Ogłoszono finalistów Hugo Award 2020 oraz 1945 Retrospective Hugo Award. Najwięcej nominacji zdobyła Seanan McGuire: za powieść Middlegame, opowiadanie In an Absent Dream i serię InCryptid. Cykl InCryptid był nominowany do Hugo również dwa lata temu.
Tegoroczna 78. edycja WorldCon miała odbywać się w Nowej Zelandii, ale organizatorzy zdecydowali się przenieść cały konwent w sferę wirtualną ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem i pandemią COVID-19. Szczegółowe informacje na temat ramówki i uczestnictwa w konwencie można znaleźć w oficjalnym ogłoszeniu na stronie internetowej CoNZealand.
Nominacje do Hugo Awards 2020 i 1945 Retrospective Hugo Awards zostały zgłoszone przez członków CoNZealand, 78. WorldConu i Dublin 2019: Irlandzkiej edycji WorldConu. Łącznie 1584 osoby zgłosiły 27 033 nominacji do nagrody Hugo 2020, a 120 osób nominowało 1677 osób do nagrody 1945 Retrospective Hugo Award.
Warto wspomnieć, że tylko członkowie CoNZealand będą mogli brać udział w końcowym głosowaniu i wybrać zwycięzców. Jednakże nadal istnieje możliwość zakupienia członkostwa wspierającego stowarzyszenie, aby mieć możliwość oddania głosu.
Finaliści 2020 Hugo Award:
Najlepsza powieść
- The City in the Middle of the Night, Charlie Jane Anders (Tor; Titan)
- Gideon the Ninth, Tamsyn Muir (Tor.com Publishing)
- The Light Brigade, Kameron Hurley (Saga; Angry Robot UK)
- A Memory Called Empire, Arkady Martine (Tor; Tor UK)
- Middlegame, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
- The Ten Thousand Doors of January, Alix E. Harrow (Redhook; Orbit UK)
Najlepsze opowiadanie
- Anxiety Is the Dizziness of Freedom, Ted Chiang (Exhalation (Borzoi/Alfred A. Knopf; Picador)
- The Deep, Rivers Solomon, Daveed Diggs, William Hutson & Jonathan Snipes (Saga Press/Gallery)
- The Haunting of Tram Car 015, P. Djèlí Clark (Tor.com Publishing)
- In an Absent Dream, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
- This Is How You Lose the Time War, Amal El-Mohtar i Max Gladstone (Saga Press; Jo Fletcher Books)
- To Be Taught, If Fortunate”, Becky Chambers (Harper Voyager; Hodder & Stoughton)
Najlepsza nowela
- The Archronology of Love, Caroline M. Yoachim (Lightspeed, kwiecień 2019)
- Away With the Wolves, Sarah Gailey (Uncanny Magazine: Disabled People Destroy Fantasy Special Issue, wrzesień/październik 2019)
- The Blur in the Corner of Your Eye, Sarah Pinsker (Uncanny Magazine, lipiec-sierpień 2019)
- Skin, N.K. Jemisin (Forward Collection (Amazon))
- For He Can Creep, Siobhan Carroll (Tor.com, 10 lipca 2019)
- Omphalos, Ted Chiang (Exhalation (Borzoi/Alfred A. Knopf; Picador))
Najlepsze miniatura
- And Now His Lordship Is Laughing, Shiv Ramdas (Strange Horizons, 9 września 2019)
- As the Last I May Know, S.L. Huang (Tor.com, 23 października 2019)
- Blood Is Another Word for Hunger, Rivers Solomon (Tor.com, 24 lipca 2019)
- A Catalog of Storms, Fran Wilde (Uncanny Magazine, styczeń/luty 2019)
- Do Not Look Back, My Lion, Alix E. Harrow (Beneath Ceaseless Skies, styczeń 2019)
- Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island, Nibedita Sen (Nightmare Magazine, maj 2019)
Najlepsza seria
- The Expanse, James S. A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
- InCryptid, Seanan McGuire (DAW)
- Luna, Ian McDonald (Tor; Gollancz)
- Planetfall series, Emma Newman (Ace; Gollancz)
- Winternight Trilogy, Katherine Arden (Del Rey; Del Rey UK)
- The Wormwood Trilogy, Tade Thompson (Orbit US; Orbit UK)
Finaliści 1945 Retro Hugo Award:
Najlepsza powieść
- The Golden Fleece, Robert Graves (Cassell)
- Land of Terror, Edgar Rice Burroughs (Edgar Rice Burroughs, Inc.)
- Shadow Over Mars (The Nemesis from Terra), Leigh Brackett (Startling Stories, jesień 1944)
- Sirius: A Fantasy of Love and Discord, Olaf Stapledon (Secker & Warburg)
- The Wind on the Moon, Eric Linklater (Macmillan)
- The Winged Man, A.E. van Vogt i E. Mayne Hull (Astounding Science Fiction, maj-czerwiec 1944)
Najlepsze opowiadanie
- The Changeling, A.E. van Vogt (Astounding Science Fiction, kwiecień 1944)
- A God Named Kroo, Henry Kuttner (Thrilling Wonder Stories, zima 1944)
- Intruders from the Stars, Ross Rocklynne (Amazing Stories, styczeń 1944)
- The Jewel of Bas, Leigh Brackett (Planet Stories, wiosna 1944)
- Killdozer!, Theodore Sturgeon (Astounding Science Fiction, listopad 1944)
- Trog, Murray Leinster (Astounding Science Fiction, czerwiec 1944)
Najlepsza nowela
- Arena, Fredric Brown (Astounding Science Fiction, czerwiec 1944)
- The Big and the Little (The Merchant Princes), Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, sierpień 1944)
- The Children’s Hour, Lawrence O’Donnell (C.L. Moore i Henry Kuttner) (Astounding Science Fiction, marzec 1944)
- City, Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, maj 1944)
- No Woman Born, C.L. Moore (Astounding Science Fiction, grudzień 1944)
- When the Bough Breaks, Lewis Padgett (C.L. Moore i Henry Kuttner) (Astounding Science Fiction, listopad 1944)
Najlepsza miniatura
- And the Gods Laughed, Fredric Brown (Planet Stories, wiosna 1944)
- Desertion, Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, listopad 1944)
- Far Centaurus, A. E. van Vogt (Astounding Science Fiction, styczeń 1944)
- Huddling Place, Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, lipiec 1944)
- I, Rocket, Ray Bradbury (Amazing Stories, maj 1944)
- The Wedge (“The Traders”), Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, październik 1944)
Najlepsza seria
- Captain Future, Brett Sterling
- The Cthulhu Mythos, H. P. Lovecraft, August Derleth, i inni
- Doc Savage, Kenneth Robeson/Lester Dent
- Jules de Grandin, Seabury Quinn
- Pellucidar, Edgar Rice Burroughs
- The Shadow, Maxwell Grant (Walter B. Gibson)