» Recenzje » Ukryte królestwo

Ukryte królestwo

Ukryte królestwo
Ukryte królestwo to już trzeci i niestety ostatni dotąd wydany w Polsce tom cyklu Skrzydła ognia, opowiadającego o przygodach smocząt, które według przepowiedni mają przywrócić pokój na świecie. Perypetie tych istot rozpoczęły się od bardzo dobrej pierwszej części i jeszcze lepszej kontynuacji. Czy to samo można powiedzieć o dalszych losach zżytych ze sobą przyjaciół?

W pierwszej części mogliśmy przyjrzeć się Błotoskrzydłym za sprawą Łupka, w drugiej Morskoskrzydłym dzięki Tsunami, a teraz zostaną przybliżone nam dzieje Deszczoskrzydłych, których w gromadce bohaterów reprezentuje Gloria. Przynajmniej tak sugeruje nam blurb, natomiast w praktyce sprawy wyglądają całkiem inaczej. Na samym początku powieści tak, jak w przypadku dwóch poprzedniczek, znajduje się charakterystyka z ilustracjami poszczególnych gatunków, a także krótkie wprowadzenie do lektury, wraz z mapą Królestw wszystkich ras smoków.

Gloria, tym razem w roli głównej bohaterki, dociera ze swoimi przyjaciółmi do Królestwa Lasu Deszczowego, gdzie poznają zwyczaje i tajemnice Deszczoskrzydłych. Odkrywają, że nie wszystko wygląda tak kolorowo, jak sądzili – niestety jedno spotkanie Glorii ze swoją „rodziną” pysk w pysk, pokazało, że owe smoki różnią się od tych, o których czytali w zwojach, gdy byli więzieni przez Szpony Pokoju. Deszczoskrzydłe miały być waleczne, pomocne, ale bohaterów spotkało rozczarowanie. Najbardziej na tym traci Gloria, która wywodzi się z tego właśnie gatunku. Jej powrót do rodzinnego plemienia jest zaskoczeniem dla wszystkich pobratymców, gdyż nikt nawet nie zauważył, że sześć lat wcześniej zniknęło jajo z wylęgarni. Nie może odnaleźć swojej rodziny, gdyż wszystkie jaja, razem z książęcymi, były chowane w jednym miejscu, a nie osobno jak w przypadku Błotoskrzydłych czy Morskoskrzydłych. Na samym początku wydaje się, jakby w Królestwie niewiele się działo, zaś lenistwo było dla mieszkańców Królestwa Lasu Deszczowego zwyczajną formą spędzania czasu i nic innego ich nie interesowało. Takie zachowanie potencjalnych sojuszników nie przybliża smocząt do wypełnienia przepowiedni. Gloria odkrywa, że jej pobratymcy nie są w ogóle zorientowani, iż trwa wojna w Pyrii i są tak bezmyślni, ponieważ pozwalają porywać przedstawicieli ich gatunku. Smoczyca postanawia wziąć sprawy w swoje szpony i uświadomić Deszczoskrzydłym, jakie niebezpieczeństwo ich czeka, jeśli nie zmienią swojego postępowania.

Poza arogancką i pewną siebie Glorią, spotykamy starych znajomych, wśród których znaleźli się: Łupek – Błotoskrzydły o brązowych łuskach, które chronią go od ognia, bardzo silny, a do tego wiecznie głodny smok; Słonko – Piaskoskrzydła, długo może żyć bez wody, nie zionie ogniem, jest mała, ale za to ma wielkie serce; Tsunami – Morskoskrzydła, która szybko pływa i widzi w ciemności dzięki świetlistym pasom; Gwiezdny Lotnik – Nocoskrzydły potrafiący zionąć ogniem i czytać innym w myślach, jest dosyć inteligentny, momentami przemądrzały, woli dowodzić grupą niż brać czynny udział w wojnie. Jeśli chodzi o bohaterów to trudno zauważyć jakieś szczególne zmiany w ich zachowaniu względem poprzednich tomów, chociaż Gwiezdny Lotnik stał się skryty. Bardzo polubiłam bohaterkę trzeciego tomu, ponieważ w końcu dowiadujemy się, dlaczego przez dłuższy czas pozostaje antypatyczna dla wszystkich.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jak do tej pory mogliśmy zapoznać się z trzema różnymi gatunkami smocząt, które dominowały w powieści. Autorce udało się doskonale nakreślić poszczególne charaktery i dlatego lubimy bardziej lub mniej daną postać. Można oczywiście zaobserwować, iż ta fikcja ma dużo wspólnego w realnym świecie, jeśli chodzi o ludzkie zachowanie. Najbardziej sympatyczne wydają się Słonko i Gloria. Słonko nie wchodzi nikomu w paradę, lubi wszystkich bez wyjątku, a Gloria jest waleczna i dopiero co odkryła swoją sekretną moc. Smoczęta, mimo swoich zachowań dają się lubić.

Sutherland podzieliła książkę na trzy części. Nawet pomimo monotonności na początku widać potencjał. Zamysł na obraz krainy smoków, jaką wykreowała Tui T. Sutherland, może wydawać się niezbyt oryginalny, ale za to porządnie wykonany. Autorka tym razem przenosi czytelników z Królestwa Morskoskrzydłych do Królestwa Lasu Deszczowego, gdzie szczegółowo została opisana kultura tamtejszych smoków. Również dużym plusem jest fakt, że książka, chociaż skierowana do młodszych czytelników, także dla starszych odbiorców będzie interesująca. Świat stworzony przez pisarkę jest miejscami okrutny i brutalny, co sprawia, że powieść ponownie nie jest tak do końca bajkowa, jakby to się mogło wydawać po krótkim streszczeniu fabuły. Historia opowiada o prawdziwej przyjaźni i walce dobra ze złem. Zakończenie jest dosyć interesujące i zachęca do sięgnięcia po kolejny tom, a jeśli nie zdążyliście przeczytać poprzednich książek, to nadróbcie tę pomyłkę. Warto czekać na kolejne powieści z tej serii, by poznać dalsze przygody smoczych bohaterów. Po przeczytaniu wcześniejszych tomów, czytelnicy przekonają się, iż autorka w każdej kolejnej powieści skupia się na jednym konkretnym gatunku smoków – teraz to Deszczoskrzydłe grają pierwsze skrzypce, więc i akcja przenosi się na inne tereny Pyrii. Co oczywiście jest bardzo dobrą alternatywą na późniejsze wydane tomy, gdyż następnym razem wejdziemy w świat innej rasy smoków.

Chociaż Ukryte królestwo to młodzieżowa książka, zawiera jednak kilka krwawych scen - tak, jak w dwóch poprzednich częściach, tak i tutaj wojna nadal trwa i nie ma co udawać, że w przypadku bitwy nikomu nic się nie stanie. Jeśli dzieci były pochłonięte lekturą Harry’ego Pottera, to i ten tom Skrzydeł ognia przestudiują na pewno. Ukryte królestwo przypadło mi do gustu i ciekawie spędziłam czas przy lekturze. Tui T. Sutherland pisze barwnie i dlatego wzbudza zainteresowanie wśród czytelników. Całość czyta się szybko i łatwo, gdyż jest napisana lekkim językiem. Teraz tylko czekam z niecierpliwością na kolejny tom i oby więcej takich pozycji, po które aż chce się sięgać.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Ukryte królestwo
Cykl: Skrzydła ognia
Tom: 3
Autor: Tui T. Sutherland
Lektor: Małgorzata Strzelec
Wydawca: MAG
Data wydania: 27 maja 2016
Liczba stron: 304
Oprawa: twarda
ISBN-13: 978-83-7480-650-3
Cena: 29 złCzytaj również

Smocze proroctwo
Smocza przyjaźń
- recenzja
Zaginiona sukcesorka
Gdzie się podziewa następczyni tronu?
- recenzja
Smocze proroctwo
Smoczęta takie waleczne
- recenzja
Najjaśniejsza noc
Jak to naprawdę jest z tą przepowiednią
- recenzja
Mroczny sekret
Nocoskrzydły i jego zwoje
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.