» Wieści » Wieści o Nordii

Wieści o Nordii

|

Wieści o Nordii
Na oficjalnej stronie Monastyru ukazała się trzecia część Listów z Północy, autorstwa Ignacego Trzewiczka. Z najnowszej części cyklu dowiemy się jak powstawał pomysł na Nordię, dodatek do Monastyru. Zaprezentowana została także forma, w jakiej będą ukazywały się przyszłe dodatki do tego systemu.

Przejdź dalej: Wieści o Nordii

Źródło: Oficjalna strona Monastyru

Komentarze


~morgonn

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
...nie mówiąc już o zapowiadanych bajecznych ilustracjach, które teraz mogą być małe i zupełnie nieczytelne. A dla mnie ilustracje są niezwykle ważne, budzą skojarzenia ze światem gry. Często jeden rzut oka na ilustrację wystarczy za natchnienie do poprowadzenia sesji.
06-10-2006 09:59
MadMartigan
   
Ocena:
0
Ehh.. i do tego na papierze ecco :(
Sam kupuje calkiem sporo podrecznikow. Nie tylko do tych gier, ktore sam prowadze( i w takim przypadku nie przeszkadza mi, ze place 100 zlotych za 128 czarno-bialych stron do Transhuman Space w miekkiej okladce), ale czesto rowniez kupuje podreczniki "do poczytania". W takim celu kupilem Warhammera 2nd edition, nowego Woda, w takim celu kupie nadchodzacego Lankhmara. I dlatego kupilem Monastyr, pierwotna wersja wogole mnie nie interesowala, dopiero "wypasiony" HardCover wzbudzil moje zainteresowanie. I choc zamierzalem kupic Nordie, to teraz, gdy dowiedzialem sie, ze bedzie cienka ksiazeczka na kiepskim papierze... jakos mi ochota przeszla. Oczywiscie jestem nietypowym przypadkiem, ale sadze, ze rowniez fani Monka ktorzy dokonali przedplaty za piekny podrecznik a dostana teraz takiego "szmatlawca" moga sie poczuc po prostu oszukani.

Nie mowiac juz o tym, ze to nie pierwszy raz gdy Portal wykreca taki numer
06-10-2006 10:29
~trzewik

Użytkownik niezarejestrowany
    flejm started
Ocena:
0
No to tradycyjnie, ruszamy...

Gruszczy: Dobrze, że Wydawnictwo Portal ma zaufanie do trzewikowych pomysłów, dzięki temu na polski rynek trafiły Machina, Zombiaki, Neuroshima, Monastyr, czasopismo Portal...


Oddtail: DP nie są wydane jak książka, lecz jak NS, czyli format B5, dwie kolumny, typowy skład podręcznika (rozstawienie ilustracji, rozdziałów, ramek). Nordia będzie wyglądać jak książka.


Oddtail: Nie wiadomo w jakiej formie wyjdzie Bardania, więc nie ma chyba na razie powodów do paniki.


Kadyceusz: Nordia jest wydana w formie książki, a nie jest książką. Jeśli chodzi o Monastyrowe książki, ukaże się antologia opowiadań Dwanaście Krzyży.


Morgonn: Spośród wszystkich, którzy zamówili Nordię w przedsprzedaży ANI JEDNA osoba nie skontaktowała się z wydawnictwem żądając zwrotu 60,00 złotych i chcąc wycofać się z przedsprzedaży. Twoja więc opieka nad poszkodowanymi jest szalchetna, nie mniej, nie ma żadnych poszkodowanych.


Morgonn: papier ECCO nie jest papierem toaletowym, lecz papierem, ne którym drukują największe i najlepsze polskie wydawnictwa, takie jak MUZA, Prószyński, czy Fabryka Słów. Trudno polemizować z zarzutem, że drukujemy na fatalnym papierze, skoro naszym celem jest właśnie ciągnięcie do najlepszych, najszlachetniejszych wydawców w Polsce.


Morgonn: w kwestii ekonomicznej, papier ECCO nie jest tańszy od papieru offsetowego 80 gr. na którym drukujemy zazwyczaj. Pewnie tego nie wiesz, ale zarzutu postawić ci to nie przeszkodziło...


Wizard: Masz rację, problem w tym, że na finiszu prac nie było nawet ułamka wolnego czasu - vide kłopoty z 3 częścią wywiadu. Wydawnictwo Portal nie ma zwyczaju zostawiać fanów swoich gier z ręką w nocniku, i tak, jak wyniknięte z naszej winy opóźnienie wywiadu nie przeszkodziło nikomu zamówić w przedsprzedaży Nordii, tak wyniknięte z naszej winy opóźnienie infa o formie wydania Nordii nie przeszkodzi nikomu zrezygnować z przedpłaty. Nie wiem skąd podejrzenie, że zgarniemy te 60,00 złotych i będziemy ich bronić jak by to były złote góry. Jak ktoś nie chce Nordii w przedsprzedaży, może śmiało się wycofać.


Zatapatik: O formie wydania Nordii informowałem na wszystkich spotkaniach z fanami, tak więc ci z fanów, którzy są najbardziej zainteresowani i chodzili na prelekcje o Nordii itp. doskonale wiedzieli, że od dawna Nordia była planowana jako 200 stronicowa książka.


Neishin: Dodatek był kalkulowany na 200 stron, ostatecznie ma 250 stron. Koszt druku wzrósł o 25%... Tak, dodając te 50 stron więcej materiału zdecydowaliśmy się na obcięcie pewnej części zysku.


Morgonn: Nordia od wielu miesięcy (bodaj Krakon) była zapowiadana jako książka, w ŻADNYM miejscu nie informowaliśmy, że to A4, bo wiedzieliśmy, że nie będzie A4.


Morgonn: Ilustracje w dodatku (na próbnych wydrukach) wyglądają absolutnie bajecznie.


MadMartigan: Nie wiem, u jakich źródeł dowiedziałeś sie, że Nordia będzie "cienka książeczka na kiepskim papierze". Informuję, że Nordia ma 252 strony i jest wydana na eleganckim papierze ECCO, na którym drukują takie wydawnictwa jak Muza, Prószyński czy Fabryka Słów.

MadMartigan: To prawda, nie pierwszy raz Wydawnictwo Portal wykręca numer i robi wszystko co w jego mocy, by fani jego gier dostali fajny, wyjątkowy, wyróżniający się produkt, zamiast drukować od sztancy klasyczne klony, tak jak każdy inny wydawca. I nie pierwszy raz dostaje za to zjebki na Poltergeiście. Cóż, takie życie.


pozdrawiam
trzewik


09-10-2006 10:04
18

Użytkownik niezarejestrowany
    Trzewik
Ocena:
0
Na forum Portala też dostaliście za to niezłą zjebkę, powiedziałbym nawet, że "fani" pojechali po Twoim pomyśle ostrzej, niż ludzie wypowiadający się tutaj. Oczywiście, najłatwiej napisać, że Polter lubi krytykować. Takie życie.
09-10-2006 10:53
~trzewik

Użytkownik niezarejestrowany
    zjebki
Ocena:
0
Ale ja nie mam nic do zjebek na polterze, grzecznie na wszystko odpisuje. Mam uwage tylko do postu MadMartigana i wlasnie przy nim to skomentowalem, ze pisze o wykrecaniu numeru, co jest rzuconym w powietrze pustym sloganem.

To ze pomysl jest kontrowersyjny to wiem, pisalem o tym w artykule na lamach Mon.pl i mam swiadomosc, ze wywolamy tym malą burzę i robimy to - wręcz - celowo.

Burza - bardzo OK
Pisanie, ze wykręcamy numer nie pierwszy raz - nie OK

Ot, i tyle
09-10-2006 12:22
18

Użytkownik niezarejestrowany
    Trzewik
Ocena:
0
Jeśli masz uwagi do postu MadMartigana, to po co komentujesz w sposób dotyczący całego Poltera? Zupełnie tego nie rozumiem...
09-10-2006 16:12
~zatapatik

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
"Zatapatik: O formie wydania Nordii informowałem na wszystkich spotkaniach z fanami, tak więc ci z fanów, którzy są najbardziej zainteresowani i chodzili na prelekcje o Nordii itp. doskonale wiedzieli, że od dawna Nordia była planowana jako 200 stronicowa książka."

Codziennie odwiedzam oficjalna strone oraz poltera w oczekiwaniu na nordie od jakiegoś miesiąca więc nie chrzań że jestem mało zainteresowany ok?

Na konwentach nie bywam z przyczyn które nic cię nie obchodzą.

Teraz tylko przeproś za tego buraka, brak rzetelnych informacji o właściwościach produktu i będzie ok (jeśli oczywiście nordia będzie tak wspaniała jak zapewniasz, na co liczę i co prawde mówiąc mnie nie zdziwi)

:/
09-10-2006 17:50
Gruszczy
    trzewik
Ocena:
0
Czyli Monastyr i Neuroshima to tylko Twoje dzielo? Aha - zaraz wykresle te pozostaly podpisy w limitach.

Coz, nie podoba mi sie ani OWJ, ani WRW, niespecjalnie podoba mi sie Szermierz w Monastyrze, tak jak i nie podobal mi sie w Portalu. To Twoje pomysly - i ich nie oceniam - po prostu mi sie nie podobaja. Dlatego tez niespecjalnie mnie zachwyca pomysl "klimatycznej ksiazki".
09-10-2006 20:16
~Feniks

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Trzewik powiedz mi jak to jest informowałeś wszystkich o formacie książki i wszyscy są zaskoczeni. Co więcej pomysł na jej wydanie formcie już od lutego był znany i nagle okazuje się, że na ostanich dniach musisz się kłucić z blaszakiem i moraczem bo wymyśliłeś sobie nowy pomysł na jej wydnie trochę to dla mnie dziwne...

Wszytsko spoko tyle, że troszkę nas zaskoczyłeś tym i gwarantuje ci, że napewno sporą zęść ludzi, którzy nie wycofali pieniędzy zniechęciłeś do przyszłych zakupów w przedsprzedaży. mnie przynajmniej napewno.
10-10-2006 00:05
~Maliniak

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Fen, mnie już tam zniechęciła NS Ltd. ;)

Trzewik, nie poinformowałeś ludzi i tyle. Mi to nie przeszkadza, przedpłaty nie dokonałem a dodatek i tak kupię, ale bądź łaskaw nie wpierać, jak to masz w zwyczaju, że wszystko jest ok a Ty jesteś ofiarą nagonki.

A teraz pytanie z innej beczki - czy Nordia będzie dostępna w P+? Zazwyczaj przedsprzedaż ruszała równo ze skierowaniem produktu do drukarni, czy tym razem z zamówieniem będzie trzeba czekać na premierę?

PS
Pytam tu, bo na oficjalne forum ostatnio IT nie zagląda ;)
10-10-2006 09:49
~trzewik

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Feniks: Artykuł, w którym piszę o sporze w gronie redakcji opowiada o sporze sprzed kilku miesięcy. Czy myślisz, że decyzja o formacie zapadła na kilka dni przed pójściem Nordii do druku?

Maliniak: Tak, będzie w P+. Jak będziemy mieli jakieś jasne sygnały z drukarni, że dodatek kończy się drukować. Nauczeni doświadczeniem nie chcemy wrzucać nowych produktów, które niewiadomo kiedy się pojawią.
10-10-2006 09:57
~trzewik

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Feniks, Maliniak: Zatapatik: Informację o tym, że Nordia nie będzie w formacie A4 podałem 5 marca tego roku na Oficjalnym Forum Monastyru w wątku NATIONBOOK NORDIA.

Dziękuję za wmawianie mi kłamstw i obrażanie mojej osoby i Wydawnictwa Portal.
10-10-2006 10:24
~Maliniak

Użytkownik niezarejestrowany
    Trzewik
Ocena:
0
Czytaj ze zrozumieniem moje posty, trzewik i daruj sobie retorykę pkrzywdzonego i opluwanego :\ Mi nie przeszkadza taki nie inny format Nordii (co mi przeszkadza, masz na forum Wydawnictwa) i nie wmawiam Ci, że NIGDY i NIGDZIE nawet się na ten temat nie zająknąłeś.
Ale prelekcje i jakiś post na całkiem sporym forum, na które - jak sam mi kiedyś pisałeś - wielu fanów Mona nie zagląda, NIE JEST wystarczającym poinformowaniem ogółu klientów. Jeśli uważasz inaczej, to cóż, obawiam się, żę się mylisz...
10-10-2006 11:10
~trzewik

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Wiem, że daliśmy ciała z infem, napisałem to odpowiadając na post Wizarda, i że każdy może się wycofać. Nie udało się dobrze rozesłać infa o tym, niemniej, info było. Tylko że źle podane. Niestety.

Wszystkich zainteresowanych przepraszam.

Na naszym biurku leży sobie ozalid (czyil coś w stylu próbnego wydruku) z Nordii i zapewniam, że wygląda rewelacyjnie.
10-10-2006 12:43
MadMartigan
   
Ocena:
0
trzewik: 250 stron w formacie "ksiażkowym" to jest cienka książeczka.
A papier ecco to może sie nadawać do książek, które czyta się raz-dwa razy. Ale do dodatku, który w użyciu będzie dziesiątki, jeśli nie setki razy? To już zdecydowanie za niska jakość papieru. Może to wygląda na marudzenie, ale ja cały czas porównuje do podstawki Monka i nie da się ukryć, że papier ecco(jak i wogole zdaje się całe wydanie) w porównaniu do sliczności z podstawki sprawia raczej marne wrażenie.
I błagam, bez stylizacji na Wertera polskiego rynku RPG. Ja konkretnie piłem do FF, która to miała być na kredzie, ludzie powpłacali przedpłaty a jak to się skończyło... wszyscy wiedzą. Po prostu z waszym wydawnictwem( z całym szacunkiem do jakości waszych prac, bo o ile biznesowa strona bardzo czesto potwornie u was kuleje, to jakość treści zazwyczaj bywa bardzo wysoka) tak już jest, że przedpłaty to olbrzymie ryzyko. Tylko szkoda, ze w ten sposób uderzacie nie we mnie czy innych typowych klientów, bo ja sobie spokojnie poczekam na wydany produkt, obejrze go dokładnie i "pomacam" przed zakupem, ale w swoim najwierniejszych fanów. A bycie takim fanem chyba powinno być przez wydawnictwo nagradzane a nie karane.
10-10-2006 13:10
~Maliniak

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ok, dla mnie sprawa załatwiona ;)
Czekam na dodatek i obyś nie ściemniał :P
10-10-2006 13:12
Joseppe
    Ignacy
Ocena:
0
Jezeli jeszcze raz bezpodstawnie zostanie w Twoich wypowiedziach zaatakowany serwis Poltergeist, osobiscie bede te posty ciął.

Szanujmy się chociaż w minimalnym, wymaganym przez kulturę stopniu, ok?
10-10-2006 20:41
kaduceusz
    @trzewik
Ocena:
0
A dziękuję, trzewyku, już od jakiegoś czasu jestem nieźle poinformowanym człowiekiem z poczuciem humoru, wiedziałem więc wcześniej o owym tuzinie :-)

Myślałem nawet o jakimś nośnym haśle reklamowym:
Każdy erpegowiec niesie swój krzyż, ale monastyrowiec niesie ich dwanaście. :oP

Pozdrawiam serdecznie i wyglądam następnego Pirata :-)
11-10-2006 00:30
Deckard
   
Ocena:
0
A ja tak na marginesie całej kłótni:

Burning Empires ma format B5, 656 stron i jest hard-cover i full-color na kredzie. :D

Tak więc i tak żaden fan Mona nawet nie ma po co sztawać w szranki, jeżeli chodzi o image :P

Jedna uwaga merytoryczna - nie podoba mi się sformułowanie w tekście, które mówi o nieujednoliceniu objętości dodatków. Dla mnie to otwarta furtka do wyścigu zbrojeń w którym gracze będą chcieli grać tylko i wyłącznie z użyciem tych najgrubszych i jeszcze bardziej dopracowanych dodatków, zaś np na 200-stronicową Nordię opuścić zasłonę milczenia.

11-10-2006 16:45
kaduceusz
    Deckard...
Ocena:
0
Gracze nie mają nic do gadania, przecież to MG kupują podręczniki ;-)

@Wyd. Portal
Wydawać tę Nordię, bo szkoda tak strzępić język po próżnicy, kiedy można wyrazić uragumentowany faktycznym podręcznikiem kulturalny sprzeciw :-P
11-10-2006 16:49

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.