» Recenzje » Warcraft

Warcraft


wersja do druku

Adaptacja ekranizacji

Redakcja: Maja 'Vanth' Białkowska

Warcraft
Do ekranizacji gier podchodzę z nieufnością, podobnie jak do książek wydawanych z okazji premiery filmu o tym samym tytule. Do lektury Warcrafta zabierałem się więc pełen niedobrych przeczuć. Zupełnie niepotrzebnie – choć powieści daleko do wybitności, to jest przyzwoitym średniakiem.

Świat orków umiera, a wraz z nim jego dzieci. Jedynym ratunkiem dla tej wojowniczej rasy wydaje się być ucieczka do innej, bardziej przyjaznej krainy. Z pomocą mrocznej magii fel otwierają magiczną bramę prowadzącą do Azeroth. Ludzie, krasnoludy i elfy, do tej pory żyjące we względnym pokoju, stają nagle wobec inwazji istot, dla których walka jest całym życiem. Rozpoczyna się krwawy bój, w którym każda ze stron walczy o przetrwanie.

Jeżeli powyższe streszczenie wydaje wam się dziwnie znajome, to możecie mieć rację – fabułę powieści stanowi bowiem rozbudowany i okraszony dodatkami scenariusz filmu. Obraz kinowy był jednak pełen fabularnych dziur i przeskoków, które papierowa wersja tej historii elegancko wypełnia – poznajemy tak wydarzenia poprzedzające pierwsze otwarcie bramy, jak i wiele pomniejszych wątków pominiętych w filmie, pełniej opisane zostały pobudki kierujące niektórymi postaciami, dzięki czemu ich akcje nabierają nieco więcej sensu. Jeżeli więc z seansu wyszliście z uczuciem niedosytu, lektura powieści autorstwa Christie Golden powinna was zadowolić – o ile nie przeszkadza wam ponowne wydawanie pieniędzy na tę samą, powiedzmy szczerze nieszczególnie porywającą, opowieść.

Ci którzy nie mieli styczności z filmowym "dziełem" znajdują się w lepszej sytuacji – mają szansę odkryć tę historię od razu w jej ulepszonej wersji. Ulepszonej nie znaczy jednak doskonałej. Fabularnie powieść nie powala, ale też nie doprowadza do rozpaczy. To typowe przygodowe czytadełko, o wartkiej akcji, beznadziejnie przewidywalnej fabule i ogólnej wartości intelektualnej godnej kina rąbanego z lat 80. Natrafimy tu na urwane kończyny, sztampowy wątek miłosny i straceńczą odwagę, nie ma za to szans na zbyt wiele sensu, głębi psychologicznej czy jakiekolwiek niespodzianki. Jeżeli więc nie ustawić powieści poprzeczki zbyt wysoko, to przy lekturze można się znośnie bawić, obserwując kolejne potyczki i ciesząc się niektórymi, nawet zabawnymi dialogami – szczególnie jeżeli ktoś ma w sobie odrobinę zamiłowania do kiczu. Oczywiście nie zawsze jest różowo. Postacie są w większości koszmarnie płaskie i albo mdło-dobre, albo idiotycznie złe, niektóre rozmowy to prawdziwe perełki drętwoty, a logika całej historii jest, delikatnie mówiąc, dyskusyjna. Mimo to przez lekturę przemknąłem lotem błyskawicy, nie angażując przy tym szczególnie wyższych funkcji umysłowych, ale też nie nudząc się ani przez chwilę.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jest w tym zasługa stylu pisarki, który pozwala czytelnikowi przebijać się przez kolejne rozdziały lekko i względnie bezboleśnie. Nie poświęca ona wiele uwagi detalom architektonicznym czy krajobrazom, skupiając się na działaniach bohaterów, a i tu nie rozwodzi się ponad miarę. Łatwiej dzięki temu dać się porwać niezbyt oryginalnej, ale dynamicznej fabule. Momentami jednak oszczędność w słowach wchodzi czytelnikowi w drogę, gdyż wyobrażenie sobie niektórych, co bardziej widowiskowych scen jedynie na podstawie książkowego opisu jest rzeczą niemal niewykonalną i dopiero ich filmowe odpowiedniki pozwalają zrozumieć, co konkretnie się stało.

Warcraft to typowy średniak. Nijak nie da się nazwać tej książki strawą dla duszy, jednak potrafi dostarczyć kilku godzin niezbyt wyszukanej rozrywki. Fani uniwersum, którym mało było po filmie, mogą po nią sięgać w ciemno i otrzymać jeszcze raz to samo, tylko lepiej – choć wciąż najwyżej przeciętnie. Co do pozostałych – jeżeli traficie na tę pozycję gdzieś w koszu z książkami w promocji, a niedługo czeka was długa podróż pociągiem, to warto dać jej szansę. W innym wypadku są lepsze sposoby na wydanie trzydziestu złotych.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Warcraft
Cykl: Warcraft
Autor: Christie Golden
Wydawca: Insignis
Data wydania: 15 czerwca 2016
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-65315-52-6
Cena: 39,99 złCzytaj również

Durotan
Uczeń czarnoksiężnika
- recenzja
Warcraft
Scenariusz filmu w powiększonym zestawie
- recenzja
Warcraft: Początek
Kinowy debiut Azeroth
- recenzja
Opowieści o Ojczyźnie
Mrożek by tego nie wymyślił
- recenzja
Avengers: Wszyscy chcą rządzić światem
Walka nigdy się nie kończy
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.