» Recenzje » Zombie Survival - Max Brooks

Zombie Survival - Max Brooks


wersja do druku
Autor: Redakcja: Michał 'M.S.' Smętek

Zombie Survival - Max Brooks
Obawiasz się ataku zombie i nie jesteś pewien, czy w razie czego będziesz w stanie stawić im czoła? Zainwestuj w Zombie Survival, czyli podręcznik obrony przed atakiem żywych trupów, który może uratować ci życie.

Wielkim plusem tej pozycji jest jego niezwykła szczegółowość, dokładność i pragmatyzm. Autor przedstawia najróżniejsze metody walki z zombie i analizuje przeszło kilkadziesiąt rodzajów broni i uzbrojenia (od łomu, kuszy i zbroi, po karabin automatyczny, miotacz ognia i kombinezon "rekinoodporny") pod kątem ich skuteczności i przydatności. Wyznaczając najbardziej pożądane cechy oręża (jak się okazuje, w przypadku polowania na żywe trupy wcale nie musi być to szybkostrzelność czy duża siła rażenia) pozostawia wybór czytelnikowi, sugerując jedynie jak dana broń sprawdza się w konkretnych sytuacjach (bitwa na odległość, walka kontaktowa w małym pomieszczeniu, itp.) i dokonując ogólnego podsumowania każdej z nich.

W książce znajdziemy również cenne rady dotyczące obrony domu (zarówno parterowego, jak i piętrowego) oraz budynków publicznych, a także ucieczki. W ramach tego ostatniego autor omawia wyposażenie uciekiniera, typy terenu, na jakie mógłby natrafić, środki transportu, którymi mógłby próbować wydostać się z terenu epidemii (lądowe, wodne i powietrzne), a także podstawy pozostawania w ukryciu i przeżycia nawet w najmniej sprzyjających warunkach.

Jeden z rozdziałów poświęcony został atakowi samemu w sobie – już nie w ramach obrony, lecz w celu wymordowania jak największej ilości żywych trupów i oczyszczenia terenu epidemii. Doszukamy się tam praktycznych porad dotyczących uzbrojenia i minimalnego wyposażenia oraz ponowną analizę środków transportu i typów terenu, tym razem pod kątem ofensywy. W tym rozdziale jednak znajdziemy przede wszystkim wszelkie taktyki zwalczania zombie na większą skalę, wraz ze wskazówkami co do ich stosowania.

Po przyswojeniu tego wszystkiego, wyobraźmy sobie, że pomimo wszelkiego wysiłku, starania zarówno nasze, jaki i rządowych agend, spełzły na marne, a zombie opanowały świat. Autor przewidział i tę możliwość, zaopatrując czytelników w wytyczne, jak przeżyć w świecie żywych trupów. Nie jest to oczywiście scenariusz optymistyczny, a przetrwanie w takich warunkach graniczy z cudem, mimo to Brooks robi, co może, by pomóc utrzymać nas przy życiu, ponownie analizując wszelkie możliwe ewentualności.

Dodatkowym atutem podręcznika są wszelkie dodatkowe informacje, które podaje autor. Wyjaśnia nam samą istotę i historię "zombizmu" – co to jest, co go powoduje, czy da się leczyć, jak się przenosi, jak się objawia oraz jaki ma wpływ na ludzkie ciało i umysł. Omówione zostały chyba wszystkie cechy "zombityków" - czym różnią się od zdrowych ludzi, a czym od łże-zombie voodoo, jakie są ich specyficzne właściwości fizyczne i psychiczne, jak ich rozpoznać i jak unicestwić. Brooks rozprawia się też ze wszelkimi mitami na temat zombie i ustosunkowuje się do produkcji filmowych traktujących o żywych trupach. Na końcu książki dorzuca nam chronologicznie posegregowane odnotowane przypadki ataku zombie i wybuchów epidemii.

Zombie Survival utrzymane jest w konwencji podręcznikowej, co jednak nie rzutuje na lekkość formy. Napisana w sposób profesjonalny, z widocznym znawstwem i fachowością, książka mimo wszystko nie nudzi, a wręcz wciąga. To kompendium niezbędnej wiedzy o żywych trupach i choć nie udziela odpowiedzi na wszystkie pytania, to zbiera wszelkie dostępne na ten temat informacje. Autor podszedł do zagadnienia niezwykle poważnie i naprawdę stara się zagwarantować nam przetrwanie w starciu z hordą zombie. Pozycja zdecydowanie godna polecenia.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
7.25
Ocena użytkowników
Średnia z 6 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Zombie survival
Autor: Max Brooks
Wydawca: Red Horse
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: sierpień 2007
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
ISBN-13: 978-83-60504-43-7
Cena: 31,95 złCzytaj również

World War Z
Udokumentowane źródła zombiefilii
- recenzja
Wojna Zombie - Max Brooks
Zakup obowiązkowy 2008
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

~GBCh

Użytkownik niezarejestrowany
    Zombie
Ocena:
0
Uwielbiam tą książkę. Została napisana ze znawstwem i gwarantuje świetną rozrywkę dla fanów horroru, a w szczególności filmów o zombie.
Kiedy o niej usłyszałem ściągnąłem ją sobie po angielsku i wydrukowałem, a niedawno kupiłem polskie jej wydanie. Jestem zachwycony i czekam teraz na World War Z po polsku tego samego autora.
08-11-2007 19:23
senmara
   
Ocena:
0
Wojna zombie już niedługo :) Też ją sobie kupię.
Mam nadzieję, że utrzyma poziom, bo Zombie survival bardzo mi się podobało, może nie ze względu na treść (miejscami przegadane, niektóre momenty opuszczałam - mam nadzieję, ze to nie zemści się w przyszłości), ale formę super poważnego poradnika.
I świetnie wygląda jako gadżet na półce.
09-11-2007 22:30
~Kolejorz

Użytkownik niezarejestrowany
    Zombie survival
Ocena:
0
... jest jedną z najgorszych książek, jakie w życiu czytałem. Przegadany, pseudofachowy bełkot, teoretyzowanie i coś, czego znieść nie mogłem - pouczanie czytelnika. Gniot totalny - w przeciwieństwie do 'Wojny...'
08-12-2008 10:49

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.