» Wieści » Zasady oceniania prac konkursowych

Zasady oceniania prac konkursowych

21-09-2005 19:22 | Bartek 'Ballis' Lisowski

Jak już zapewne wiecie, nasz konkurs definitywnie się zakończył. Otrzymaliśmy łącznie osiem prac, których krótkie fragmenty i nazwiska Autorów będziemy publikowali od jutra. A dziś możecie zapoznać się z prostym systemem oceniania tekstów, którym będą posługiwali się jurorzy.
I tak:
- operujemy w skali 0-10, skok punktów co jeden (czyli nie ma połówek, ćwiartek ani innych ułamków punktu);
- za estetykę pracy (ortografia, interpunkcja, czytelność i przejrzystość...) można otrzymać 0 punktów lub 1 punkt;
- za pomysł (czyli to, co najważniejsze) - 0, 1, 2, 3 punkty;
- za styl (czyli, najogólniej, przyjemność płynącą z czytania) - 0, 1, 2, 3 punkty;
- ponadto, recenzent ma do dyspozycji maksymalnie 3 punkty specjalne, które może (ale nie musi) przyznać, wraz z uzasadnieniem, danej pracy.

- wszelkie dodatki do tekstu zostaną ocenione i nagrodzone osobno;

Jak widzicie, szczególny nacisk kładziemy na pomysł i sprawność językową (maksymalnie aż 6 punktów!), do estetyki przywiązując mniejszą wagę (najwyżej 1 punkt za względnie poprawną pracę). Oczywiście, to ile punktów przyzna dany juror jest kwestią jego wyczucia i gustu. Właśnie dlatego jest nas pięcioro - ze wszystkich ocen wyciągniemy średnią arytmetyczną i to ona (poparta ewentualną dyskusją) będzie decydowała o kolejności zajmowanych miejsc.

Teksty będą publikowane na naszej stronie bez naszej ingerencji merytoryczno-stylistycznej. Poprawione zostaną jedynie błędy ortograficzne, interpunkcyjne i ew. edytorskie. Dodatkowo, pod każdą pracą (chyba, że ktoś sobie tego nie życzy - w takiej sytuacji proszę o informację) znajdziecie komentarze jurorów - takie minirecenzje.
Korzystając z okazji, pragnę podziękować wszystkim, którym chciało się chcieć i wysłać do nas efekt swojej mozolnej, niełatwej pracy. Powodzenia!
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


~Maliniak

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
To powinno być wiadome PRZED terminem nadsyłania prac :/ Przy tworzeniu tekstu pomagałem sobie stworzoną przez siebie tablicą genealogiczną, którą mogłem przepisać i w ładnej formie wysłać. A teraz? Mogę co najwyżej żałować straconego (potencjalnego) punktu...

Plusem jest czytelność oceniania prac.
21-09-2005 22:43
~Michap

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Racja. Ktyteria oceny powinny być wiadome przy ogłoszeniu konkursu, dobrze aby działo się tak w wypadku następnych tego typu przedsięwzięć.
22-09-2005 22:10
Ballis
   
Ocena:
0
Przyznaję Wam rację. Obgadamy to jeszcze. Mimo wszytsko dzięki za wyrozumiałość. My też się dopiero uczymy robić konkursy - przy drugim będzie lepiej:-) Postaramy się nikogo nie skrzywdzić, a jednocześnie wyłonić teksty najlepsze.
Póki co - wracam do czytania Waszych prac.

Pozdrawiam.
22-09-2005 22:14
~Ezechiel

Użytkownik niezarejestrowany
    Inaczej
Ocena:
0
Szkoda, że postawiłem na "użytkowowść" tekstu a nie na jego "literackość", z powodu nieznajmości kryteriów

Niemniej popieram przedmówców, ale Ballisa sie już nie czepiam. Errare humanum est.
23-09-2005 13:16
Ballis
   
Ocena:
0
Mała zmiana w regulaminie. Wszelkie pomoce i dodatki do tekstów zostaną ocenione i nagrodzone osobno (nie odbędzie się to kosztem nagród głównego konkursu; przewiduję niewielkie nagrody dodatkowe). Znika zatem kryterium oceny dodatków, zaś każdy recenzent ma 3 punkty specjalne.

Ezi: bez przesady. Styl ma się jeden. A teksty użytkowe też czyta się lepiej lub gorzej. Tutaj będę nieubłagany i z Twoją uwagą absolutnie się nie zgadzam :-)

Pozdrawiam,

B.
23-09-2005 17:12
~Ezechiel

Użytkownik niezarejestrowany
    Inne
Ocena:
0
Masz prawo Ballis. Styl może jest jeden, ale inna jest forma pisania w zalezoności od przeznaczenia.

Koniec kłótni z jurorem, bo to niebezpieczne zajęcie :-) .

Wyjście jakie wybraliście jest dobre. Konkurs literacki to nie konkurs pięknosci, ani nie testy narzędzi.
23-09-2005 20:30
~Maliniak

Użytkownik niezarejestrowany
    Ezechiel - użytkowość a literackość
Ocena:
0
Nie sądzę, żeby wpłynęło to na ocenę Twojej pracy - punkty za pomysł tu "nie podchodzą", podobnie (chyba) za przyjemność z czytania - może być większa, jeśli tekst jest ładnie napisany, ale równie dobrze zerowa w przypadku przepięknego wodolejstwa bez konkretów
Ballis - zmiana słuszna, choć byłaby niepotrzebna, gdybyście podali kryteria wcześniej. Jak by nie było - powodzenia w następnych konkursach (uczestnikom i organizatorom :) ) - mam nadzieję, że będą.
23-09-2005 21:08
~Michap

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ja się jednak przychylę do tego co pisze Ezechiel. Wiem dobrze o co mu chodzi. Teraz jednak to już trąbienie nad rozlanym mlekiem...
23-09-2005 22:18
oddtail
   
Ocena:
0
"Otrzymaliśmy łącznie osiem prac, których krótkie fragmenty i nazwiska Autorów będziemy publikowali od jutra."

Składanie takich obietnic przywodzi mi na myśl niektórych polskich polityków. Po co składać deklarację, której się później nie dotrzyma?
27-09-2005 14:01
Ballis
   
Ocena:
0
Zmieniły się nieco plany - po długiej dyskusji doszliśmy z Józkiem do wniosku, że fragmentów nie będzie. Od razu opublikujemy zwycięskie prace, podobnie nazwiska Autorów.
27-09-2005 14:43

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.