» Recenzje » Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata - Jack Vance

Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata - Jack Vance


wersja do druku

Klasycznie fantastyczna rozrywka

Redakcja: ilona_338

Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata - Jack Vance
Pewne książki po upływie kilkudziesięciu lat starzeją się, przez co ich treść oraz język nie są już tak intrygujące, jak podczas pierwszego czytania. Natomiast niektóre utwory nie dość, że nie tracą na wartości to z biegiem czasu nabierają specyficznego posmaku, a ich lektura pozwala spojrzeć na dany gatunek i jego ewolucję w całkiem inny sposób. Takim rodzajem literatury na pewno jest zbiorcze wydanie Umierającej Ziemi/Oczu Nadświata Jacka Vance’a.

Dwie części tej książki łączy jeden tylko aspekt – uniwersum, w którym mają miejsce opisane w nich wydarzenia. Umierająca Ziemia to zbiór opowiadań, przypominający strukturą przypominają … baśń - z każdego tekstu wyłania się jakiś morał. Także ich akcja kojarzy się z tym rodzajem literackim – bohaterowie rozmawiają z potworami, wszystko objęte jest pewnym umownym kodeksem zachowań, który jest respektowany. Postacie w nich to raczej figury stylistyczne, niż pełnokrwiste, skomplikowane i wielowymiarowe osobowości. Nie przeszkadza to jednak w lekturze.

Natomiast druga część, Oczy Nadświata, opowiada o przygodach Cugela, złodziejaszka i cwaniaka, który przez chciwość wpakował się w spore kłopoty i nie zawaha się przed niczym, byleby tylko osiągnąć swój cel i uratować tyłek. Okrada biedaka, nie unika złośliwego szkodzenia innym, zdradza przyjaciół, oszukuje towarzyszy, co sprawia, że udają się w morderczą podróż. Cugel to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci tego gatunku, choć poziom jego okrucieństwa i wyrachowania jest znacznie poniżej dzisiejszych standardów.

Oba te dzieła, wymykają się specyfice fantasy i science fiction (zaklęcia, wiedza jako najwyższa magia, futurystyczne wynalazki, baśniowa charakterystyka). Tworzą podgatunek nazwany Umierającą Ziemią, w skład którego wchodzą między innymi Viriconium M. Johna Harrisona, Cieplarnia Aldissa i Księga Nowego Słońca Gene’a Wolfa. Utwory Vance’a to dzieła przełomowe dla gatunku, bo zmieniły jego obraz (niedługo po nich nastąpila też tak zwana Nowa Fala w science fiction). Choć sama struktura tych dzieł przypomina te z książek awanturniczych – pościgi, poszukiwanie artefaktów, kontakt z dzikimi plemionami, to wszystko kojarzy się raczej z Indianą Jonesem, niż fantastyką.

Umierająca Ziemia/Oczy Nadświata jest klasykiem. Książkę powinni przeczytać nie tylko Ci interesujący się przeszłością fantastyki i tego jak ewoluowała, lecz także ludzie, którzy chcą przeczytać coś niecodziennego, utwór będący jednocześnie nie do ujęcia w prostych terminach gatunkowych oraz niezbyt złożony fabularnie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8.33
Ocena użytkowników
Średnia z 9 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Umierająca Ziemia. Oczy Nadświata (Dying Earth / The Eyes of the Overlord)
Cykl: Umierająca Ziemia
Tom: 1, 2
Autor: Jack Vance
Wydawca: Solaris
Miejsce wydania: Stawiguda
Data wydania: 27 października 2010
Liczba stron: 450
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7590-054-5
Cena: 45,90 złCzytaj również

Dying Earth RPG
Baśnie o końcu świata
- recenzja
Umierająca Ziemia
Turjan z zamku Mir

Komentarze


Fenris

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
O, od kiedy ta książka ma twardy cover?
21-04-2011 23:20
baczko
   
Ocena:
0
Poprawione
22-04-2011 00:05
Fenris

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A w tym wypadku napisałbym o złej jakości wydania i twardym grzbiecie.
22-04-2011 07:15
radosiewka
   
Ocena:
0
Mam ogromne zaległości w klasyce, więc w przyszłości postaram się sięgnąć po tą pozycje. I pierwszy raz słyszę o podgatunku "umierająca Ziemia" - ale to trafna nazwa np. stosunku do "Cieplarni", którą kiedyś czytałam:)
22-04-2011 12:16

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.