście w nWoDa, zdarzyło się pomyśleć „hej, moja postać może nie zasługuje na kropkę w nauce, ale kara -3 to przesada, skończyła szkołę średnią o profilu (jakimśtam)”? Mnie kilka razy i faktycznie, o ile różnica w ilości kości między postacią niewytrenowaną a wytrenowaną w umiejętnościach fizycznych i społecznych to tylko dwie kości, w wypadku umysłowych wzrasta do kości czterech (dokładnie tyle różnicy jest między -3 przy braku kropek, a +1 przy jednej kropce). I na pewno ktoś stwierdził, że jego Kowalsky może nie jest asem nauk ścisłych, coś jednak powinien o tej fizyce wiedzieć. Jednak ów przeciętny John K. posiada równie przeciętne 2 kropki inteligencji i w ten magiczny sposób jego pula jest zredukowana do -1 kości, co sprowadza się generalnie do rzutu szansy. Więc ma 10% szans na to, że wyciągnie właściwy wniosek i 10% na to, że palnie taką gafę, że jego pani od danego przedmiotu przewróci się w grobie.

Moim zdaniem ta dziura jest nie do przeskoczenia i jest to trochę nie fair, jako że niejedna osoba posiada naprawdę bardzo podstawową wiedzę w danych dziedzinach i raczej niewielka jest szansa na to, że powie, że wzór na czas spadania przedmiotu wynika z ruchu jednostajnego. (choć pewien majster na budowie, na której pracowałem, obstawał przy tym bardzo uparcie)

Proponowane rozwiązanie jest następujące: PÓŁKROPEK

Ho, ho, ho, pytacie, czymże ów półkropek jest? To stan przejściowy między „nie umiem” a „coś tam umiem” i robi rzecz następującą: zmniejsza karę za niewykupioną umiejętność o jeden. A co za tym idzie, gracz, który ma półkropka w nauce, ma karę -2 zamiast -3, zaś posiadanie półkropka w broni palnej zamienia karę -1 na neutralne 0.

Możnaby rzec, że pan Kowalsky ze swoimi dwiema kropami inteligencji wciąż jest w przysłowym czteroliterowym miejscu, bo pula kości wynosi 0, co znowu sprowadza się do rzutu szansy. Jednak, jako że mamy już, mniej lub bardziej, wykupioną umiejętność owym półkropkiem, możemy powykupywać sobie specjalizacje. Więc półkropek w nauce ze specjalizacją w fizyce pozwala naszej postaci wykonywać rzut z karą -1, podobną, jak w przypadku umiejętności fizycznych czy społecznych. Postać posiadająca przysłowiowe dwie kropy w odpowiednim atrybucie wciąż ma 30% szans na uzyskanie sukcesu w rzucie.

Jak zdobyć takiego półkropka? Reguły zezwalania na wykupywanie danych umiejętności zależą od prywatnych preferencji MG, zaś ze strony mechanicznej ma się to następująco: półkropek kosztuje 1 expa, zaś przeskoczenie z półkropka na zwykłą kropę to kwestia pokrycia brakującej sumy, czyli 2 expy. Przy tworzeniu postaci można też pozwolić na wymienienie jednej kropki na dwa półkropki.

Osobiście nie uważam tego za rozwiązanie naruszające w znacznym stopniu równowagę mechaniki, owszem, można sobie zapchać wszystkie skille półkropkami, ale równie dobrze przy odrobinie expa można to zrobić pełnymi kropami.

Ach, jeszcze jedna rzecz. Jak oznaczyć wykupionego półkropka? Za pomocą ołówka obrysować pustą kropkę na karcie postaci tak, by w środku była biała, a jednak żeby była zauważalna modyfikacja w owym miejscu.

Komentarze


Headbanger
   
Ocena:
0
Fajny pomysł. Podobnie jak Szczurze osłony to też wprowadzam bez zmian do swoich homerulesów.
18-12-2010 15:12
Szczur
   
Ocena:
0
Osobiście używam innego rozwiązania - pozwalam posiadać specjalizacje w umiejętnościach na 0 i wtedy test wykonywany jest bez minusów za brak umiejętności (czyli osoba z Dex 3, Firearms 0 i specjalizacją Paintball będzie miała 4 kostki, żeby kogoś trafić z markera i tylko 2 jak sięgnie po pistolet).
Dla większości rozwiązań wydaje mi się, że osobiście półkropek nie znajdzie u mnie zapotrzebowania - testów gdzie wymagana jest tylko elementarna wiedza po prostu nie wykonuje.
18-12-2010 15:31
Headbanger
   
Ocena:
0
myślę, że tu nie chodzi o elementarną wiedzę, ale o normalne testy robione przez ludzi którzy nie są specjalistami, ale mają np. naturalny talent w jakiejś dziedzinie nie podparty odpowiednią edukacją, albo zwyczajnie "kiedyś byłem w tym dobry ale to było 20 lat temu" :).
18-12-2010 15:48
Szczur
   
Ocena:
+1
@Headbanger
Moim zdaniem system działa - jeśli w wielu elementach nauk ścisłych wychodzimy poza elementarną wiedzę, to talent niespecjalnie pomoże, w socjalach i fizycznych niski minus (-1 to prawie nic) tak naprawdę nie sprawia zbytnio realnych problemów na sesjach jeśli chodzi o testy - zwłaszcza jeśli coś jest dla kogoś ważne (bo wtedy ma +3 z Siły Woli).
A jeśli ktoś kiedyś był w czymś dobry, to jedna kropka mu raczej pozostanie :)


Niemniej nie mówię przecież, że to złe rozwiązanie - jak ktoś go potrzebuje to jak najbardziej powinien użyć. Żadnych strasznych wad mechanicznych ono nie ma (a jak ktoś używa jeszcze domyślnej kreacji postaci to żadną zmianą balansu nie ma się co przejmować - tam jest ogromny rozstrzał w ekwiwalencie PD ;) ).
18-12-2010 16:14
katholhoo
   
Ocena:
0
Generalnie rzecz biorąc półkropek jest bardzo przydatny w umiejętnościach umysłowych, fizyczne i społeczne już niekoniecznie. ;) Ale tak czy siak, może być przydatne dla potrzeb tworzenia spójnej postaci.
18-12-2010 20:55

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.