» Wywiad z Wampirem

Wywiad z Wampirem

Dodał: Piotr 'Rebound' Brewczyński

Wywiad z Wampirem
8.34
Ocena użytkowników
Średnia z 32 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Wywiad z Wampirem (Interview with a Vampire)
Cykl: Kroniki Wampirów
Tom: 1
Autor: Anne Rice
Tłumaczenie: Tomasz Olszewski
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Data wydania: 2005
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka
Format: 128 x 197 mm
ISBN-10: 83-7301-686-4
Cena: 26,00 zł

Louis de Pointe du Lac, arystokrata z Luizjany, opowiada dziennikarzowi o swojej podróży przez życie i nieśmiertelność. Zmieniony w wampira przez ponurego Lestata, wiedzie egzystencję, której nie rozumie i do końca nie akceptuje. Jedyną jego towarzyszką jest Klaudia - ukochana kobieta zaklęta w ciele dziecka. Łączy ich chęć poznania podobnych sobie istot i zajadła nienawiść do wspólnego stwórcy - Lestata. Nasyciwszy się zemstą, Louis i Klaudia wyruszają do Europy, by znaleźć swoje miejsce i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Spotkany w Paryżu Armand wprowadza ich w społeczność wampirów. Wydana w 1976 roku pierwsza część Kronik wampirów to bestsellerowy debiut Anne Rice, który legł u podstaw całej jej kariery.

Komentarze


~u

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
A to feler!
12-05-2007 23:28
Kalliope
   
Ocena:
0
Arcydzieło...
06-10-2008 20:46
sir Marcel
   
Ocena:
0
Światna książka. Jednka z moich ulubionych. Choć jest zwyczajną książką o wampirach, porywa głębią ich wnętrza. Pozycję tą można odbierać również jako metaforę, gdzie wampir jest odbiciem pewnej natury drzemiącej w nas samych.

Dla niektórch wadą w tej książce może być jej zbytnia emocjonalność. Nad niektórymi zdaniami trzeba się trochę dłużej zastanowić niż jedno mrugnięcie okiem. Jednak z mojego punktu widzenia jest to główny walor tego tekstu.

Pytanie: podobno Anne Rice napisała tą książkę po śmierci dziecka i pisała ją jednym ciągiem praktycznie nie wstając z miejsca. Prawda li to?
21-01-2009 20:16
Kalliope
    @sir Marcel
Ocena:
0
Owszem- Anne Rice napisała 'Wywiad...' po śmierci swojego dziecka, konkretnie córki, które zmarło na białaczkę, o ile dobrze pamiętam. Ale od początku... Zaczęło się od tego, ze pani Rice napisała niegdyś opowiadanie, w którym pewien wampir opowiadał dziennikarzowi historię swego zycia. Opowiadanie, w stanie 'surowym' powędrowało do szuflady. Potem, po śmierci córki Rice'ów, Anne wygrzebała owe opowiadanie i postanowiła je rozwinąć, przelewając w nie cały swój ból po stracie córki (obsadziła siebie w roli Louisa, Lestat został swoistym alterego jej męża, Stana, natomiast Claudia była, wg licznych opisów wyglądu, bliźniaczo podobna do jej córki...). Podobno zajęło jej to kilka wieczorów. Z wydaniem zwlekała stosunkowo długo. Tyle, jezeli chodzi o to, 'co ludzie gadają' ;). Ile w tym prawdy? ;]

Co do emocjonalności owej książki- uważam, że to jest w niej najpiękniejsze i najbardziej wartościowe. Czytając ją, człowiek ma czas, a nawet obowiązek, aby na chwile sie zatrzymac w tym ciaglym biegu i zastanowic nad tym, czym tak w ogóle jest nasze życie. Eh. Sentymentalnie się zrobiło ;D.
22-01-2009 19:01
Nyx Ro
   
Ocena:
0
Niesamowita. Wciągająca. Niepowtarzalna.
I, oczywiście, jako pierwsza z sagi - najlepsza. Bo reszta to gniot. (nie sprawdzałam wszystkich, przyznam się, ale zaczynałam dwa razy drugą część, i próbowałam jeszcze dwie inne. Żadnej nie dotrwałam do końca. A 'Wywiad' w dwa wieczory.) Polecam. Bardzo!
05-07-2009 15:44

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.