» Recenzje » Zaklęcie dla czarownika

Zaklęcie dla czarownika


wersja do druku

Mocne zakończenie cyklu o Wilczej Jagodzie

Redakcja: Michał 'von Trupka' Gola, Tomasz 'Asthariel' Lisek

Zaklęcie dla czarownika
Jak dotąd seria Magdaleny Kubasiewicz o przygodach Jagody Wilczek, wiedźmy klątw, była naprawdę udana. Zobaczmy, czy Zaklęcie dla czarownika, ostatnia część cyklu, wywołuje równie pozytywne wrażenia, domykając najważniejsze wątki i nie pozostawiając poczucia niedosytu.

Akcja Zaklęcia... rozgrywa się kilka miesięcy po wydarzeniach z Klątwy dla demona, kiedy Jagoda wyrusza do Anglii, aby wypełnić zobowiązanie wobec Caleba Blythe'a. Na miejscu okazuje się, że panna Wilczek ma złamać potężną klątwę, która co roku zabija trzy osoby w jakiś sposób powiązane z ujęciem i procesem Jacoba Reda. Mimo zaangażowania w sprawę najlepszych specjalistów, przekleństwo pochłonęło już życie kilkunastu osób, a nikt nie jest w stanie ani zidentyfikować jego natury, ani odnaleźć i wskazać kolejnej ofiary, nim jest już dla niej za późno. Wilczkówna ponownie angażuję się w mroczną sprawę, której korzenie sięgają wiele lat wstecz, starając się zdobyć jak najwięcej informacji, zbadać wszystkie poszlaki i zrozumieć sposób myślenia Czerwonego Rozpruwacza – seryjnego mordercy, magicznego geniusza i prawdopodobnego autora klątwy, którego dzieła wielokrotnie wydawały się wykraczać poza prawa magii.

Już od pierwszych stron powieści wiadomo, że gra toczy się o wysoką stawkę, bowiem praktycznie wszystkie osoby, z którymi Jaga ma styczność w Anglii, to potencjalne ofiary. Wzrastające napięcie jest wyraźnie wyczuwalne, a początkowa nadzieja Wilczkówny na to, że przekleństwo uda się złamać, nim ponownie kogoś zabije, szybko przeradza się w niespokojne oczekiwanie nieuniknionego. Jedyną pociechę stanowi wiara w to, że może tym razem uda im się odkryć coś, co wcześniej umknęło uwadze śledczych.

Akcja powieści nie pędzi do przodu w szalonym tempie, ale zdecydowanie nie można podczas lektury narzekać na nudę. W powieści odsłonięte zostały mroczne sekrety Czerwonego Rozpruwacza, znalazło się tutaj kilka świetnie opisanych, skomplikowanych rytuałów, nie brakuje tu też magicznych konfrontacji, sam finał zaś to pełne rozmachu starcie grupowe, w którym bierze udział wielu bohaterów poznanych w tym i w poprzednich tomach. Autorka nie szczędziła również czytelnikom nieoczekiwanych zwrotów akcji i zaskakujących rozwiązań fabularnych, potęgujących zainteresowanie odbiorcy oraz dostarczających mu niemało emocji podczas lektury.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Magdalena Kubasiewicz skrzętnie wykorzystała potencjał tkwiący w nowym miejscu akcji – tak w zakresie wzbogacenia i uszczegółowienia obrazu świata przedstawionego, jak i w kwestii możliwości fabularnych. Akcja książki rozgrywa się w dwóch lokalizacjach – w magicznym miasteczku Rainharbour, a także w Londyńskiej enklawie zwanej Donlonem. Rainharbour nie wyróżnia się niczym szczególnym, a na uwagę zasługuje w nim jedynie zamek Jacoba Reda, w którym ten przez wiele lat dopuszczał się magicznych eksperymentów i ofiar z ludzi. Autorka świetnie oddała upiorny charakter tego pozornie zwyczajnego zamku, w którym utrzymały się ślady magii jego dawnego właściciela i echa jego przerażających czynów. Jednak naprawdę duże wrażenie robi Donlon, pełen snujących się mgieł, ożywających posągów, budynków będących wypaczonym odbiciem tych znajdujących się w Londynie, a także nieokiełznanej, dzikiej magii oraz jej nie do końca poczytalnych tworów. Każda wizyta Jagi w enklawie daje czytelnikowi dużo frajdy z poznawania tajemnic tego miejsca i wzbudza apetyt na więcej.

Pod względem fabularnym warto też wspomnieć, że Jagodzie przyjdzie poruszać się po całkowicie nieznanym jej terenie i współpracować z zupełnie obcymi sobie ludźmi (poza nielicznymi wyjątkami), którym czarownica nie do końca ufa i którzy rewanżują się jej tym samym. Wymusza to na niej trochę inną strategię działania i radzenia sobie z problemami, co pozwala poznać ją z trochę innej strony i w interesujący sposób uzupełnia portret psychologiczny Wilczkówny.

Od pierwszego tomu cyklu o Wilczej Jagodzie jego wielką zaletą są bohaterowie – nie inaczej jest też i teraz. Poza protagonistką na plan pierwszy w Zaklęciu... wybija się wreszcie Caleb Bythe – uczeń czarnoksiężnika, jego spadkobierca i przybrany syn, a zarazem osoba, która najbardziej przyczyniła się do upadku Reda. Jest to potężny mag, niejednokrotnie wybierający metody postępowania dwuznaczne moralnie, nie stroniący od mrocznej, zakazanej magii, gotowy poświęcić wiele aby osiągnąć zamierzone cele. Na zawsze napiętnowany przez to, co widział, jak również przez to, co umknęło jego uwadze i czego sygnały zignorował pełen zaufania do mistrza. To kolejna ofiara Czerwonego Rozpruwacza, ukształtowana przez niego w wielu aspektach, trochę wypaczona, napiętnowana przez niego na całe życie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na uwagę odbiorcy zasługuje także kilka postaci drugoplanowych, całkiem dobrze sportretowanych, wyrazistych i zapadających w pamięć. Warto tu wspomnieć o obdarzonych mocami ziemi siostrach Donelly, właścicielkach domu w którym zatrzymał się Caleb i jego towarzysze, balansującej na granicy załamania nerwowego Mai, spokojnym badaczu Lane Benetcie, czy też dwóch pracownikach brytyjskiego Scotland Yardu, Thomasie Dohertym i Michaelu Thunderbirdzie, z którymi łączą Caleba bardzo skomplikowane relacje.

Zaklęcie dla czarownika to świetne zamknięcie serii o przygodach Jagody Wilczek, będące zarazem najlepszym tomem z cyklu. Wszystkie wątki powieści poprowadzone są w sposób przemyślany i konsekwentny, wiele otwartych dotąd kwestii zostaje tu logicznie zamkniętych, a niejedno pytanie dręczące czytelników od pierwszego tomu serii tutaj otrzymuje odpowiedź. Mamy tu świetnie wykreowanych bohaterów, o których aż chce się czytać, a także magiczny świat wciąż pełen nowych możliwości i jeszcze nieodkrytego potencjału. Czegóż chcieć więcej?

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Zaklęcie dla czarownika
Cykl: Wilcza Jagoda
Tom: 4
Autor: Magdalena Kubasiewicz
Wydawca: Sine Qua Non
Data wydania: 8 listopada 2023
Liczba stron: 496
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 140 x 205 mm
ISBN-13: 9788383301662
Cena: 57,99 złCzytaj również

Klątwa dla demona
Wiedźma klątw kontra zło w najczystszej postaci
- recenzja
Przysługa dla czarnoksiężnika
Niebezpieczne układy z czarnoksiężnikami
- recenzja
Kołysanka dla czarownicy
Nowe polskie urban fantasy
- recenzja
Czarodziejka z ulicy Reymonta
Studenci magicznego uniwersytetu w tarapatach
- recenzja
Harda Horda
Dwanaście niezwykłych opowiadań
- recenzja
Spalić wiedźmę
Krakowska Wiedźma
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.