» » Zabójczyni i Czerwona Pustynia

Zabójczyni i Czerwona Pustynia

Zabójczyni i Czerwona Pustynia
Zabójczyni i Czerwona Pustynia to kolejna opowieść odsłaniająca fragment przeszłości Calaeny Sardothien i ukazująca wydarzenia poprzedzające te składające się na fabułę Szklanego tronu. Podobnie jak pozostałe trzy nowele opublikowane przez Sarah J. Maas, recenzowana pozycja oferuje prostą historię ulokowaną w barwnej i intrygującej scenerii – w sam raz dla miłośników cyklu.

Akcja książki rozpoczyna się kilka tygodni po oswobodzeniu niewolników i sabotażu misji zleconej Calaenie i Samowi w Zabójczyni i władcy piratów. Dziewczynę po powrocie do domu spotkała sroga kara z ręki Arobynna Hamela – została pobita do nieprzytomności, a potem wysłana w środku lata na Czerwoną Pustynię w celu odbycia szkolenia u Mistrza Milczących Zabójców. Płocha i dumna zabójczyni musi nauczyć się pokory i wykazać dużą cierpliwością, jeśli chce trenować z samym Mistrzem oraz pozyskać list pochwalny, bez którego nie ma po co wracać do Adarlanu. Szczególnie, że na osiągniecie celu ma jedynie miesiąc.

Charakter Calaeny w żaden sposób się nie zmienił – bohaterka niczym czytelnika ani nie zaskoczy, ani nie rozczaruje. Jej zachowanie jest spójne z tym, co mieliśmy okazję zaobserwować w pozostałych częściach cyklu, chociaż trzeba przyznać, że dziewczyna wydaje się trochę mniej irytująca (i nie jest to tylko kwestia przyzwyczajenia do jej postępowania). Nadal jest próżna i zadufana w sobie, lecz rzadziej przypomina rozwydrzone dziecko, zaś jej determinacja i wytrwałość w działaniu, a także wyraźnie okazywana troska o innych, ocieplają jej wizerunek.

Podobnie jak w pozostałych częściach serii, najlepiej wypadają kreacje bohaterów pobocznych. Ansel, pierwsza prawdziwa przyjaciółka Calaeny, to pełna życia i nieskrępowanej radości dziewczyna, która skrywa jednak wiele mrocznych tajemnic. Po raz pierwszy autorce udało się stworzyć tak zaskakującą i nieoczywistą w swym postępowaniu postać, dzięki czemu można ją uznać za jedną z najciekawszych w dotychczasowym dorobku Maas. To zdecydowany krok naprzód, pokazujący, iż rozwija ona swój warsztat pisarski i poprawia własne błędy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Z kolei Milczący Mistrz przypomina trochę postaci znane z wielu filmów kung fu – łączy w sobie cechy mędrca, obserwatora świata i mistrza sztuk walki. Wystarczy choćby wspomnieć wymyślony przez niego codzienny dziesięciokilometrowy bieg przez wydmy czy wielogodzinne próby naśladowania ruchów żmii, by zauważyć korelacje z treningami z azjatyckich filmów walki (choćby z Pijanego mistrza, czy Węża i cienia orła z Jackiem Chanem). Nic więc dziwnego, że jego podopieczni nasuwają skojarzenia z akolitami zakonnymi codziennie ćwiczącymi pod okiem skupionych instruktorów. Wielu z nich złożyło śluby milczenia, posługują się więc wyłącznie językiem migowym, inni zaś preferują kontemplację i zadumę. Chociaż jest to zakon zabójców, autorce udało się połączyć te różne elementy w zgrabną i przekonującą całość.

Już wcześniej dało się zauważyć, iż Sarah J. Maas jest mistrzynią opisów. Potrafi tak dobierać słowa, że wyobraźnia czytelnika ożywa, zapełniając się obrazami, zapachami, smakami i odczuciami. Gorące podmuchy pustynnego wiatru, dostający się wszędzie piasek i bezlitośnie prażące słońce – oto Czerwona Pustynia, na której przyszło ćwiczyć bohaterce z Północy.  Również wspomniany powyżej Zakon Milczących Zabójców przedstawiony jest barwnie i szczegółowo, podobnie jak obraz pustynnego miasta z jego licznymi kramami i przekrzykującymi się handlarzami.

Zabójczyni i Czerwona Pustynia skierowana jest głównie do fanów Calaeny Sardothien i tylko oni będą z lektury w pełni zadowoleni. Pozostali czytelnicy powinni zacząć przygodę z cyklem Sarah J. Maas od początku. Warto jednak zauważyć, że prezentowana nowela stanowi – jak do tej pory – najlepszą pozycję z serii, pobudzającą apetyt i budzącą nadzieję na znacznie lepszą od Szklanego tronu kontynuację.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Zabójczyni i Czerwona Pustynia (The Assassin and the Desert)
Cykl: Szklany Tron
Tom: 0.2
Autor: Sarah J. Maas
Tłumaczenie: Marcin Mortka
Wydawca: Uroboros
Data wydania: 22 stycznia 2014
Liczba stron: 136
Oprawa: miękka
Format: 135 x 202 mm
ISBN-13: 978-83-7747-987-2
Cena: 20 złCzytaj również

Zabójczyni
Zrozumieć zabójczynię
- recenzja
Dom Nieba i oddechu
Miłość w czasach rebelii
- recenzja
Dwór srebrnych płomieni. Część 1 i 2
Poskromienie złośnicy
- recenzja
Kilka słów o retellingach. Część 2
O zamiłowaniu do opowiadania ponownie
Dom ziemi i krwi
Maas w bardziej dorosłym wydaniu
- recenzja
Królestwo popiołów. Część I i II
Finał serii o zabójczyni
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.