» Wieści » Wkrótce zawędrujemy w miejsca, z których wyrosło Śródziemie

Wkrótce zawędrujemy w miejsca, z których wyrosło Śródziemie

09-01-2022 20:11 | Tomasz 'Asthariel' Lisek

Wkrótce zawędrujemy w miejsca, z których wyrosło Śródziemie

W połowie lutego nakładem wydawnictwa Arkady ukaże się opatrzona ponad setką ilustracji książka J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca z których wyrosło Śródziemie autorstwa Johna Gartha – zachęcamy do zapoznania się z jej zapowiedzią.

Zapowiedź:

Nowa książka Johna Gartha, wybitnego znawcy twórczości J.R.R. Tolkiena, poświęcona jest miejscom, wydarzeniom historycznym i zjawiskom kulturowym, które inspirowały twórcę Władcy Pierścieni podczas tworzenia świata Śródziemia. Natchnienia dostarczyły mu przede wszystkim krajobrazy Wielkiej Brytanii – szczególnie ukochany przez Tolkiena region West Midlands i okolice Oksfordu – ale ważną rolę odegrały też zamorskie krainy i widoki z różnych stron świata. Odkrywamy wraz z autorem źródła i pierwowzory Shire’u i Hobbitonu, doliny Rivendell, Błyszczących Pieczar w Helmowym Jarze i wielu innych miejsc w Śródziemiu – górskich pejzaży, puszcz i lasów, rzek, jezior, morza i wybrzeży. Dostrzegamy bogactwo związków między osobistymi doświadczeniami pisarza, jego lekturami i zainteresowaniami naukowymi jako profesora w Leeds i Oksfordzie a kreowaną fikcyjną rzeczywistością.

Ogromne znaczenie ma towarzyszący rozważaniom materiał ilustracyjny. Wśród ponad stu ilustracji znalazły się rysunki i obrazki samego Tolkiena, dzieła innych artystów, zdjęcia archiwalne, mapy i współczesne fotografie. Książka zaprasza czytelnika w niezwykłą podróż po życiu i wyobraźni jednego z cieszących się światową sławą autorów, pozwalając zarazem zbadać skomplikowane relacje między realnością a fantazją.

Tytuł: J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca z których wyrosło Śródziemie
Autor: John Garth
Tłumaczenie: Joanna Kokot
Wydawca: Arkady
Data wydania: 16 lutego 2022
Oprawa: twarda

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca z których wyrosło Śródziemie

Komentarze

string(15) ""

Aesthevizzt
   
Ocena:
0

To będzie bardziej książka do czytania czy album do oglądania? Wiadomo jaką będzie mieć obszerność (il. str.; format)?

09-01-2022 21:39
Asthariel
   
Ocena:
+1

Z tego co przeczytałem o angielskim wydaniu wynika, że książka powinna mieć około 200 stron w formacie 8.5 x 0.75 x 10.5 cali, więc sądzę, że trochę do przeczytania się tu znajdzie.

09-01-2022 22:18
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Dzięki :)

09-01-2022 22:28

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.