» » Za wszelką cenę

Za wszelką cenę

Za wszelką cenę
Oto piąty odcinek serii Hayden War, w którym konsekwencje wcześniejszych działań powodują, że wojna przenosi się na zupełnie nowy poziom – polityczny.

Pisanie o odcinku jest w tym przypadku jak najbardziej na miejscu, ponieważ w Za wszelką cenę nie dzieje się wiele – akurat tyle, żeby starczyło na te czterdzieści minut niewymagającej telewizyjnej rozrywki. Po tajemniczym zniknięciu floty ludzkiej i floty Sojuszu konflikt zostaje chwilowo zawieszony. Obie wyczerpane działaniami zbrojnymi strony nie mogą sobie pozwolić na dalsze prowadzenie wojny, dążą zatem do podpisania traktatu pokojowego. Co zrozumiałe, pokój nie każdemu jest na rękę, obrady dyplomatów będą więc okraszane coraz silniejszymi atakami sabotażystów.

Kolejny raz główną bohaterką wydarzeń jest Sorilla Aida, teraz już w stopniu majora. Zdruzgotana (nieprzekonująco) anihilacją floty rozważa przejście na emeryturę. Oczywiście nic z tego nie będzie. Wysłana wraz z dyplomatami w roli szpiega na stację orbitalną obcych ma za zadanie znaleźć słabe strony Sojuszu. Zrozumiały dla wszystkich jest bowiem fakt, że zawarty pokój będzie kruchy, więc każda zdobyta informacja jest na wagę złota. Z wiadomych przyczyn w zleconej misji przydadzą się jej niezwykłe talenty bojowe i postępująca cyborgizacja. Sorilla dobrze spełnia swoją fabularną rolę, gdy strzela, kopie, a nawet kiedy kombinuje i szpieguje. Dużo gorzej jest jednak, gdy zaczyna "filozofować" i zastanawiać nad swoim postępowaniem, a w tej części pani major myśli zdecydowanie za dużo.

Nowością jest wątek współpracy ludzi z obcymi. Dotychczasowi przeciwnicy, choć nie rozumieją swoich intencji i są wobec siebie bardzo nieufni, muszą połączyć siły, by stawić czoła ukrytemu wrogowi, którego celem jest wyniszczająca galaktykę wojna. Mimo prób nawiązania współpracy współpracy trwa ciągła walka wywiadów, których szefowie prowadzą wyścig: kto szybciej rozgryzie przeciwnika. Ich rywalizacja pokazywana jest zbyt symetrycznie – autor opisuje kolejne bardzo podobne ruchy i rozkazy obu stron, ale chyba zapomina, że mamy do czynienia z obcymi. Niby pisze, że gatunki różnią się mentalnością czy mową ciała, ale cały jego "wysiłek” niweczony jest poprzez przypisywanie obcym bardzo ludzkich odruchów, łącznie z potwierdzaniem rozkazów przez "sir!”.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Chociaż książka zawiera kilka szybkich akcji bojowych, dzikich szarż na wroga i grawitacyjnego pojedynku na sześć wymiarów, jest to część bardzo statyczna. Akcja dzieje się na stacji orbitalnej Sojuszu oraz na statku Ziemian i nie uświadczymy tu gwiezdnych pojedynków flot. Za wszelką cenę opowiada głównie o dyplomacji i walce wywiadów, która pewnie dostarczałaby więcej przyjemności z czytania, gdyby prowadzili ją ludzie (ziemska Zimna Wojna jest kilkakrotnie przywoływana), niestety tutaj daje się we znaki wyraźnie pozorna nakładka międzygatunkowej obcości. Plusem jest popchnięcie historii na przód, nadanie jej nowego wymiaru i rozbudowanie świata przedstawionego, minusem statyczność i nieprzekonujące postaci. Mimo to, dla śledzących serię jest to pozycja obowiązkowa.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Za wszelką cenę
Cykl: Hayden War
Tom: 5
Autor: Evan Currie
Wydawca: Drageus
Data wydania: 20 października 2016
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka
Cena: 29,90 złCzytaj również

De Oppresso Liber
Kiedy gwoździe walczą z młotkiem
- recenzja
Zew Walhalli
Zawstydzając czołg
- recenzja
Walkiria w ogniu
Zawstydzając Johna Rambo
- recenzja
Narodziny Walkirii
Jaja z granitu
- recenzja
Na srebrnych skrzydłach
Rambo wiecznie żywy
- recenzja
W głębi strachu
Jakie cudowne zwycięstwo!
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.