» Recenzje » Zmiany

Zmiany

Zmiany
Po ponad dwóch latach od ukazania się w Polsce Zdrajcy, fani doczekali się premiery kolejnej, dwunastej już, części Akt Dresdena. Zobaczmy z czym tym razem przyjdzie się zmierzyć temu pozbawionemu instynktu samozachowawczego magowi-detektywowi.

Przez krótki czas Harry Dresden wiódł w miarę spokojne życie, jednakże obraca się ono w perzynę, gdy na progu jego mieszkania staje dawna ukochana z informacją, iż córka, o której istnieniu nie miał pojęcia, została porwana przez wampirzycę z czerwonego dworu. Porwana, na dodatek, w odwecie na krewnych dziewczynki, oczywiste jest zatem iż wampirom zależy na ich cierpieniu i wciąż jest szansa, na odnalezienie dziewczynki żywej. Niestety Harry szybko przekonuje się, że grono jego sprzymierzeńców jest żałośnie małe, a pozyskanie nowych graniczy z cudem, bowiem przeciwnik jest niezwykle sprytny i przebiegły, a także bez większego wysiłku blokuje kolejne drogi manewru magowi-detektywowi. Dresden musi podjąć decyzję, czy życie córki jest dla niego na tyle ważne, by przekroczył wyznaczoną sobie granicę i zawarł układy, które mogą przekreślić wszystko to, co przez tyle lat budował.

Powieść zaczyna się od trzęsienia ziemi i prawie do ostatniej strony nie odpuszcza. Dramatyczne, zaskakujące wydarzenia sporadycznie tylko przerywane są momentami spokoju, podczas których protagonista planuje kolejny krok, analizuje dostępne opcje, zbiera informacje lub próbuje pozyskać jakiekolwiek wsparcie. Mimo iż książka jest niezwykle dynamiczna i nie można w niej ani na moment narzekać na nudę, trzeba zwrócić uwagę, iż Jim Butcher po raz kolejny zastosował znane i sprawdzone w poprzednich tomach schematy oraz zasady konstrukcji powieści. Wszystkie wspomniane powyżej elementy można sprowadzić do prostej listy z punktami do wykreślenia: Harry dostaje zlecenie (uratować córkę), prowadzi śledztwo (wkładając kij w mrowisko i mając nadzieję, że któryś z wkurzonych rozmówców lub sprowokowanych do działania pionków strony przeciwnej popełni błąd i podsunie mu pomysł na kolejne posunięcie), podczas którego na każdym kroku czyhają na niego wciąż nowe grupy przeciwników (w tym przypadku nieumarłych, krwiożerczych wampirów mających zadanie dorwać go, nie przejmując się liczbą niewinnych ofiar), a na końcu zdesperowany opracowuje szalony plan licząc na łut szczęścia, pomoc towarzyszy i własne zdolności magiczne.

Jak łatwo przewidzieć finałowe starcie (niezwykle spektakularne i rozpisane, bagatela, na 100 stron) polega na wyjątkowo krwawej, bezpardonowej i niepozbawionej ofiar konfrontacji z prawdziwą wampirzą hordą, zaś początkowe próby szybkiego zakończenia konfliktu prędko biorą w łeb, bohaterom pozostaje zatem tylko improwizacja i rozpaczliwa walka o przetrwanie. Przez kilka początkowych tomów Butcher przekonywał czytelnika, że szaleńcze pomysły mają zaskakująco duże szanse powodzenia zaś nasz ulubiony mag, mimo otrzymanych ran oraz skrajnego wyczerpania, zawsze wychodzi cało z opresji (podobnie jak jego dzielni pomocnicy). Tym razem jednak to, co autor zaserwował protagoniście i jego towarzyszom, to prawdziwe piekło na ziemi, a ostateczne zwycięstwo okupione jest naprawdę olbrzymim kosztem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Chociaż Zmiany to przede wszystkim akcja, akcja i jeszcze raz akcja, to na uwagę czytelnika zasługuje także świetnie pogłębiony portret psychologiczny protagonisty. To, co przeżywa Harry po otrzymaniu wieści od Susan, ukazanie jest w sposób niezwykle realistyczny, ale też i poruszający. Złość, cierpienie, poczucie krzywdy i świadomość zdrady przez ukochana osobę, lęk o dziecko i desperackie pragnienie ocalenia go – to wszystko zobrazowane zostało po mistrzowsku, dzięki czemu poszczególne decyzje Dresdena stają się jasne i w pełni zrozumiałe.

Chociaż Zmiany są o wiele bardziej mroczne od poprzednich części cyklu, to lektura tej książki będzie prawdziwą przyjemnością dla każdego miłośnika twórczości Jima Butchera. Autor po mistrzowsku wykorzystał znane i ograne, wydawałoby się, schematy, aby stworzyć z nich wybuchowa wręcz mieszankę. Fani serii z pewnością nie będą rozczarowani.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Zmiany
Cykl: Akta Dresdena
Tom: 12
Autor: Jim Butcher
Tłumaczenie: Robert Waliś
Wydawca: Mag
Data wydania: 27 września 2019
Liczba stron: 608
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7480-625-1
Cena: 39 złCzytaj również

Rozmowy pokojowe
Dzień przed wielką burzą
- recenzja
Gra pozorów
Skok na bank
- recenzja
Zimne dni
Mag znowu w akcji
- recenzja
Opowieść o duchach
Dresden po "tamtej" stronie
- recenzja
Zdrajca
Ścigany
- recenzja
Zdrajca
- fragment

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.