» Wieści » Wielki powrót Anny Brzezińskiej

Wielki powrót Anny Brzezińskiej

24-07-2017 16:57 | Tomasz 'Asthariel' Lisek

Wielki powrót Anny Brzezińskiej

Po latach przerwy znana z Sagi o zbóju Twardokęsku Anna Brzezińska powraca z nową książką! 14 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukażą się Córki Wawelu, powieść historyczna opowiadająca o Polsce za panowania Jagiellonów.

Zapowiedź:

Opowieść o jagiellońskich królewnach
Polska Jagiellonów oczami kobiet

Wielki powrót Anny Brzezińskiej – przełomowa książka o historii kreowanej przez mężczyzn, w której jednak najważniejszą rolę odgrywały kobiety
Regina jest prostą chłopką, dla której Kraków to obietnica lepszego bytu i zarobku. Dziewczyna zostaje przyjęta na służbę do mistrza Bartłomieja, uznanego słodownika, który, jak szybko się okazuje, oczekuje od niej oddania i posłuszeństwa nie tylko w kuchni… Wkrótce na świat przychodzi „potworek” – Regina nie umie myśleć inaczej o swojej córce karlicy. A jednak to właśnie Dosia trafia na królewski dwór. To jej oczami – postaci prawdziwej, która rzeczywiście przechadzała się po królewskich krużgankach, opiekunki, świadka wydarzeń, uczt, ślubów, spisków i gwałtów – podglądamy codzienne życie jagiellońskich królewien: Jadwigi, Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny.

Anna Brzezińska, ceniona pisarka i mediewistka, powraca z nową zaskakującą książką. Na niemal ośmiuset stronach opisuje życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów. Jej bohaterkami są nie tyko uprzywilejowane – jak mogłoby się zdawać – córki króla Zygmunta I Starego z małżeństw z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą, ale także bękarcice, mieszczki, kobiety z plebsu przyjmowane do pracy jako sługi, a traktowane jak niewolnice.

„Córki Wawelu” zadziwiają rozmachem i drobiazgowością, jednocześnie pociągają barwną fabułą i plastycznością opisów. Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. To właśnie tu toczyła się historia: pomiędzy komnatami, na uliczkach, w spiżarniach i w ciemnych zaułkach Krakowa. Często miały na nią wpływ z pozoru mało znaczące wydarzenia, co Brzezińska potwierdza w dokumentach. Tylko tam, gdzie brakuje źródeł, pisarka wspomaga się wyobraźnią.
Słowem, to książka totalna, jakiej w polskiej literaturze historycznej jeszcze nie było.

Tytuł: Córki Wawelu
Autor: Anna Brzezińska
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 14 września 2017
Oprawa: twarda
Format: 143×205 mm
ISBN-13: 978-83-08-06393-4

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Anna Brzezińska


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

earl
   
Ocena:
0

W jakich latach dzieje się akcja?

25-07-2017 18:10

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.