» Żołnierze kosmosu

Żołnierze kosmosu

Dodał: Paweł 'Ausir' Dembowski

Żołnierze kosmosu
6.00
8.14
Ocena użytkowników
Średnia z 14 głosów
-
Twoja ocena
Żołnierze kosmosu - Poltergeist patronem
Tytuł: Żołnierze kosmosu (Starship Troopers)
Autor: Robert A. Heinlein
Tłumaczenie: Piotr Ogorzałek
Wydawca: Solaris
Miejsce wydania: Stawiguda
Data wydania: 30 stycznia 2008
Liczba stron: 308
Oprawa: twarda
Seria wydawnicza: Klasyka Science Fiction
ISBN-13: 978-83-89951-79-7
Cena: 41,90 zł

Nagrodzona Hugo powieść mistrza amerykańskiej fantastyki. Na jej podstawie powstał film Poula Verhoevena, a Harry Harrison napisał parodię, Bill, bohater Galaktyki.

Jest to pierwsze pełne wydanie tej słynnej książki, wydanie Amberu zostało przez polskiego wydawcę okrojone o ok. 20% (wycinano całe strony traktatów, uznając je za nudnawe, przez co polski czytelnik nie dowiedział się, dlaczego ksiązka ta wywołała w USA takie poruszenie i oskarżenia wobec Heinleina o militaryzm).

Heinlein napisal Starship Troopers w 1959 roku. Była to forma ostrego protestu (by ją napisać, przerwał nawet prace nad Stranger in the strange land) przeciwko złamaniu przez Związek Radziecki postanowień dotyczących zaprzestania prób z bronią jądrową, zainicjowanych przez Eisenhovera w 1958. W tej militarystycznej wizji Heinleina jedyną możliwością zdobycia obywatelstwa i praw wyborczych jest odbycie słuzby wojskowej. Gdy glowny bohater, Juan Rico zaciąga się do wojska, wybucha bezlitosna wojna z "Robalami", obcą cywilizacją symbolizującą komunistyczny totalitaryzm. Wojskowa kariera głównego bohatera jest niejako pretekstem do politycznych rozważań autora nad przyszłością naszej planety. Żołnierze kosmosu są powieścią kultową. W internecie istnieją obecnie całe fora, ktorych uczestnicy omawiają różnorakie aspekty powieści (np. strukturę i hierarchię Kosmicznych Sił Zbrojnych, będących połączeniem armii, floty i piechoty morskiej). Jej szczegółowy opis i analiza zajmują cały dział w Wikipedii, pojawiają się nawet naukowe analizy opisanych w niej Ziemskich Służb Federalnych.
Tagi: Żołnierze kosmosu | Robert A. Heinlein


Czytaj również

Na skraju jutra
SF z japońską precyzją
- recenzja
Obcy w obcym kraju
JEGO POKALANE POCZĘCIE

Komentarze

string(15) ""

Jeremiah Covenant
   
Ocena:
0
Będzie się trzeba za tym rozejrzeć.
30-01-2008 12:07
senmara
   
Ocena:
0
Mi się film bardzo podobał (choć nie przepadam za militarnymi sf), więc może też sobie kupię ;)
30-01-2008 14:36
Fungus
   
Ocena:
0
Tylko wez pod uwage ze fim i ksiazka maja sie do siebie generalnie nijak :-)
30-01-2008 15:09
Ezechiel
   
Ocena:
0
Bardzo dobra książka, warta polecenia. Czytałem poprzednie - okrojone wydanie - dobre, rozrywkowe SF, z drugim dnem. Bardzo spójna i poruszająca wizja społeczeństwa- IMHO klasyka.
30-01-2008 16:07
Llewelyn_MT
   
Ocena:
0
They're doing their part. Are you? Join the Mobile Infantry and save the world. Service guarantees citizenship.

Film był pierwszej klasy widowiskiem sci-fi klasy B, przeczącym większości zasad zdrowego rozsądku i praw fizyki. Do tego świetne wstawki (klasy A). Scena surfingu na wielkim kosmicie wyryła mi się w pamięci.

Model społeczny z powieści jest dość klasyczny jak na gatunek, niemniej jednak fascynujący. Dla fanów sci-fi pozycja obowiązkowa (jak by nie wiedzieli). Ja tez spróbuję ją od kogoś pożyczyć.

Książka po filmie w tym przypadku podobno o niebo lepsza niż odwrotnie. Jak zwykle w przypadku powieści. W drugą stronę podobno szkoda zdrowia. No chyba, że ktoś jest wielbicielem wczesnych dzieł wybitnej aktoreczki Denise Richards.
30-01-2008 20:30
Ezechiel
   
Ocena:
0
"No chyba, że ktoś jest wielbicielem wczesnych dzieł wybitnej aktoreczki Denise Richards."

To była Dizzy Flores? Takie fajne rude, które kobietą zostało w kinie, bo w książce było facetem?
30-01-2008 20:57
~Garm

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Richards grała dziewczynę Rico w szkole, a potem pilotkę.

Książka już w poprzedniej wersji była znakomita, chętnie zapoznam się z obszerniejszą wersją. Film również znakomity, aczkolwiek z nieco innych powodów.
30-01-2008 21:43

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.