Punkty Przewagi w Monastyrze

Czyli drobne wyjaśnienie podręcznikowego bałaganu

Autor: Sławomir 'Zuhar' Wrzesień

Sposób w jaki sformułowano w podręczniku Monastyru reguły dotyczące Punktów Przewagi, powoduje niejasności w ich interpretacji. Wielu graczy uważa za nielogiczny przykład prezentowany na stronie 70 w połączeniu z regułami ze strony 123. W rzeczywistości nie ma tu żadnej sprzeczności, a kontrowersje wynikają z nieszczęśliwego spisania zasad.

Zgodnie z oficjalnymi regułami należy dla Punktów Przewagi używać znaczników i w momencie, gdy przeciwnik zdobywa przewagę odbiera nam stosowną ilość naszych znaczników i kładzie przed sobą. Warto prześledzić ten mechanizm na przykładzie.

Prawdziwe starcie (Andre vs Borgos): W pierwszej wymianie ciosów Andre zdobywa 3PP. Bierze je z puli punktów (nie może wziąć ich od Borgosa, bo ten nie ma jeszcze w tym momencie żadnych PP) i kładzie przed sobą [zgodnie z zasadami ze strony 70]. W kolejnej rundzie, po udanej akcji, Borgos zdobywa 2PP, czyli zabiera je Andre i kładzie przed sobą. W tym momencie Andre ma 1PP, a Borgos 2PP. Borgos w pierwszej kolejności [zgodnie z zasadami ze strony 123] musi użyć swoich PP do odebrania PP przeciwnikowi. Wydaje więc 1 z 2 swoich PP i odrzuca 1PP Andre. Po tej akcji Andre nie ma PP, a Borgos zostaje z 1PP.

Zasady zapisane w podręczniku Monastyru można również zapisać w inny, równoważny sposób:

1.) Gdy jeden z uczestników starcia zyskuje przewagę otrzymuje pewną, zależną od wykonanej akcji, ilość Punktów Przewagi (bierze znaczniki z Puli Punktów), a jego przeciwnik traci taką samą ilość PP (zwraca do Puli Punktów). Nie można stracić więcej PP niż się posiada (Przewaga nie może być ujemna).

2.) Punkty Przewagi muszą być w pierwszej kolejności użyte do pozbawienia PP przeciwnika (w stosunku 1:1). Dopiero, gdy przeciwnik nie ma PP, możemy swoje PP wykorzystać na akcje specjalne opisane w podręczniku (str. 123, 124).

Przy takim zapisie zasad reguły wydają się być jednoznaczne i, co ważne, w pełni zgodne z pierwotnym zamierzeniem twórców mechaniki.